Yönetim kurulu üyelerine ödenen huzur hakkı ne kadar oldu?

Yönetim kurulu üyelerine ödenen huzur hakkı Ocak'ta ne kadar oldu?

Yönetim kurulu üyelerine ödenen huzur hakkı ne kadar oldu?

3 Ocak 2022 tarihinde açıklanan enflasyon rakamları memur ve emeklilere ne kadar zam geleceğini netleştirdi. Memur ve memur emeklilerine verilecek zam oranını % 30,95 olarak açıklandı. Bu oran memurların ve memur emeklilerinin eline geçecek maaşın yanında memur ve memur olmayanlara yapılacak birçok ödemeyi de etkiledi. Bunlardan birisi de yönetim kurulu üyeliklerinden bazılarında bulunanlara yapılan huzur hakkı ödemesidir.

375 sayılı KHK'nin Ek 29'uncu maddesinde huzur hakkıyla ilgili şu ifadelere yer verilmiştir: "Bakanlıklar ile kamu kurum ve kuruluşlarının teşkilatlanmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinde öngörülmesi ve gösterge rakamı belirlenmesi kaydıyla, yönetim kurulu, denetim kurulu, tasfiye kurulu, danışma kurulu üyelikleri ve komisyon, heyet, komite ile benzeri organlarda görev alanlara, ayda dörtten fazla olmamak üzere her bir toplantı için (1000) ila (3000) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucunda bulunacak miktarda, damga vergisi hariç herhangi bir vergiye tabi tutulmaksızın huzur hakkı ödenir. Gösterge rakamları Cumhurbaşkanı'nca üç katına kadar artırılabilir."


Personel Sağlık Sosyal Medya Gurubumuza Ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  KALİTEYİ UYGUN ALABİLECEĞİNİZ ADRES İÇİN TIKLAYINIZ 

Buna göre kamu kurumlarının teşkilat kararnamelerinde huzur hakkı ödemesine ve tutarına yer verilmişse bu ödeme yapılabilmektedir. Genellikle bu ödeme 9.000* 0,2354441715 = 2.118,99 TL olup, bu ödemeden sadece binde 7,59 oranında damga vergisi kesilmektedir. Bu huzur hakkının düşük olması nedeniyle ne kadar huzur vereceğini bilemiyoruz.

Sercan Yılmaz


Personel Sağlık Sosyal Medya Gurubumuza Ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  KALİTEYİ UYGUN ALABİLECEĞİNİZ ADRES İÇİN TIKLAYINIZ 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Uyandırıcı
Uyandırıcı - 2 hafta Önce

NEBATİ GÖZLER IŞIL IŞIL, TÜRK TELEKOMDAN HUZUR HAKKI ARTTI.....

Biz Uyanalı 20 Yıl Oldu
Biz Uyanalı 20 Yıl Oldu @Uyandırıcı - 2 hafta Önce

Pkklıların almasından çok daha iyidir. Hdp ışıl ışıl diayder ışıl ışıl muhalif konser veren sanatçılar ışıl ışıl mimarlar odası ışıl ışıl heykeller ışıl ışıl...

SIRADAKİ HABER