Hekim Birliği Sendikası’ndan yapılan açıklamaya göre Ankara Bilkent Şehir Hastanesi KHD Asistan Hekimi Dr. Nartan Demirok, nöbetten çıktıktan hemen sonra trafik kazası geçirdi. Sendika, Demirok’un ağır yaralandığını ve şu an yoğun bakımda hayata tutunmaya çalıştığını bildirdi.

İki sene önce aynı klinikte çalışan Dr. Rümeysa Berin Şen 36 saatlik nöbet çıkışında geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybetmişti. Sendika açıklamasında “Dr. Rümeysa’nın vefatından sonra bizzat sağlık bakanı tarafından 24 saatten uzun kesintisiz çalışmaya izin verilmeyeceği açıklandığı halde özellikle asistan hekimleri gayriresmi olarak çalıştıran klinikler ve hastaneler olduğunun farkındayız. Hekim Birliği olarak bu usulsüzlüğü sürdürmeye çalışan kliniklerle ilgili her türlü yasal girişimi sürdürmeye devam edeceğiz. Bu acı olaylar sadece bir meslektaşımızın başına gelen talihsiz bir kaza değildir. Aynı zamanda, biz hekimlerin üzerimizdeki aşırı iş yükünün ve artan hekim açığının ne denli vahim sonuçlara yol açabileceğinin acı bir göstergesidir. Artık yeter! Biz hekimler, insanca çalışma koşulları ve adil iş yükü talep ediyoruz.” denildi.

‘SAMİMİ BEYAZ REFORM’ TALEBİ

Hekim Birliği Sendikası önceki gün hekimlerin acil olarak çözüm bekleyen sorunlarını dile getirmek için 14 Mart Tıp Bayramı haftasında Sağlık Bakanlığı önünde basın açıklaması yaptı. Hekimlerin en önemli sorunlarının başında sağlıkta şiddet geldiğini belirtilen açıklamada, sağlıkta şiddetin en geniş mağdur kitlesi ise kadın hekim meslektaşları olduğu için özellikle 8 Mart’ta Sağlık Bakanlığı önünden seslerini yükseltti. Hekim Birliği Sendikası Genel Başkanı Gökhan Doğramacı “Sağlık sisteminin hak ettiği konuma ulaşması için samimi bir beyaz reforma ihtiyaç olduğu açıktır. Hekimlerin çalışma koşulları, iş güvencesi ve özlük hakları, sağlık sistemimizin temel taşlarındandır. Bu hakların korunması ve iyileştirilmesi için gerekli yasal düzenlemelerin yapılması gerekmektedir.” dedi.

CHP'den Türkiye genelinde ihraç kararı! CHP'den Türkiye genelinde ihraç kararı!

MİLLETVEKİLLERİNE ÇAĞRI

Doğramacı, “Geçtiğimiz günlerde Meclis’ten geçen kanundaki, ceza sopası niteliğindeki cezaları, sözleşme feshi tehditlerini ve ücret kesintilerini kabul etmiyoruz. Bu kanunun iptali için AYM'ye başvurma hakkı olan milletvekillerini göreve davet ediyoruz. Hekimlerin adil bir şekilde çalışma ortamına ve koşullarına sahip olması, kaliteli sağlık hizmeti sunmalarını sağlayacaktır. Unutmayın hekimlik; torba yasalar içine iliştirilen maddelerle esaret altına alınamayacak bir meslektir.” mesajı verdi.

Kaynak: rss