Antalya'daki teleferik faciasında 5.5 saat metrelerce yükseklikte mahsur kalan Rabia Küçük ve kızı Nur Çeken yaşadıkları korku dolu anları anlattı. Kendilerine anı olsun diye video çekerken kaza anını da kayıt altına alan Çeken, "İlk biz kurtarıldık. O anda 'Ölüyoruz' diye düşündüm." derken annesi Küçük, "Bir daha ayağımı yerden kesen hiçbir şeye binmem. Ölümle burun buruna 5,5 saat." dedi.

Antalya'da 12 Nisan'da teleferik kazasında 1 kişi hayatını kaybetti 7 kişi yaralandı. Kazaya ilişkin aralarında Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz'ün de bulunduğu 5 kişi tutuklandı.

Teleferik faciasına ilişkin tutuklanan Kocagöz'ün ifadesi ortaya çıktı: Tek sorumlu benmişim gibi gösterildi, suçsuzum

Kazanın ardından durdurulan teleferik hattında kabinlerdeki 174 kişi yaklaşık 23 saat süren operasyonla kurtarıldı.

Serik Devlet Hastanesi'nde hemşire olan Rabia Küçük (51), üniversite öğrencisi kızı Nur Çeken (19) ve yeğeni Eda Dağlaraşar (20) da 5.5 buçuk saatin sonunda metrelerce yükseklikten kurtarıldı.

Kendilerine hatıra olması amacıyla video çektiği esnada kaza anını da kayıt altına alan Nur Çeken ile annesi Rabia Küçük yaşadıkları korku dolu anları anlattı.

 

'HEMEN ÖNÜMÜZDE PARÇALANAN KABİN VARDI'

Eğlenmek ve güzel vakit geçirmek için teleferiğe binmeye karar verdiklerini dile getiren Rabia Küçük, "Saat 13.00 civarında bindik. Başlarda biraz korkmuştum. Bir süre sonra teleferik 1 dakika kadar durdu. Daha sonra tekrar çalıştı ve durdu. O sırada sallanmaya başladık. Hemen önümüzde parçalanan kabin vardı. Onu görünce hemen 112'yi aradık, bilgi verdik. Direğin devrildiğini, kabinin parçalandığını ve bir facia yaşandığını söyledik." dedi.

'ÖLÜMLE BURUN BURUNAYDIK'

Herkesin müdahale için gelmeye başladığını söyleyen Küçük, "Beklemeye başladık. 'Umarız kopmaz' diye endişeliydik. 5,5 saat kadar havada kaldık. Sonrasında itfaiye eri, bize yukarıdan halatlar üzerinden gelerek ulaştı. Aşağıda da AFAD ve kurtarma ekipleri vardı. Makara sistemini hazırlayıp, bizi tek tek güvenli şekilde halatlarla aşağı indirdi. Kayalık yamaca indik. Ekiplerce direğin devrildiği alana çıkarıldık. Bir süre sonra ambulansların yanına indirildik. Çok korkulu bir süreç yaşadık. Ölümle burun burunaydık. Herkes aynı şeyi yaşadı; bundan eminiz. Ölüm korkusu yaşadık. İlk sarsıntı anında zaten düştüğümüzü zannetmiştik. Allah bir daha kimseye yaşatmasın." diye konuştu.

9060392.jpg

'KABİNİN CAMI KIRILMIŞTI'

Bütün ekiplere teşekkür eden, herkesin elinden geleni yaptığını söyleyen Küçük, "Süreç uzundu ama platform zordu. Hayatımda ilk defa binmiştim. Çocuklar üniversite okuyor, ertesi gün döneceklerdi. Bu faciayı yaşadık. O anda çocuklarımı, yeğenimi ve kızımı düşündüm. 'Allah herkesi korusun' diye dua ettim. Bildiğimiz bütün duaları okuduk. Sağlıkçıyım ama panik halinde sağlıkçı kimliğim arkada kaldı. Bir anne gibi, vatandaş gibi düşünebildim. Kabinin camı kırılmıştı. Üşümeye başlamıştık. İlk kurtarılanlar arasındaydık. Bizi itfaiye halatlardan gelerek kurtardı. Daha helikopterler bölgeye gelmemişti. Herkes elinden gelen en güzel organizasyonla bizi kurtardı. Herkese çok teşekkür ederim. Bir daha ayağımı yerden kesen hiçbir şeye binmem. Ölümle burun buruna 5,5 saat." ifadelerini kullandı.

'SALLANINCA 'ARTIK DÜŞÜYORUZ' DİYE DÜŞÜNDÜM'

Kaza anını kaydeden Nur Çeken ise çok korkulu ve kötü bir süreç olduğunu söyleyerek, "Anı olsun diye video çekmeye başlamıştım, annemler korktuğu için gülelim diye. Sarsılmaya başladık. 112'yi aradım. İlk başta anlayamadık. Sallanınca 'Artık düşüyoruz' diye düşündüm. Bütün ekipler toplandı. Kriz masası bir yol çizip, hemen kurtarmaya başladı. Sahil güvenlik ekipleri, ilk başta düşen kabindeki yaralıları alıp, götürdü. Onları izliyorduk sonra ilk biz kurtarıldık. O anda 'Ölüyoruz' diye düşündüm. İlk anda annem ve kuzenime baktım; bir şeyleri var mı diye. Sonra kendimi kontrol ettim." dedi.

Vozol 12000 Aromaları Vozol 12000 Aromaları

 

Kaynak: rss