Silah Altında Duran Kalbi Çalıştıran Sağlıkçılara Başarı Belgesi

Konya Valisi Vahdettin Özkan, 3 kişinin öldüğü silahlı kavgadaki 3 yaralıdan 1'ini, hastanenin acil servisinde silah tehdidi altında tedavi edip, duran kalbini çalıştıran 1,5 yıllık doktor Furkan Berktaş ve sağlık çalışanlarına 'başarı belgesi' verdi.

Silah Altında Duran Kalbi Çalıştıran Sağlıkçılara Başarı Belgesi

Daha fazla haber ve paylaşım  perosnel sağlık net'in instagram   (https://www.instagram.com/personel_saglik_net/ ) sayfasından yayınlanmaya devam edecek. 

Olay, dün saat 04.30 sıralarında, Karakaya Mahallesi Konya Caddesi'ndeki eğlence mekanında meydana geldi. Burada karşılaşan ve iddiaya göre, borç meselesi nedeniyle tartışan 2 grup, daha sonra mekandan çıktı. Tartışmanın dışarıda da sürmesiyle çıkan silahlı kavgada Şakir Öcal, Kerim Turhan, Musa Akdoğan, Fazlı Ş., Şakir Ç. ve K.Y. yaralandı. Yaralılar, ambulans ve otomobillerle Kadınhanı Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

SİLAH TEHDİDİNDE TEDAVİ

Olaya karışanlardan Nurettin Turhan, silahlı kavgada yaralanan babası Kerim Turhan'ı araçla Kadınhanı Devlet Hastanesi'ne getirdi. Turhan, acil servise girip önce babasını vurduğunu iddia ettiği sedyede yatan yaralılardan Şakir Öcal'ın başına 2 el ateş edip öldürdü. Ardından da acil servis doktoru Furkan Berktaş'ın başına tabancayı doğrulttu. 1,5 yıllık doktor Berktaş eliyle müdahale edip, tabancayı yere doğru indirmek istedi. Bu sırada ateş alan silahtan çıkan mermi Berktaş'ın dizini sıyırıp geçti. Bunun üzerine Berktaş, yakındaki odaya girip saklanmak istedi. Peşinden gelen ve kapıyı tekmeyle açıp içeri giren Turhan, tabancayı yine Berktaş'a doğrultarak, "Tüm yaralıları bırak. Sadece babamla ilgilen" diye tehdit etti.

Silah tehdidi altında yaralının duran kalbini çalıştıran doktora başarı belgesi

Araçtaki Kerim Turhan, acil servise alındı. Berktaş da Turhan'ı entübe edip duran kalbini çalıştırdı. Ardından hayati tehlike kaydıyla Konya'ya sevk edilmek üzere ambulansa kadar taşınmasına yardım etti. Nurettin Turhan da polis tarafından gözaltına alındı. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne götürülen Kerim Turhan, doktorların müdahalesine rağmen yaşamını yitirdi. Yaralılardan Musa Akdoğan da kaldırıldığı Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde öldü.

Silah tehdidi altında yaralının duran kalbini çalıştıran doktora başarı belgesi

4 KİŞİYE GÖZALTI 

Nurettin Turhan'ın yanı sıra tedavilerinin ardından taburcu olan Fazlı Ş., Şakir Ç. ve K.Y. de gözaltına alındı. Olayla ilgili 2 tabanca, 1 pompalı tüfek, çok sayıda boş ve dolu kovan ele geçirildi. Şüphelilerin sorgusu sürerken, gözaltı sayısının da artacağı belirtildi.

Saldırıda hayatını kaybeden Kerim Turhan ve Musa Akdoğan dün Kadınhanı'nda, Şakir Öcal da Konya kent merkezinde defnedildi.

VALİDEN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA BAŞARI BELGESİ


Personel Sağlık Sosyal Medya Gurubumuza Ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  KALİTEYİ UYGUN ALABİLECEĞİNİZ ADRES İÇİN TIKLAYINIZ 

Konya Valisi Vahdettin Özkan, doktor Furkan Berktaş ve olay sırasında acil serviste bulunan sağlık çalışanlarına 'başarı belgesi' verdi. Sağlık çalışanlarına yönlik şiddetin kabul edilemez  olduğunu ifade eden Vali Özkan, "Kadınhanı’nda yaralılara müdahale eden hekim ve sağlık çalışanlarımız şiddete maruz kaldılar. Bu hadiseyi kesinlikle kabul etmiyoruz. Her türlü idari ve adli soruşturmayı etkin bir şekilde yapacağız. Konya Valisi olarak bu soruşturmayı bizzat takip edeceğim. Orada bulunan hekim ve sağlık çalışanlarımız çok zor bir ortamda gerçekten olağanüstü derecede cesaret ve ferasetle yaralılara müdahale ettiler. Kendilerine şiddet uygulayan kişilerin yakınlarına tereddüt etmeden tıbbi müdahalede bulunarak yüksek derecede fedakarlık örneği gösterdiler. İnşallah bu tür bir olaya hiçbir sağlık çalışanımız bir daha maruz kalmaz" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2022, 04:45

Sercan Yılmaz

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Uzman Dr
Uzman Dr - 2 ay Önce

Sayın vali bey kendi sorumluluğu altında olan bir kamu kurumunda bir hastanın vurularak öldürülmesini hangi güvenlik tedbirleri ile izah eder acaba? Sağlık çalışanına silah dogrultmuslar o zaten mühim değil!

Yeter lan yeter kafasına silah dayanan doktor
Yeter lan yeter kafasına silah dayanan doktor - 2 ay Önce

Kafasına silah dayanan doktor ama oradan bile kendinize pay çalma peşindesiniz. Yeter ya bıktık

Hemşire
Hemşire - 2 ay Önce

Helal olsun doktora herşeyi entubeyi cpr ı damar yolu vs tek başına yaptıysa gerçekten hak etmiş zaten başka çalışan olmaz hele hele 1.5 yıllık doktorsa tamam herşeyi tek başına yapmıştır. Keşke diğer sağlık çalışanlarına ödül verilmeseydi ne de olsa doktor tek başına kahraman olmuş... yazık bu ülkede sağlık çalışanı olmak kadar küçük düşürülmüş bir meslek yok..

dr
dr @Hemşire - 2 ay Önce

Konya Valisi Vahdettin Özkan, doktor Furkan Berktaş ve olay sırasında acil serviste bulunan sağlık çalışanlarına 'başarı belgesi' verdi.

Okuduğunu anlamayan,anlamak istemeyen biri.Kendine hayrın yok millete ne vereceksin?

Sedat
Sedat @Hemşire - 2 ay Önce

Bence siz uzman bir psikolog hemşireye muayne olmalısınız

Hekim
Hekim @Hemşire - 2 ay Önce

sizdeki hekim hasedi, kıskançlığı iflah olmaz tedavi edilemez bir ruh problemidir. Şifanızı bir hekimde arayın !

İsmail Yavuz
İsmail Yavuz - 2 ay Önce

Kadinhanindaki hastane bashekimi ilce emniyet müdürü hala gorevde calısaninin can guvenligini saglamayan hastanede polis bulundurmayan bashekim ve ilce emniyet amiri aciken gorevden alinmalidir.

hasan
hasan - 2 ay Önce

komedi gibi..

Nazlı
Nazlı - 2 ay Önce

Bir başarı belgeside başına silah dayayan zorbaya verselerdi iki gün sonra elini kolunu sallaya sallaya çıkar delikten


SIRADAKİ HABER