Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı ilk ve ortaöğretim kurumlarında 16 gün sürecek yarıyıl tatili yarın başlıyor. Milyonlarca öğrenci yarı yıl tatili ve karne heyecanı yaşarken güzel haber Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan geldi. Karnesinde takdir ve teşekkür olan başarılı öğrencilere 10 bin lirayı geçen destek ödemeleri yapılacak.

KARNE ÖDÜLÜ ASGARİ ÜCRETİN YÜZDE 60'I KADAR 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz yıl ilköğretim ve ortaöğretim çağındaki öğrencilerden, sınıfında ilk 3 ve okulunda ilk 5'e girmeyi başaranlara, başarı sıralamasına göre en fazla net asgari ücretin yüzde 60'ına kadar yılda 2 defa başarı desteği sağlanacağını açıklamıştı.

Bu kapsamda, 2024 yılının ilk karne döneminde, takdir teşekkür almaya hak kazanan ihtiyaç sahibi öğrencilere karne hediyesi olarak 10.201 TL ödeme yapılacak. 

İLKOKULDAN LİSEYE KADAR TÜM ÖĞRENCİLER FAYDALANIYOR

İlkokuldan liseye kadar başarılı olan tüm öğrencilerin faydalanacağı karne parası ödemeleri nasıl yapılacak? İşte aranan şartlar... ·

  • Devlet okullarında okuyan ve sınıflarında dereceye giren ilk ve ortaöğretim öğrencilerine asgari ücretin %60’ı kadar (10.200 TL)
  • Dört yıllık örgün eğitim yapan yükseköğretim kurumlarını kazanan öğrencilere aylık 100 TL destek ödemesi
  • YÖK'ün belirlediği dünyadaki ilk 500 üniversiteye girme hakkı kazanan öğrencilere başarı desteği
  • Sosyal yardım alan hanelerdeki meslek lisesi mezunu öğrencileri ile lise sonrası meslek edindirme kurslarına giderek iş hayatına atılan gençlere de net asgari ücrete orantılı destek ödemesi yapılacak.

Ödemelerin, karnelerin verilmesinden itibaren en geç 1 ay içerisinde yapılacağı duyuruldu.

Erdoğan: Emeklilerin bayram ikramiyeleri 3 bin lira olacak Erdoğan: Emeklilerin bayram ikramiyeleri 3 bin lira olacak

BAŞARI TEŞVİĞİ SADECE SOSYAL YARDIM ALAN AİLELERİN ÇOCUKLARINA VERİLİYOR

Başarı teşviği sadece sosyal yardım alma hakkına sahip ailelerin devlet okullarında okuyan ve sınıflarında dereceye giren ilk ve ortaöğretim öğrencilerine veriliyor. 

BAŞARI TEŞVİK PROGRAMI NASIL BAŞVURULUR? KİMLER BAŞVURABİLİR?

Başarı teşvik programı 12 Aralık 2022 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanmıştı. TRT'deki haber için tıklayınız. Ancak, Başarı teşvik programına başvuru tarihi ile ilgili şu ana kadar herhangi bir duyuru yapılmadı. Programa dair başvuruların ne zaman ve nasıl alınacağı henüz aktarılmadı. 19 Ocak'tan sonra gelişmelerin duyurulması bekleniyor.

Editör: Sercan Yılmaz