Üniversitelerde PCR Kuyruğu Uzuyor

Yüz yüze eğitime başlayan üniversitelerin birçoğu öğrencilerine kampüse giriş için PCR testini zorunlu tuttu. Üniversitelerin sağlık merkezlerinde ve hastanelerde test yaptırmak isteyen akademisyenler ve öğrenciler uzun kuyruklar oluşturdu

Üniversitelerde PCR Kuyruğu Uzuyor

Mine Özdemir Güneli'nin haberine göre: Kovid-19 tedbirleri kapsamında yeni akademik yıla başlayan üniversitelerde farklı kurallar uygulanıyor. Bazı üniversiteler, akademisyen ve öğrencilerin kampüslere girişinde aşı ve PCR testini zorunlu tuttu. Bu durum üniversitelerin sağlık merkezleri ile hastanelerde uzun kuyrukların oluşmasına neden oldu. Örneğin Hacettepe, İstanbul Aydın, Sivas Cumhuriyet, Kahramanmaraş Sütçü İmam, Kilis 7 Aralık, Mersin gibi üniversitelerde PCR testi yaptırmak için birçok akademisyen ve öğrenci saatlerce sırada bekledi. Bu durumu öğrenciler çektikleri fotoğraflarla sosyal medyadan paylaşırken, hastanelerde PCR testinde akademisyenler ve öğrencilere öncelik tanınması aynı sıraya giren vatandaşların tepkisi çekti.

İçeri alınmadılar

Üniversite kampüslerine girişte öğrencilerden aşı kartı, PCR testi sonucu ya da HES kodu isteniyor. Dün sabah saatlerinde kampüslerin önüne gelen öğrenciler, işlemlerin yavaş ilerlemesinden şikayet ettiler. Ayrıca PCR testi yaptırmayanların içeriye alınmaması nedeniyle karmaşa da yaşandı. Öğrencilerin konuyla ilgili sosyal medyadan paylaştıkları yorumlardan öne çıkanlar şöyle:


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Keçiören'de devlet hastanesinde 3 saattir PCR testi sırası bekliyorum. Benim gibi birçok öğrenci var. Belirtisi olmayan insanlara zorla test yaptırıyorlar, sanki aşılıların korona olma ihtimali yokmuş gibi!

Dekanlığa yönlendirdiler, hak verip 'Genelge emirdir buna uymak zorundayız' dediler. Rektörle görüşmek istediğimi belirttim, görüştüm dilekçe verdim. Bütün yetkililer beni başından saldı. Dersim varken parkta oturuyorum!

Rektörler hiçbir öğrencinin eğitim hakkını alamaz. Hepiniz geleceğimiz üniversite öğrencileri diyorsunuz ama içeri almıyorsunuz. Nasıl bir gelecek bu?

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi bugün aşı olmayanları içeri almayarak, eğitim hakkını engelleyerek suç işlemiştir. Kanunlara aykırı genelgelerle senato kararları alınmaktadır.

Bugün de Aydın Üniversitesi kapıda öğrencileri bekletiyor. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir uygulama yok!

Doktora eğitimim için Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'ne derse girmeye çalışacağım ama aşı veya PCR testi istiyorlar. Tutanak tutmaya çalışacağım.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi PCR Testi Polikliniği'nin önünde, kuyrukta bekleyenlerin sonu görünmüyor. Test alan bir tane görevli var. Akademisyen olanları sıra bekletmeden alıyorlar içeri. Onların önceliği varmış. Bizlerin suçu sıradan vatandaş olmak mı?

Kampüste aşı yapanlar da var

Yurt dışında ABD başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi Türkiye'de bazı üniversitelerde kampüslerde öğrencilere aşı yapılıyor. Örneğin Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi'nde öğrenci yemekhanesi önüne kurulan sağlık standında öğrenciler hem aşı oldu hem de Kovid 19 ile ilgili bilgilendirildiler. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi de Nevşehir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından kampüste Kovid-19 aşı uygulamasına başlandığını duyurdu. Üniversite, aşı olmak isteyen öğrencilerin yemekhane kısmında oluşturulan noktalarda aşılarını yaptırabileceğinin bilgisini paylaştı.

Sercan Yılmaz

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
GEL SEÇİM SANDIĞI GEL!
GEL SEÇİM SANDIĞI GEL! - 4 hafta Önce

BU DÜĞÜM SANDIKTA ÇÖZÜLÜR!

DeLiDuMrUl
DeLiDuMrUl - 3 hafta Önce

Allah bu millete bu zulmü yapanların hesabını soracaktır. Kime hizmet ediyorsunuz amacınız nedir. İllaki bunların hesabını soracaklar size yatacak yeriniz yok. Bırakın artık bu zulmü. Filim kurulundan da filimci çıktınız. Küreselcilere çanak tutmayın bu millete ihanet etmeyin artık adam gibi işinizi yapın. Yoksa bulunduğunuz koltuklar sizlere ebedi degildir.

kamil sapan
kamil sapan - 3 hafta Önce

sayın editor gelin bide kırıkkale üniversitesi tıp fakültesinde bi haber yapın adAmlar kapıdan kovacak nerdeyse kırıkkalenin bütün ykünu ihtisas hastenesi çekiyor tıp fAKÜLTESİ sadece günlük 30 50 arası numeNE alıyor AKSAM 5 DEN SONRA DÜKKANI KAPATIYOR BİDE İNSANLARI KÖPEK GİBİ AZARLIYORLAR

SIRADAKİ HABER