İstanbul’daki Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde görevli bir personel, hastanede nükleer sızıntı yaşandığını ve İl Sağlık Müdürlüğü ile Sağlık Bakanlığı’nın bu durumu gizlediğini TBMM’ye bildirdi. İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi’nde nükleer tıp ünitesindeki sızıntı iddiaları gündemi meşgul etti. İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü ve hastaneden konuyla ilgili sosyal medyadan açıklama geldi.

 2020 yılında açılan Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde görevli bir çalışan, TBMM’ye sunduğu dilekçede hastanede bu yıl yoğun bir nükleer sızıntı yaşandığını iddia etti. Dilekçede, sızıntının halktan gizlendiği ve bu talimatın İl Sağlık Müdürlüğü’nden Alim B. tarafından verildiği belirtildi. Ayrıca, hastane başhekimliğinin de durumdan haberdar olduğu iddia edildi.

Personelin İddiaları ve Görev Değişikliği

İddiayı gündeme getiren personel, nükleer sızıntı hakkında ihbar ve şikayet oluşturduktan sonra görev yerinin değiştirildiğini belirtti. Ayrıca, hastane yöneticilerinin katıldığı bir toplantıda sızıntıdan haberdar olduğunu söyledi.

Çam ve Sakura Hastanesi, haberin ardından sosyal medya adresinden “Kamuoyunu Bilgilendirme” başlığıyla bir açıklama yaptı. Açıklamada, 25 Ocak 2024 tarihinde Nükleer Tıp Kliniğinde radyoaktif iyot tedavisi alan hastaların atıklarının toplandığı sıvı atık tanklarında teknik bir arıza meydana geldiği, tankların bağlı olduğu ünitenin faaliyetinin durdurulduğu ve gerekli güvenlik önlemlerinin alındığı belirtildi.

Sendika az bir farkla baraj altında: DİSK heyeti bakanlığa gitti! Sendika az bir farkla baraj altında: DİSK heyeti bakanlığa gitti!

Kaynak: rss