Şeffaf plaklar, tel takmak istemeyen ancak diş görünümünden ve kullanımından memnun olmayan hastalar için ideal ve estetik bir tedavi seçeneğidir. Bu tedavi yöntemi, son dönemde teknolojinin gelişmesiyle daha sık tercih edilmeye başlanmıştır. Klasik tel tedavilerine göre birçok avantajı bulunan şeffaf plak tedavisi, daha estetik ve konforlu bir ortodontik tedavi seçeneği sunmaktadır.

Şeffaf Plak Tedavisinin Avantajları

Şeffaf plakların en büyük avantajı görünmez olmalarıdır. Bu sayede, çok yakın arkadaşlarınız veya aileniz bile siz söylemeden plak taktığınızı %90 ihtimalle fark etmeyecektir. Bu özellik, estetik açıdan tedavi sürecini daha rahat geçirmenizi sağlar.

Şeffaf plaklarla yapılan tedaviler, klasik ortodontik tedavilere göre daha hızlı bir şekilde dişlerdeki çapraşıklık sorununu düzeltebilir. Bu da tedavi sürecinin daha kısa olmasını sağlar.

Şeffaf plak kullanırken, plakları çıkarıp istediğiniz her şeyi yiyip içebilirsiniz. Tel tedavisindeki gibi yiyecek kısıtlamaları yoktur, bu da tedavi sürecini daha konforlu hale getirir.

Tedaviye başlamadan önce, hastalar dişlerinin öncesini ve sonrasını bilgisayar üzerinde görebilirler. Bu da tedavi sürecine daha fazla hakim olmanızı sağlar ve kararınızı buna göre verebilirsiniz.

Tedavi sırasında, dişlerinizin üzerinde metal braketler olmayacağı için diş fırçalama işlemi sırasında dişlerinizde ve diş etleriniz de herhangi bir problem olmaz. Bu da tedavi sürecini daha hijyenik hale getirir.

Şeffaf plak tedavisi gören biri istediği zaman şeffaf plağını çıkarabilir ve plaksız olarak işlerini halledebilir. Bu da tedavi sürecinin daha esnek olmasını sağlar.

Bakanlık o illeri mercek altına alacak Bakanlık o illeri mercek altına alacak

Şeffaf Plak Tedavisi Nasıl Uygulanmaktadır?

Şeffaf plak tedavisi, ilk olarak tedavi başlangıcında 3D tarama alınarak başlatılmaktadır. Alt ve üst çeneden alınan taramalarla tamamlandıktan sonra dişlerin ağız içinden ve dışından profesyonel fotoğrafları çekilir. Ayrıca ağız içi ve dışı röntgen çekimi  yapılabilir. Bu işlemler, plak takılmadan önce ve sonra dişlerin durumunu değerlendirmek ve tedavi için gerekli gülüş tasarımını yapmak için kullanılır. Tarama alımı tamamlandıktan sonra, plaklar ölçülere göre yaklaşık 2 hafta içinde hazırlanır.

İlk plak takma işlemi diş hekiminiz tarafından yapılır. Daha sonra plak takma ve çıkarma işlemleri kullanıcı tarafından kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Plaklar ilk takıldığında, diğer diş teli tedavilerinde olduğu gibi bir sıkışma hissi olabilir ve bu durum kısa sürebilir. Tedavi süreci boyunca diş hekiminizle iletişim halinde olmanız, tedavi sürecinin başarılı bir şekilde ilerlemesini sağlar. Şeffaf diş tedavisi, tüm detaylarıyla uygulandığında son derece olumlu sonuçlar veren bir tedavi yöntemidir.

Şeffaf Plak Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

Şeffaf plak tedavisi ağır dişsel ve iskeletsel problemler dahil, klasik ortodontik yöntemler uygulanabilen  neredeyse tüm hastaları tedavi edebilir. Hatta tedavi süreci klasik ortodontik tedavilere göre çok daha kısadır.

 

Şeffaf plak tedavisi için ortodontistinizle yapacağınız ilk muayene önemlidir. Tedavi için herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Ancak, tedavi başlamadan önce diş ve diş eti sağlığınızın uygun olması gerekmektedir. Bu nedenle, tedavi öncesinde detaylı bir muayene yapılması önemlidir.

Şeffaf Plak Tedavisi Kimlere Uygulanamaz?

Şeffaf plak tedavisi, bazı durumlarda uygulanmayabilir. Şeffaf plak tedavisi genellikle %95’lik bir dilimde uygulanmaktadır. Uygulanıp uygulanmayacağı, ağız ve diş muayenesi sonucunda belirlenir.

Ağız ve diş yapısı küçük olan hastalarda şeffaf plak uygulaması tercih edilmez, çünkü bu durum plakların düzgün çalışmasını zorlaştırabilir. Bunun yanı sıra bazı iskeletsel problemlerde ek mekaniklerle plak uygulaması gerekebilir. Bu durumlar, şeffaf plak sisteminin yapısından kaynaklanan faktörlerdir. Bu nedenle, tedaviye başlamadan önce detaylı bir muayene yapılması önemlidir.

Editör: Sercan Yılmaz