Sağlık-Sen, Sağlık Bakanlığı’nın acil servislerde kayıt işlemleri ile veznede görevli personele yönelik verdiği “teşvik ek ödeme ve nöbet ücretlerinin artırımlı ödenmeyeceği” ile ilgili yazısının iptali için dava açtı. 

Karaman Valiliği, Sağlık Bakanlığı’ndan “acil serviste hasta kayıt ve acil polikliniklerde kayıt işlemlerinde görevli personel ile nöbetçi memur olarak acil serviste paralı vezne görevi yürütmekte olan personele teşvik ek ödeme ve nöbet ücretlerinin artırımlı ödenip ödenmeyeceği” hususlarında görüş yazısı talep etti. 

Sendika Başkanına Usulsüzlükten Ceza Sendika Başkanına Usulsüzlükten Ceza

Talep üzerine Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü, ilgili personele “teşvik ek ödeme ve nöbet ücretlerinin artırımlı ödenmeyeceğine” yönelik görüşünü yazılı bir şekilde bildirdi. 

Kanunlara ve Toplu Sözleşmeye Aykırı 

Sağlık-Sen, Sağlık-Bakanlığı’nın gönderdiği görüş yazısının iptali için dava açtı. 

Davada dilekçesinde, “Acil servis fiziki alanı içerisinde yer alan söz konusu personel bugüne dek istisnasız ve sorunsuz şekilde artırımlı ek ödeme ve artırımlı nöbet ücretinden yararlanırken, davalı idarenin hukuka aykırı yazısı nedeniyle bu ay itibariyle haksız yere ek ödeme ve nöbet ücretleri kesilmektedir” denildi. 

İlgili görüş yazısının 209 sayılı Kanuna, 657 sayılı Kanuna, Toplu Sözleşmeye, Ek Ödeme Yönetmeliğine ve üst hukuk normlarına açıkça aykırı olduğu belirtilen dilekçede, işlemin iptali istendi. 

Kaynak: rss