Hastane penceresinden atlayan hasta öldü; İhmal Mi Var Hastane penceresinden atlayan hasta öldü; İhmal Mi Var

Op. Dr. İlteriş Türk, 2020 yılında dünya genelinde 2,2 milyon, Türkiye'de ise 41 bin yeni akciğer kanseri vakasının tespit edildiğini belirterek, bu artışta özellikle tütün ürünleri ve elektronik sigara kullanımının etkili olduğunu söyledi.

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) Akciğer Kanseri Çalışma Grubu Üyesi olan Türk, "Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı" kapsamında yaptığı açıklamada, akciğer kanserinin önlenebilir olduğunu ve tütün ürünlerinden uzak durmanın önemine dikkat çekti.
Akciğer kanserinin dünya genelinde ve Türkiye'de hala yaygın ve sık görülen bir kanser türü olduğunu ifade eden Türk, kadınlarda da bu hastalığın yaygın olduğuna dikkat çekti. TÜSAD Akciğer Kanseri Çalışma Grubu olarak, kasım ayını "Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı" ilan ettiklerini belirten Türk, akciğer kanserinin önlenebilmesi için tedbirler alınması gerektiğini söyledi.

Türk, akciğer kanserinin erken tanısının önemine de değinerek, dünya genelinde uygulanan çeşitli tarama programlarından bahsetti. Düşük doz bilgisayarlı tomografi taramalarının akciğer kanserini erken evrede tespit ederek ilişkili ölümleri azalttığına dair çalışmalar olduğunu belirtti.
Ayrıca, Türk, akciğer kanserinin tedavi yöntemlerindeki hızlı gelişmelere de dikkat çekti. Cerrahi tedavi, kemoterapi, radyoterapi gibi geleneksel yöntemlere ek olarak, hedefe yönelik tedaviler ve immünoterapi gibi yeni yöntemlerle ileri evre vakalarda bile olumlu sonuçlar elde edilebildiğini ifade etti.

Elektronik sigara kullanımının da akciğer kanseri riskini artırdığına vurgu yapan Türk, özellikle gençler arasında yaygınlaşan e-sigara kullanımının tehlikeli olduğunu açıkladı.

Editör: Sercan Yılmaz