Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Ankara’da gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili soruları yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmenlerin asla kimseye ezdirilmeyeceğinin altını çizdi. Ayrıca mülakatlardaki yeni dönemin de ilk detayları kamuoyuyla paylaşıldı.

 

"ÖNGÖRÜLEN CEZALAR YÜZDE 50 ORANINDA ARTIRILMALI"

Bakan Tekin'in açıklamalarının tamamı şu şekilde:

"Meslektaşlarımıza yapılan bu tür çirkin saldırıların son bulması için tüm gücümüzle mücadele etmeye kararlıyız. Öğretmenlerimizi asla kimseye ezdirmeyeceğimizi tüm Türkiye ile paylaşmak istiyoruz.

Hazırladığımız taslak metin önümüzdeki günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisine gelecek.

Ebelik ve hemşireliğin saygınlığını daha iyi bir noktaya taşımayı görev addediyorum Ebelik ve hemşireliğin saygınlığını daha iyi bir noktaya taşımayı görev addediyorum

Öngörülen cezalar yüzde 50 oranında artırılmalı. Öğretmenlerimizin yanında olacağız"

 

"MÜCADELE ETMEYE EĞİTİM AİLESİ OLARAK DEVAM EDECEĞİZ"

Bakan Tekin sosyal medya adresinden yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Eyüpsultan'da gerçekleşen menfur hadise sonrasında şiddetin her türlüsüyle topyekûn bir mücadeleyi başlatmak için eğitim sendikalarının değerli başkanlarıyla bir araya geldik, atabileceğimiz somut adımlar hususunda istişareler gerçekleştirdik.

Bu çerçevede sendikalarımızla; 'Öğretmenlik Meslek Kanunu' kapsamında gerçekleştirdiğimiz düzenlemeler, yargı süreçlerinin takibi ve şiddetle mücadele sürecinde atacağımız güçlü adımlara dair fikir alışverişinde bulunduk.

Kıymetli meslektaşlarıma yapılan bu çirkin saldırıların son bulması için tüm gücümüzle mücadele etmeye eğitim ailesi olarak devam edeceğiz. Hayatını kaybeden kıymetli meslektaşım İbrahim Oktugan’a yeniden Allah'tan rahmet, kederli ailesine, yakınlarına ve tüm eğitim camiamıza başsağlığı ve sabırlar diliyorum."

 

SKANDAL OLAYDA OKUL MÜDÜRÜ İBRAHİM OKTUGAN KATLEDİLMİŞTİ

Geçtiğimiz salı günü, Eyüpsultan'da 17 yaşındaki Iraklı lise öğrencisi Y.K. kendisini okuldan attığını öne sürdüğü okul müdürüne silahla ateş etti. Y.K. kısa sürede yakalandı. Ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan okul müdürü İbrahim Oktugan yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

 

YENİ MÜLAKAT SİSTEMİ TASLAĞI

Mülakat sisteminin daha objektif bir hale getirilmesi için yapılacak düzenlemede öğretmen adayında ders anlatması istenecek. Mülakata girecek öğretmen adayına hangi konudan sorumlu olduğunu bildirir bir mesaj gönderilecek. Aday öğretmene hazırlık fırsatı sunulacak. Öğretmenler 14 haftalık konudan sorumlu olacaklar. Konu dışına çıkılmayacak.

 

Öğretmenlere genel kültür soruları sorulmayacak. Ders anlatımı ise kamerayla kayda alınacak. Mülakatı gerçekleştiren heyet öğretmenin kimliğini bilmeyecek. Öğretmenlere birer kod isim verilecek. Aday öğretmen odadan çıkmadan puanını öğrenebilecek. Puan sisteme girdikten sonra değişim mümkün olmayacak.

Mülakat sistemini değiştirecek yönetmeliğin kısa sürede Resmi Gazete'de yayınlanması bekleniyor. Bu yıl ataması yapılacak 20 bin öğretmen bu sisteme göre mesleğe başlayacak.

 

 

Kaynak: rss