2022 Ocak - Şubat Bölge Hizmet Grupları Yayınlandı

2022 Ocak - Şubat Bölge Hizmet Grupları

2022 Ocak - Şubat Bölge Hizmet Grupları Yayınlandı

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Duyurusu;


Personel Sağlık Sosyal Medya Gurubumuza Ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  KALİTEYİ UYGUN ALABİLECEĞİNİZ ADRES İÇİN TIKLAYINIZ 

Uzman Tabip

Tabip

Uzman Diş Tabibi, Diş Tabibi, Eczacı

Ataması Sınav Yolu ile Yapılanlar

Bölge Hizmet Grubu ve PDC nedir?

Personel Dağılım Cetvelinin kısaltmasına PDC denir. Bir sağlık tesisinde çalışması gereken sağlık personelini sayılarının oluşturduğu tabloya PDC denir. Ülke genelinden 50 binden fazla PDC belirlenmiş sağlık birimi bulunmaktadır. Eğitim araştıma hastanelerinden sağlık evlerine kadar tüm birimlerde görev yapan saplık personeline ( tabip,hemşire,sağlık memuru vb )  PDC tanımlanmıştır.

PDC Sağlık Hizmetleri Sınıfı personel için geçerlidir. 

PDC Doluluk Oranı Nedir ?

Yukarıda bahsettiğimiz 50 binden fazla sağlık birimine PDC doluluk oranına göre ;  sağlık personelinin ilk defa atama, alt bölge ataması, iller arası atama, kpss ile atama vb atamalar PDC nin müsaitliğine göre gerçekleştirilir. 

A ilinin B ilçesinin C hastanesindeki 5 hemşire PDC'sinin 5'i de dolu ise oraya atama yapılmaz. Atama yapılması için PDC'de boş bir kadro bulunması gerekmektedir.

Halihazırda PDC sayıları Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü web sitesinden güncel olarak yayınlanmaktadır.  PDC'nin boş mu dolu mu olduğuna dair bilgileri sadece müdürlüklerin personel şubelerinde yetkilendirilmiş kullanıcılar görebilir.

Ancak her iki ayda bir yayınlanan ''Bölge Hizmet Grupları'' PDC doluluk oranının göstermektedir

Türkiye geneli 6 gruba ayrılan 81 il gruplar arasında da A,B,C,D olarak 4 e ayrılır. Bu ayrım PDC doluluk oranın en yüksekten en düşüğe göre yapılır. A ve B illerinde PDC %100 yada %100'e yakın iken C ve D illerinde ise PDC % 50 ve % 50'nin altında olan illerdir. 

En son yayınlanan '' bölge hizmet gruplarına'' göre hemşire branşı için örnek açıklama yapmak gerekirse;

1. Bölge iller olan Kocaeli,Ankara,Adana,Mersin,Gaziantep,İzmir,Bursa ve İstanbul için PDC'si en düşük il İSTANBUL'dur . Bu iller arasında PDC'si en dolu 2 il KOCAELİ ve ANKARA'dır.  Bu oran ancak sadece 1 . bölge iller arasındaki orandır. Her bölge için farklı farklı ayrım yapılmıştır. 

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2022, 05:20

Sercan Yılmaz


Personel Sağlık Sosyal Medya Gurubumuza Ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  KALİTEYİ UYGUN ALABİLECEĞİNİZ ADRES İÇİN TIKLAYINIZ 

YORUM EKLE
YORUMLAR
sağlıkçı
sağlıkçı - 2 hafta Önce

alt bölgede sistemden istensin dilekçe imzayla uğrasılmasın... komısyonada gerek yok ..kurallar bellıdır.. uyarsa gıder uymazsa gitmez.....

SIRADAKİ HABER