Bursa’da bahar nezlesi şikayetiyle hastaneye götürülen 7 yaşındaki çocuğun ölümü üzerine savcılık soruşturma başlattı.

Olay, 19 Mayıs günü yaşandı. Türkoğlu ailesinin 4 çocuğundan biri olan Yüsra Türkoğlu, bahar nezlesi şikayetiyle saat 20.00 sıralarında baba Cemil Türkoğlu ve anne Azime Buse Türkoğlu tarafından Bursa Şehir Hastanesi’ne götürüldü.

Burada tedavi altına alınan 7 yaşındaki Yüsra’ya Türkoğlu ailesinin iddiasına göre yanlış serum takıldı.

'Diş tedavisi sonrası ölüm' iddiasıyla ilgili Başsavcılıktan açıklama 'Diş tedavisi sonrası ölüm' iddiasıyla ilgili Başsavcılıktan açıklama

Ailenin iddiasına göre; küçük Yüsra takılan serumun ardından fenalaştı.

Daha sonra gelen başka bir doktor, aileye bir şeylerin ters gittiğini bildirdi.

Türkoğlu ailesinin iddiasına göre, 10 saat boyunca 7 yaşındaki Yüsra aynı sedyede bekletildi ve gözleri şişmeye, karnı ağrımaya, tansiyonu düşmeye, kalbi hızlanmaya başladı.

Sabah mesainin başlamasıyla gelen kardiyoloji doktoru çocuğun durumunun kritik olduğunu söyledi.

Daha sonra yoğun bakıma kaldırılan Yüsra’nın sürekli kalbinin durduğu ve bu nedenle entübe edildiği doktor tarafından aileye bildirildi.

Bir süre sonra da Yüsra’nın ölüm haberi geldi.

Olaya ilişkin konuşan baba Cemil Türkoğlu, “Doktor bize sert cevaplar verdi, annesi ‘konu uzamasın’ diye kabul etti. En azından serumun içinde ne var onu öğrenmek istedik. ‘Onu ben bilirim’ diye cevap aldık. Çocuğumuzun sevkini istedik, ortalık gerildi. Serumu taktılar, Yüsra yarım saat sonra fenalaşmaya başladı. Başka bir doktor geldi, bir şeylerin ters gittiğini anladı. Serumu sökerek ‘Çocuğa bu serum verilmez’ dedi. Bizi 10 saat sedyede beklettiler. Çocuğumun gözleri iyice şişmeye başladı. Durumu fark edince söyledik, kimse bizi dikkate almadı. Kardiyolog geldi, pişmanlık hissederek bizi odadan çıkardı.” ifadelerini kullandı.

SAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Yüsra’nın ölümü üzerine Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

Soruşturma kapsamında küçük çocuğun kesin ölüm nedeninin belirlenmesi için otopsi yapıldı.

Yüsra’nın ölüm nedeni otopsi sonucuyla netleşecek.

Kaynak: rss