En son yapılan araştırmalara göre, dünyamızın geleceğiyle ilgili korkutucu bir senaryo ortaya çıktı. Araştırmacılar, artan sıcaklıkların yol açtığı "kontrolden çıkmış sera etkisi"ni simüle ettiler ve bu durumun, gezegenimizi "yaşanmaz bir cehenneme" dönüştürebileceği uyarısında bulundular. Bu noktada ise sera etkisinin tanımını bilmek gerekiyor.

Sera etkisi, bir gezegenin atmosferinden gelen radyasyonun, yüzeyini normalden daha yüksek bir sıcaklığa ulaştırarak ısıtması sürecidir. Nihai iklim acil durumu, küresel sıcaklıklarda dramatik, kartopu gibi bir artış anlamına gelen 'kontrolden çıkmış bir sera etkisi'dir.

Sıcak ve su buharı bakımından zengin bir atmosferin, termal radyasyonun uzaya yayılmasını sınırladığı yerdir. Bu, gezegenin soğumasını ve yüzeyinde sıvı su bulunmasını önleyerek küresel ısınmanın artmasına neden olur.

Bilim insanları, Dünya'nın da tıpkı Venüs gibi "yaşanmaz bir cehenneme" dönüşebileceğini belirttiler.

Src 340X1912Xdunya Daha Hizli Donmeye Basladi Peki Bu Ne Anlama Geliyor

İşte detaylar...

DÜNYA YAŞANMAZ BİR HAL ALACAK!

Yeni çalışma, Cenevre Üniversitesi'ndeki  bilim adamları ve Fransa'nın Paris ve Bordeaux'daki CNRS laboratuvarları tarafından yapıldı.

Araştırmacılar sıklıkla, Dünya'nın 'tüm yüzey okyanusunun buharlaşması' ve 'küresel yüzey sıcaklıklarında çarpıcı bir artış' konusunda insanları uyarıyor.

Kaçak sera etkisi, yüzeyinde sıvı su okyanusu olan ılıman, yaşanabilir bir gezegeni, sıcak buharın hakim olduğu bir gezegene dönüştürebilir.

Bilim insanları, Dünya üzerinde kontrolsüz bir sera etkisinin yalnızca birkaç yüz yıl, hatta daha erken olabileceğini öm görüyor. Bu da 2300 ve 2400’lü yıllara denk ediyor.

Memur maaşına enflasyon farkı garanti Memur maaşına enflasyon farkı garanti

Yeni iklim modelleriyle bilim insanları, güneşten gelen radyasyondaki çok küçük bir artışın bile, küresel Dünya sıcaklığında yalnızca birkaç derecelik bir artışa yol açacağını hesapladı.

Bu durum ise, Dünya'da geri dönüşü olmayan kontrolden çıkma sürecine zemin hazırlayacak. Aynı zamanda araştırmacılar bu durumun dünyamızı, Venüs kadar yaşanmaz hale getirmeye yeteceğini iddia ediyor.

Editör: Sercan Yılmaz