Görevinden istifa eden Fahrettin Koca’nın yerine İstanbul İl Sağlık Müdürü Kemal Memişoğlu getirildi. Kemal Memişoğlu göreve gelir gelmez hakkında bir takım haberler yapıldı ve dosya medyada bir takım iddialara yer verildi. Kemal Memişoğlu’nun Menzil tarikatına yakın olduğu öne sürülürken sağlık çalışanlarına yönelik hazırladığı genelgede kadın çalışanlar için “edep adap ve inanca göre uygun giyinmesi” istediği öne sürüldü.

ODATV TEBRİK İÇİN ARADI

Odatv, tebrik etmek için yeni Sağlık Bakanı Kemal Memişoğlu’nu aradı ve hakkındaki iddialarla ilgili sordu: "Menzilci misiniz?" Memişoğlu bu soruya "Menzilci değilim ve beni Emin Gürses’e de sorabilirsiniz” dedi.

MEB'den öğrenci nakil işlemleri açıklaması MEB'den öğrenci nakil işlemleri açıklaması

Odatv bunun üzerine Prof. Dr. Emin Gürses’e telefon açtı ve sordu: “Kimdir Kemal Memişoğlu, hakkındaki iddialarla ilgili ne söylersiniz?”

Emin Gürses, yakından tanıdığı Kemal Memişoğlu’yla ilgili şunları söyledi:

KILIK KIYAFET KONUSU

Kemal Memişoğlu’nu tanımıyorlar. Biz de devlet memuruyuz. Bize genelge gelir. Derler ki “1 Haziran’dan itibaren kravat takmayabilirsiniz.” Orada bayan doktor var. Dedi ki; “erkekler tamam da biz nasıl giyineceğiz. Bunun üzerine Kemal de “Siz de usullere göre giyinin” dedi ve yanındaki asistan da kağıda döktü ve imzalandı.

MENZİL İDDİASI

Şimdi Kemal Memişoğlu’nun bir de Menzilciliği çıktı. Eski bakan vardı profesör. (Recep Akdağ’dan bahsediyor) Kemal’e demiş ki “Ben Menzil’in en önemli adamıyım. Seni alırım görevden” demiş. Biz de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan bir randevu aldık. Kemal Memişoğlu bu olayı Tayyip Bey’e anlattı.

Adam profesör ne edecek sağlık müdürlüğünü. Profesör olsa 250 Bin TL maaş alır. Sağlık Müdürü olsa 80 bin TL maaş alır. Bir hafta geçmeden Tayyip Bey, Sağlık Bakanı’nı (Recep Akdağ) görevden aldı.

"BAZI ÇEVRELER İSTEMEDİ"

Yeni görevden alınan bakan Fahrettin Koca da zaten Kemal Memişoğlu’na her türlü engeli koyuyordu. Kemal’in bakan olmasını bazı çevreler istemedi. Bu adamın da bir sürü sorunları çıktı. Onlar söylenecek şeyler değil. Kemal üniversiteye dönmek istedi. Kemal 1995’ten beri sağlık sektöründe. Birçok işi yapan da o. En son Fatih Sultan Mehmet PTT Hastanesi’nde başhekimlik yaptı. Oradan aldılar bunu sağlık müdürü yaptılar. Kemal hırsızlık yapmaz, çalmaz, yanlış işe imza atmaz, cemaatle işi olmaz. Babası da milletvekiliydi biliyorsunuz. Şimdi buna Menzilci demek hakikaten ayıp bir şey.

Şimdi illa bir şey yazmak için yazıyorlar.

"TAYYİP BEY'İN BÖYLE BİR ÖZELLİĞİ VAR"

Kemal şehir hastanelerine de karşıydı. O butik hastaneler istiyordu. En çok önem verdiği Çam Sakura hastanesiydi. Dünyanın her yerinde böyledir. Küçük hastaneler yapılır ve hastaneler şehrin içinde olur. Dağın başına hastane yapıyorsun oraya da metro yapıyorsun. Yazık değil mi paralara. Tayyip Bey’e bu bilgiyi sunan görevden alınan yeni bakan. Şehir hastaneleri karlı dedi. Üçüncü Havalimanı için bu iyi diyen de Binali Yıldırım idi. Tayyip Bey’in böyle bir özelliği var son anda kim ne derse ona inanıyor ya. Bir de namaz kılıyorsa tamam.”

KEMAL MEMİŞOĞLU KİMDİR

Prof. Dr. Kemal Memişoğlu 1966 yılında Trabzon’da dünyaya geldi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni 1990 yılında bitirdi. Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden 1995 yılında Genel Cerrahi Uzmanlığını aldı.

1996-1998 yılları arasında SSK Konya Ereğli Hastanesi, PTT Hastanesi ve Bursa Askeri Hastanesinde Genel Cerrahi Uzmanı olarak görev Yaptı. 1999-2000 yıllarında Miami Üniversitesi Karaciğer ve Gastrointestinal Transplantasyon ünitesinde bulundu. 2000-2002 yıllarında İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalında Başasistanlık yaptı. 2002 yılı sonunda PTT Hastanesine Başhekim olarak atandı. 2008 yılında Genel Cerrahi Doçenti, 2016 yılında da Genel Cerrahi Profesörü oldu.

2007 yılında Beykent Üniversitesinde başladığı Sağlık Yönetimi Yüksek Lisans eğitimini 2009 yılında bitirdi. 2002-2012 yılları arasında İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi olarak görev yaptı. 02-11-2012 tarihinde İstanbul Anadolu Kuzey Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Tıbbi Hizmetler Başkanı olarak atandı. Mayıs 2014 – Ekim 2016 tarihleri arasında aynı birliğin Genel Sekreterlik görevini yürüttü. 06 Ekim 2016 tarihinde İstanbul İl Sağlık Müdürü olarak atandı.

Fahrettin Koca’nın istifasının ardından 2 Temmuz 2024’te Sağlık Bakanı olarak atandı.

Prof. Dr. Memişoğlu’nun ulusal ve uluslararası dergilerde yayımlanmış çok sayıda bilimsel yayını bulunmakta. Evli ve 3 çocuk babası.

Editör: Sercan Yılmaz