Öz Sağlık-İş Sendikası Bolu Şube Başkanı Hacer Çınar, Bolu İzzet Baysal Devlet Hastanesi önünde Öz Sağlık İş Sendikası üyeleriyle birlikte açıklamada bulundu. Öz Sağlık İş Sendikası Bolu Şube Başkanı Çınar, Türk Sağlık-Sen Bolu Şube Başkanlığı tarafından Bolu Valiliği’ne veri giriş personeli ve benzer görevleri yerine getiren emekçi çalışanların şikayet edilmesine tepki gösterdi.

25 yıldır yaklaşık 400 işçinin suçlandığını belirten Öz Sağlık İş Sendikası Bolu Şube Başkanı Hacer Çınar, iş yükünden kaytarma telaşı ve baskısıyla “kamuyu zarara sokuyorlar, usulsüz iş ve işleme neden oluyorlar” suçlaması ile soruşturmaya konu etmek bir sendikaya hiç yakışmadığını belirtti.

“Hiçbir nedene – sebebe - gerekçeye dayandırmadan şiddetle kınıyoruz”

Öz Sağlık-İş Sendikası Bolu Şube Başkanı Hacer Çınar, Öz Sağlık İş Sendikası üye arkadaşlarının şikayet edildiğini vurgulayarak, “Türk Sağlık-Sen Bolu Şube Başkanlığı tarafından Bolu Valiliği’ne yapılan bir başvuru ile ilimizdeki sağlık kurumlarında veri giriş personeli ve benzer görevleri yerine getiren emekçi arkadaşlarımızın tamamı kelimenin tam manası  ile “ŞİKAYET” edilmiştir. Kendisi de bir emek örgütü olan Türk Sağlık Sen Bolu Şubesi’nin hangi amaca hizmet ederek yaptığını bilmediğimiz ve hiçbir şekilde kabul edilemeyecek bu davranışını sağlık ve sosyal hizmet işçilerinin yetkili sendikası Öz Sağlık-İş Bolu Şube Başkanlığı olarak hiçbir nedene – sebebe - gerekçeye dayandırmadan şiddetle kınıyoruz. Emekçinin emekçiye düşmanlığı olarak yapılan bu sorumsuzca davranışı oturtturdukları temel, İş Kanunu’na göre işçilerin 45 saat çalışma koşulu ve bu arkadaşlarımızın haftada 40 saat çalışmaları.” dedi.

“Olayların da tek sorumlusudur”

İşçi olarak alınlarının ak,  kazançlarının helal olduğunu vurgulayan Başkan Çınar, “Oysa kendilerinin de bal gibi bildikleri, ama göreve memur olarak başlayan kendi üyelerinin tazyiki ile şikayete konu olan bu durum 25 yıllık ve tamamen kurumların inisiyatifine bırakılmış bir konu. Şöyle ki; İşçi olarak bu görevi yerine getiren veri giriş personeli ve benzer görevde olan arkadaşlarımız Bolu İzzet Baysal Devlet Hastanesi, Eğitim Araştırma Hastanesi ve diğer sağlık kurumlarında 25 yıldır ve tamamen bu kurumların inisiyatifi ile haftalık 40 saat üzerinden çalışmaktadırlar. Cumartesi günleri poliklinik hizmetlerinin kapalı olması nedeniyle bu arkadaşlarımız cumartesi günü işe çağrılmamaktadırlar. İdarenin tasarrufunda olan böyle bir durum karşısında işçinin ve onlara bu inisiyatifi tanıyan idarenin suçlanması, şikâyet edilmesi akıl alır bir durum değildir. Türk Sağlık Sen Bolu Şube Başkanlığı’nın bu davranışı ile emeğe, emekçiye hizmet ettiğini kimse savunamaz. Türk Sağlık Sen Bolu Şube Başkanlığı’nın bu şikayet dilekçesi ile iş barışını koruduğunu da kimse söyleyemez. 25 yıldır bu şekilde çalışan yaklaşık 400 işçiyi, kendi üyelerinin mızmızlığı, iş yükünden kaytarma telaşı ve baskısıyla “kamuyu zarara sokuyorlar, usulsüz iş ve işleme neden oluyorlar” suçlaması ile soruşturmaya konu etmek bir sendikaya hiç ama hiç yakışmamıştır. Bu kurumlar ilgili denetimlerden, incelemelerden geçen kamu kurumlarıdır.  Burada 25 yıldır süregelen çalışma biçiminin usulsüzlüğünü söyleyebilmek ve bunu şikayete konu etmek de Türk Sağlık Sen’e nasip olmuştur. işçi olarak bizim alnımız ak,  kazancımız helal, işe geldiğimiz gün süresince aldığımız ücretlerimiz ise anamızın ak sütü kadar temizdir. İşçi- memur ayrımı yapıp, kurumlardaki iş barışını bilerek isteyerek bozan bu sendika, şikayetini geri almadığı sürece tüm kurumlarda, tüm birimlerde yaşanması muhtemel olayların da tek sorumlusudur.” ifadelerini kullandı.

“İşçiyi yem olmaktan kurtarmalarını bekliyoruz”

Kast sistemi gibi kendilerini ayrıştıran zihniyetle mücadele edeceklerinin altını çizen Başkan Çınar, “Türk Sağlık Sen’in şikayet dilekçesinin ardından 25 yıldır sorunsuz ilerleyen çalışma süresi sisteminin yeni atanan memur statülü tıbbi sekreterleri neden rahatsız ettiğini gerçekten anlayamıyoruz. Birimlerde barış içerisinde çalışılırken böyle bir nifakın araya sokulmuş olmasını da iyi niyetle bağdaştıramıyoruz. Veri Giriş Görevlisi olarak görev yapan ve bu dilekçeye konu olan Sevgili İşçi Arkadaşlarım; Yetkili Sendika Öz Sağlık-İş olarak bizler sizin yanınızdayız.  Genel Merkezimiz yanınızda. Hukuk Daire Başkanlığımız yanınızda. Bizleri usulsüzlükle suçlayan, emeğimizi küçümseyen, kast sistemi gibi bizleri ayrıştıran bu zihniyetle mücadele edeceğiz, kendimizi, yaptığımız işi ve çalışma biçimimizi yeniden yeniden anlatacağız. İl Sağlık Müdürlüğü’nün inceleme başlatması üzerine suskunluğunu koruyan kurumlarımıza ve yöneticilerine de seslenmek istiyorum. Sizlerden personelinize ve yapmış olduğunuz uygulamaya sahip çıkmanızı bekliyoruz.

Hafta sonu kapalı olduğu için hizmet vermeyen polikliniklerin sorumlusu işçi kadrosundaki veri giriş ve diğer emekçilerimiz değildir. İdare karar alır, personel uygular, işleme uyar. Kurum idarecilerimizin de bu suskunluklarını bozarak kendi iş ve işlemlerini İl Sağlık Müdürlüğü’ne doğru anlatmalarını ve işçiyi yem olmaktan kurtarmalarını bekliyoruz. Emek mücadelesindeki güven ortamını ortadan kaldıran, iş barışını bozmaya çalışan, çalışanları birbirine düşürmeye çalışan zihniyeti ve Türk Sağlık Sen Bolu Şube Başkanlığı’nı kınadığımızı tekrar tüm kamuoyuna duyurmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Hekimsen hakkında suç duyurusu Hekimsen hakkında suç duyurusu

Kaynak: rss