Sağlık bakanı bir ay önce Ankara ve İstanbul dışındaki tüm yandal uzmanlarının sözleşmeli statüsüne alındığını söylemesine rağmen henüz yandalcıların sözleşmeye geçirilmesi için bir düzenleme yapılmadı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, düzenlemenin Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından sosyal medya hesabından "Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Milletimize ve sağlık camiasına hayırlı olsun." paylaşımında bulunmuştu.

Kanun ile, 

Yan dal uzmanlığının teşvik edilmesi amacıyla uzman tabipler için öngörülen ek ödeme, yan dal uzmanları için 200 puan arttırılarak ödenecek.

Kanunla, eleman temininde güçlük çekilen yerlerde personel istihdamını teşvik etmek, devlet hizmeti yükümlülük süresini tamamlayan tabip ve uzman tabiplerin bulundukları yerde hizmete devam etmelerini teşvik ederek kamu sağlık hizmetlerinde devamlılığı sağlamak gayesiyle sözleşmeli pozisyon sayısı 27 binden 36 bine çıkarılacak. Bu 9.000 kadro yandal uzmanları için kullanılacak. 

Sahte sağlık raporları düzenleyen 4 kişi tutuklandı Sahte sağlık raporları düzenleyen 4 kişi tutuklandı

Editör: Ceren Yıldız