DUVAR - CHP Osmaniye Milletvekili Asu Kaya, özellikle deprem bölgesindeki Aile Sağlığı Merkezlerinin son aylarda yaşadığı kira sorununu TBMM gündemine taşıdı. Kaya, Genel Kurulda, Sağlık Bakanlığı’nın Aile Sağlığı Merkezlerinin sorunlarını çözemediğini hatırlatarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya seslendi.

Kaya, “Senelerdir kamu binası tahsis edemediğiniz için apartman girişlerinde, bodrum katlarında hizmet vermek zorunda kalan Aile Sağlığı Merkezleri hekimleri, önü alınamayan kira artışları sonucu büyük bir çıkmaza girdi. Aile Sağlığı Merkezlerinin kiracı olduğu mülklerin sahipleri astronomik kira talep ediyorlar, doktorları kapı önüne koymakla tehdit ediyorlar. İktidarın yüzde 25 dediği oranda zamlar değil yüzde 300'ler, yüzde 500'ler isteniyor; haberiniz var mı? Daha bugün Osmaniye'de bir Aile Sağlığı Merkezi mülk sahibi yıllık 54 bin olan kira bedelini 300 bin TL'ye çıkarmak istiyor ve doktorlarla davalık oldular” dedi.

Asu Kaya, Aile Sağlığı Merkezlerinin cari gider ödeneklerinin yıllar içinde enflasyon karşısında değer kaybettiğini hatırlatarak, “Ülkemizde enflasyonun geldiği durum ortadadır. Zaten giderlerini karşılama noktasında ciddi sıkıntı yaşayan ASM’ler, bir de kira artışlarını karşılayamadıkları için kapanma noktasına gelmiştir.

Sağlık Bakanlığı’nın bu konuya dair attığı somut adım olmadığı gibi Sağlık Bakanı ASM’lerin sorunlarını çözemediklerini açıklamalarında ifade etmektedir. Bugün gelinen noktada, birinci basamak sağlık hizmetlerinde vatandaş ile doktor karşı karşıya bırakılmıştır. Aile sağlığı hekimleri ise 'Bakanlık bize kamu binalarında hizmet verdiremezse bizi bu eziyete, belirsizliğe mahkûm bırakmaya devam ederse bu işi bırakacağız' diyorlar” dedi.

Öldü diye morga kaldırılan genç kadın 5 saat sonra canlandı Öldü diye morga kaldırılan genç kadın 5 saat sonra canlandı

CHP Osmaniye Milletvekili Asu Kaya, konuşmasında, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan ASM hekimlerinin bir an önce somut adımlar beklediğine de değinerek “Türkiye’de her 3 ASM binasından birinin kiralık olduğu TTB Aile Hekimliği Kolu tarafından da kamuoyu ile paylaşılan bilgidir. Ayrıca Bakanlığın, bağış olan ASM binalarından bile kira aldığı acı gerçeği de bilinmektedir. Bu tablonun aciliyetle değişmesi gerekmektedir. Özellikle büyük yıkım yaşayan deprem bölgesindeki ASM’ler için ya kamu binaları bulunmalı, ya kamuya bina satın alınmalı ve ASM’lere verilmelidir” dedi.

Editör: Sercan Yılmaz