Yeni yılda asgari ücrete yüzde 49.11 zam geldi ve 17 bin 2 TL oldu. Asgari ücrete yapılan zammın ardından 2024’te uygulanacak vergi ve cezalara ilişkin olarak genel tebliğler Resmi Gazete’de yayımlandı. Söz konusu tebliğle milyonlarca çalışanın 2024 yılında alacağı günlük yemek ve ulaşım bedelleri de belli oldu. 2024 yılında günlük yemek ve yol parasına yüzde 54.54 zam yapıldı.

YEMEK VE YOL PARASI ÜCRETLERİNE ZAM 
Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının, tarafından Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu Genel Tebliği, Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği, Harçlar Kanunu Genel Tebliği ve Gelir Vergisi Genel Tebliği, Resmi Gazete'nin dünkü (30 Aralık) mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni tebliğ ile şirketlerin günlük yemek ve yol parası istisna tutarları da yükseldi.

MEB 2. dönem 1. ortak sınav tarihleri ve soru dağılımlarını duyurdu MEB 2. dönem 1. ortak sınav tarihleri ve soru dağılımlarını duyurdu

Karara göre günlük 110 lira olan yemek parası istisna tutarı 2024 yılı için 170 liraya, 56 lira olan yol parası istisna tutarı da 88 liraya çıktı. Böylece bir çalışanın aylık yemek parası 4 bin 420 TL'ye yol parası ise 2 bin 888 TL'ye yükseldi. Şirketler bu tutara kadar çalışanlara yaptıkları ödemelerde vergiden muaf olacak.

Öte yandan Gelir Vergisi Kanunu’na göre işverenler, çalışanlarına günlük yemek bedeli tutarında yemek desteğinde bulunduklarında, devlet yapılan ödemeyi Gelir Vergisi, Damga Vergisi, SGK İşveren Hissesi, SGK İşçi Priminden istisna tutuyor.

Gelir vergisinden istisna tutulan günlük yemek ücreti her sene yeniden belirleniyor.

Kaynak: