Ali Yalçın, Bakan Işıkhan ile '1'inci Dereceye 3600 Ek Gösterge' verilmesini görüştü Ali Yalçın, Bakan Işıkhan ile '1'inci Dereceye 3600 Ek Gösterge' verilmesini görüştü

Genel Başkan Mahmut Faruk Doğan’a ziyarette, Genel Başkan Yardımcıları Sinan Kuluöztürk, İdris Baykan ve Abdullah Duman eşlik etti. 

“Sağlık Personeli Yoğun bir Tempoda Çalışıyor”

Ziyarette gündeme dair değerlendirmelerde bulunan Genel Başkan Doğan, taleplerini Genel Müdür Dr. Celal Şahin’e iletti. 

Hekiminden hemşiresine, ebesinden sağlık memuruna, paramediğinden tıbbi sekreterine tüm sağlık personelinin yoğun bir tempoda çalıştığına dikkat çeken Doğan, sağlık hizmetlerinin sunumunda aksama yaşanmaması için sağlık çalışanlarına muayene önceliği verilmesinin gerekliliğini ifade etti.  

“İstihdam Artırımı İhtiyaç” 

Öte yandan artan nüfus sayısı, istifa, vefat ve emekli olan sağlık personeli (sağlıkçılar) gibi etkenlerin göz önüne alınması gerektiğini söyleyen Doğan, sağlık alanında istihdam artırımına ihtiyaç olduğunu belirtti. Sağlık alanındaki iş yüküne dikkat çeken Doğan, nitelikli sağlık hizmetinin sürdürülebilmesi için istihdamın artırılmasına yönelik politikaların bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini kaydetti. Doğan, yeni personel istihdamının ivedilikle yapılmasını istedi. 

112 Çalışanlarının Taban ve Teşvik Ek Ödemeleri Artırılmalı”

Ziyarette, 112 Acil Sağlık Hizmetlerinde görevli sağlık çalışanlarının Acil Servis Birimlerindeki çalışanlara göre daha düşük oranlarda taban ve teşvik ek ödeme aldığını dile getiren Doğan, bu bağlamda 112 Acil Sağlık Hizmetlerinde görevli çalışanlara verilen taban ve teşvik ek ödeme oranlarında artış yapılması gerektiğini söyledi. 

Ayrıca, Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra birçok sağlık çalışanının afet bölgesinden diğer illere can güvenliği mazereti ile tayin olduğunu hatırlatan Doğan, ancak tayin olan personelin afet bölgesine geri dönüş hakkı bulunmadığını söyledi. Doğan, düzenleme yapılarak bu durumda olan personel için geri dönüş hakkı verilmesini istedi. 

Doğan aynı zamanda, Sağlık Bakanlığı Atama ve Yer Değişikliği Yönetmeliği’ne göre afet bölgesinde görev yapan sağlık çalışanlarının hizmet puanlarının artırılması gerektiğine de değindi.  

Kaynak: