CHP, iki kanundaki bazı hükümlerin iptali için AYM'ye başvurdu CHP, iki kanundaki bazı hükümlerin iptali için AYM'ye başvurdu

Geçen yıl Kepez Devlet Hastanesi Gastroenteroloji bölümünde görev yapan Cantimur, bağırsak ve mide sorunları yaşayan T.A. adlı kadına muayene sırasında cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla hastane yönetimi ve Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayet edilmişti. Savcılığın başlattığı soruşturma sonucu, Cantimur’un 2018’de F.K., 2019’da S.U. ve D.B., 2021’de D.D., 2023’te ise T.A., F.D. ve N.S.’ye yönelik cinsel saldırıda bulunduğu tespit edildi ve 15 Mart’ta tutuklandı.

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Cantimur’un, “nitelikli cinsel saldırı” ve “görevi kötüye kullanma” suçlarından ayrı ayrı cezalandırılması talep edildi. Antalya 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmaya şikayetçi olan F.D., F.K., T.A., D.B., N.S. ve S.U. katıldı.

33 yıllık hekim olan Cantimur, hastane yönetimi tarafından kendisine hemşire verilmediğini iddia ederek, İBS hastalarının algı ve davranış bozukluğu yaşadığını savundu. Muayene sırasında hemşire olmadığı için hastalara, rektal muayene için gerekli pozisyonu almalarını söylediğini belirtti. Cantimur, “İBS, ömür boyu tedavi gerektiren bir psikolojik rahatsızlıktır. Bu hastalar algısal sorunlar yaşayabilir” dedi.

D.B. adlı hastanın kendisini farklı bir rahatsızlık nedeniyle muayene için geldiğini söyleyen Cantimur, “Hasta karın ağrısıyla geldi. Muayene sırasında bir anda fırlayıp bağırarak çıktı. D.B.’ye ‘Dövmen ne kadar güzelmiş’ diye bir şey söylemedim” diye konuştu.

Şikayetçi F.K.’nın beyanları üzerine Cantimur, “İBS için vajinal muayene gereksizdir. Rektal muayene sırasında hastalar algısal sorunlar yaşayabilir” dedi. Şikayetçi F.D. ise “İnsanlar psikolojik sorunlar yaşayabilir ama organlarının yerini bilirler” dedi.

Mahkeme heyeti, dosyadaki eksikliklerin giderilmesi ve tanıkların dinlenmesi için duruşmayı erteledi.

Editör: Sercan Yılmaz