Eczacılıkta Tehlike Çanları ! Çok Fazla Mezun ve Öğrenci Var.

Türk Eczacıları Birliği, 41'inci Dönem Merkez Heyeti 3'üncü Bölgelerarası Toplantı sonrasında sonuç deklarasyonunu açıkladı

Eczacılıkta Tehlike Çanları ! Çok Fazla Mezun ve Öğrenci Var.

Türk Eczacıları Birliği, 41'inci Dönem Merkez Heyeti 3'üncü Bölgelerarası Toplantı sonrasında sonuç deklarasyonunu açıkladı.

Birlik tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'deki eczacılık fakültelerinin çokluğuna dikkat çekilerek, işsizlik vurgusu yapıldı. Bildiride şu ifadelere yer verildi:

"Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nin açılması ile birlikte eczacılık fakültesi sayısı 50'ye yükselmiş oldu. Eczacı akademisyeni olmayan, öğretim elemanı kadroları eksik, altyapısı yetersiz, fiziki ve sosyal imkanları kısıtlı, bilimsel çalışma yapmaya uygun ortamı olmayan eczacılık fakülteleri zaten bu ülkenin acı bir gerçeği iken açılan yeni eczacılık fakültelerini endişeyle, şaşkınlıkla takip ediyoruz. Ve net bir şekilde, bir kez daha söylüyoruz: Açılan fakülteler, artırılan kontenjanlar mesleğimizi, mesleğimizin geleceğini, toplum sağlığımızı, ülkemizin geleceğini tehlikeye atmaktadır. Bunu kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz. Türk Eczacıları Birliği olarak mesleğimiz adına endişeliyiz. Ülkemiz adına endişeliyiz. Geleceğimiz adına endişeliyiz. Karşı karşıya olduğumuz tablodan dolayı endişeliyiz. Bugün geldiğimiz noktada; ülkemizde her dört gençten biri işsiz ve bu işsizlerin yüzde 29'u üniversite mezunu, diplomalar bir nevi işsizlik belgesi, gençlerimiz yarınlarından umutsuz. Açılan her yeni fakülte, artırılan her kontenjan bu tabloyu daha da korkunç, daha da içinden çıkılmaz bir hale getirmekte. Açıkça söylüyoruz: Tabeladan ibaret fakülteler, bu ülkenin kaynaklarını boşa harcamaktır. Açılan bu fakülteler sadece birilerine rant sağlamaktadır. Fakülteler bilim yuvasıdır ve nitelikli bilim insanı yetiştirmelidir. Bunun aksi asla düşünülemez. Bir kez daha tekrar ediyoruz: İş gücü planlanması yapılmadan açılan fakülteler, artırılan kontenjanlar bu ülkenin gençlerine zulmetmektir; gençlerimizin yarınlarından, ülkemizin geleceğinden çalmaktır. Türk Eczacıları Birliği eczacılık mesleğinin en büyük güvencesi olduğu gibi mesleğin geleceğinin de en büyük savunucusudur."

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİMCAN
SELİMCAN - 11 ay Önce

BENCE ÜLKEDE Kİ ÜNİVERSİTELERİN YARISINI KAPATMAK LAZIM. SAYGILARIMLA.

bence
bence - 11 ay Önce

Eczacılık eczane açıp esnaf olma mantığından AR-GE içerisinde bilimsel araştırma yapan bilim insanı yetiştirme,ilaç geliştirme, ilaç etkinliği,ilaç etkililiği,moleküler biyoloji, kişiye özel akıllı ilaç, farmoekonomi, konularında çalışan, klinik ve laboratuvar çalışmalarında etkin rol oynayan yapıya kavuşturulmalıdır.

evet
evet @bence - 11 ay Önce

Ama önce İlaç Kurumu yurt dışındaki örnekleri gibi
FDA (Amerika) mesela onlar gibi olması lazım

Yahyali
Yahyali - 11 ay Önce

sirf birilerini mutlu etme adina acilan dis hekimliği ,tip ve eczacilik fakultelri sagligi daha kalitesiz bir hale sokuyor

Halo dayı
Halo dayı - 11 ay Önce

Durmak yok yola devam hangi meslek bitmediki eczacılık kalsın

vatandaş
vatandaş - 11 ay Önce

darısı tıp fakültelerine

Sema
Sema - 11 ay Önce

Ukrayna'daki mezunlar gibi yakında yurtdışında iş arayacak insanlar

vatandas
vatandas - 11 ay Önce

eczanede cok bilimsel faaliyet yapiyorlarmis gibi yakinmislar siz once eczanesinde durmayan eczacilari is basi yaptirin

Yahyali
Yahyali @vatandas - 11 ay Önce

Bos yorum yapma bir iki eczaci eczanesinde bulunmuyor diye genelleme yapma

Uzm dr.
Uzm dr. - 11 ay Önce

Sayı artsın ki daha yeni ve fazla ilaçlar üretir eczacılar .bizde hastalarımıza daha faydalı oluruz.

Yahyali
Yahyali @Uzm dr. - 11 ay Önce

Haset böyle birsey olsa gerek


SIRADAKİ HABER