Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti’nin Kızılcahamam kampında önceki gün yaptığı sunumda belediye başkanlarına önemli uyarılarda bulundu. Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan Bakan Şimşek'in söz konusu sunumunun yalnızca AK Partili belediyeleri değil tüm belediyeleri kapsayan bir konuşma olduğu kaydedildi.

"İSTİHDAM BÜROSUNA DÖNÜŞMÜŞSÜNÜZ"

Türkiye Gazetesi’nin haberine göre EYT sebebiyle, deprem nedeniyle oluşan bütçe açıklarını kayıt dışılığı önleyerek kapatacaklarını ifade eden Şimşek, “Bakın bu kamu tasarrufları bizi bağlamaz falan diye düşünmeyin. Bakanlığımız denetim yapacak ve ilgili harcama sorumlusu çok ciddi müeyyideler ile karşı karşıya kalabilecek. Kamuda tasarruf tedbirleri belediyeleri yüzde 100 bağlamaktadır. Sizin mali durumunuz iyi gözükmüyor. Kendi merkezi bütçemiz ile ilgili durumu anlattım. Ama gelgelelim sizin durumunuz merkezi hükümetten çok çok daha kötü. Belediyelerin yıllık personel giderleri bütçe gelirlerinin yüzde 30’unu aşamaz. Hiçbiriniz kanuna uymuyorsunuz? İstihdam bürosuna dönüşmüşsünüz. Mevcut mali kurallara uyun. Borç ve personel konusunda uymamışsınız” ifadelerini kullandı.

 

‘YAZLIK BÖLGE’ ÖNERİSİ

Eski Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin sunumunda bazı belediye başkanları, il ve ilçelerinin nüfusunun yazın arttığını bu yüzden kaynak sıkıntısı çektiklerini belirterek yazın ödenek artışı istedi. Özhaseki, “Madem yazın o kadar kişi geliyor onlardan para kazanmaya bakmak gerekiyor. Bir Kayserili olarak söylüyorum, yazın artıdan 50 bin kişi geliyorsa, o 50 bin kişiden para kazanmaya bakın. Bütçenizi rahatlatın” tavsiyesinde bulundu.

“KURGU İLE SONUÇ ELDE EDEMEZSİNİZ”

Tanıtım ve Medya Başkanı Hamza Dağ, belediye başkanlarına hizmetlerini nasıl anlatacaklarına ve hangi medya araçlarını kullanacaklarına yönelik sunum yaptı. Dağ, “Her mecranın kendi özelliği var ve ona göre içerik üretmeniz gerekiyor. Sosyal medya, konvansiyonel medya ve açık hava reklamlarında samimi ve içten olmalısınız. En önemlisi bu. Kurgu olan hiçbir şeyle sonuç elde edemezsiniz, samimi olamazsınız” dedi.

“2028 BİZİM SEÇİMİMİZ OLACAK”

Teşkilat İşleri Başkanı Erkan Kandemir, “Karizmatik liderimiz, ‘Yaparsa AK Parti yapar’ inancımız, yönetme tecrübesinden elde ettiğimiz kabiliyetimiz, yetişmiş insan kaynağımız ve 22 yıllık başarı hikâyemiz bizim güçlü yönlerimiz. Seçmenin demografik yapısındaki değişim ile dilimizi, siyasetimizi yeni seçmeni de yakalayacak şekilde inşa etmeliyiz. Eylülde Türkiye buluşmalarını başlatacağız. İddia ediyorum 2028 bizim seçimimiz olacak” dedi.

ÇELİK: VATANDAŞIN KARARLARA KATILMASI MÜHİM

Kampta dün Parti Sözcüsü Ömer Çelik’in moderatörlüğünde genel bir değerlendirme toplantısı yapıldı. Çelik, “Her şey siyasetin içindedir. Yaptığınız kentsel dönüşümün bile siyasi sonuçları olur. Bir belediye başkanının, oy veren vatandaşı da şehrin kararlarına katmaya çalışması mühim” ifadelerini kullandı.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA: TÜM BELEDİYELERİ KAPSAYAN KONUŞMAYDI

 

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan Bakan Şimşek'in söz konusu sunumun yalnızca AK Partili belediyeleri değil tüm belediyeleri kapsayan bir konuşma olduğu kaydedildi.

Yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"AK Parti Kızılcahamam kampında Bakanımız Mehmet Şimşek belediye başkanlarına yönelik yaptığı sunum sonrası perde arkası haberciliği ile yanlış içeriklerle yanlış haberler dolaşıma sokulmuştur.

Sayın Bakanımızın yaptığı konuşma tüm belediyeleri kapsayan genel bir konuşma olup uyarıları da bu çerçevede tüm belediyeler içindir.

Uzmanlardan üniversite adaylarına tercih tavsiyeleri Uzmanlardan üniversite adaylarına tercih tavsiyeleri

"PARTİLİ BELEDİYELERİN MALİ DURUMLARINA İLİŞKİN AYRI BİR SUNUM YAPILMADI"

 

Sayın Bakanımızın sunumu parti ayrımı yapmaksızın tüm belediyelerin genel borçluluğu ile ilgili olduğu için uyarılar da o bağlamda yapılmıştır. Partili belediyelerin mali durumlarına ilişkin ayrı bir sunum yapılmamıştır.

"AK PARTİLİ BELEDİYELERİ HEDEF ALDIĞI YÖNÜNDEKİ HABERLER GERÇEĞİ YANSITMAMAKTA"

 

Bu çerçevede AK Partili belediyeleri hedef aldığı yönündeki haberler hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır"

slack-imgs

 

 

Kaynak: rss