SES: İdari İzinler Nöbet Hesaplamasından Düşülsün

SES: İdari İzinler Nöbet Hesaplamasından Düşülsün

Sağlık Bakanlığı’nın çeşitli birimleri arasında yaşanan görüş farklılıkları nedeni ile uygulayıcı birimlerce idari izinli sürelerde çalışan sağlık emekçilerinin nöbet saati hesabında farklı, hatalı uygulama ve değerlendirmeler yapılarak, sağlık emekçilerine izin veya ödeme yapılmadığı ya da yapılan ödemelerin geri tahsili gündem olmuştur. Cumhurbaşkanı Genelgesi’nde belirtildiği gibi bahse konu günlerde fiilen çalışan sağlık personeline idari izin ilan edilen günlerde çalıştığı süre kadar daha sonra izin veriliyorken,  nöbet esasına göre çalışıp idari izin ilan edilen günlerde çalışmayan personellerin o günler için çalışmış kabul edilmesi gerekirken,  aksine idari izin ilan edilen günler için ayrıca mesai yaptırılarak ödemeye esas nöbet saatlerinin düşmesine neden olunmaktadır. Sağlık emekçilerinin kapasitelerinin çok üstünde insanüstü bir gayretle ölümüne çalıştığı böyle bir dönemde bu tür mağduriyetlerle karşılaşmaması, yoksulluk sınırında aldıkları maaşın telafisi olan emeklerinin karşılığının ödenmesi hassasiyetle gözetilmesi gereken bir durumdur. Aksi durum Anayasanın 10. Maddesinde düzenlenen “eşitlik ilkesine ve angaryayı yasaklayan 18. maddesine” aykırılık teşkil edecektir. Nöbet tutan sağlık personelinin ödemeye esas nöbet saatlerinin tespitinde Bakanlık Hukuk Müşavirliğinin söz konusu konuyla ilgili tereddütlerin giderilmesi amacıyla yayımladığı 15.04.2015 tarihli ve 89432283\045.01\6021 sayılı görüş yazısının tüm kurumlara gönderilmesi ve uygulama birliği sağlanarak sağlık emekçilerinin mağduriyetine son verilmesi için Sağlık Bakanlığı’na yazı yazdık.

SAYI: 701-2021/254                                                                                             03.05.2021

KONU: İdari İzinlerde Nöbet Hesaplaması Hk.

SAĞLIK BAKANLIĞI’NA

Dini bayramların çeşitli gerekçelerle uzatılması sırasında verilen idari izinler yıllardır sağlık çalışanlarının mağduriyet yaşamasına yol açmaktadır. Cumhurbaşkanlığı’nın 14.04.2021 tarih ve 31454 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2021/8 sayılı genelgesi ile asgari personel bulundurulması kaydıyla; kamu kurum ve kuruluşlarındaki tüm çalışanların 10 Mayıs 2021 Pazartesi ve 11 Mayıs 2021 Salı günleri tam ve 12 Mayıs 2021 Çarşamba günü yarım gün idari izinli sayılmaları kararıyla nöbet usulü çalışan sağlık emekçilerinin mağduriyetleri yeniden gündeme gelmiştir. Tüm kamu çalışanlarına 2,5 gün idari izin verilirken, sağlık emekçileri ise yıllardır olduğu gibi asgari personel sayısı ile pandeminin 3. pikinin yol açtığı hasta yoğunluğu, iş ve virüs yüküyle 24 saat süren nöbetlerle çalışmak zorundadır.

İdari izin verilen durumlarda sağlık emekçileri nöbet usulüyle çalışmaktadır. Sağlık emekçilerinin tuttukları nöbetin biçimi ve koşulları; harcadıkları emeğin niteliği ve derecesi, riske maruziyet süresi ve sıklığı, tedavi ve bakımlarının niteliği de değişmemesine rağmen, üstelik tüm ülkeye bayram yaptırılıp mutlu edilirken sağlık çalışanları bu durumun dışında tutularak emeğinin karşılığı ise idari izinle gasp edilmektedir.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Konuyla ilgili itiraz ve görüşlerimize çeşitli zamanlarda uygulamanın haklılığı ve meşruluğu konusunda ilgili birimlerden cevaplar verilmiş fakat, konu ile ilgili farklı birimlerden farklı görüşler sunulmuştur.  Bayram tatilinin hafta içine denk geldiği iki buçuk gün nedeniyle haftalık çalışma süresinin 20 saat üzerinden değerlendirilmesi gerektiğine dair görüş istenmesi üzerine Hukuk Müşavirliğinin 02.11.2015 tarihli yazısında Başbakanlığın idari izne ilişkin kararı doğrultusunda değerlendirme yapılarak idari iznin haftalık çalışma süresini değiştirmeyeceği, idari izin süresince görevli olsun veya olmasın devlet memurları için çalışma süresinin haftalık 40 saat olduğu ifade edilmiştir. Yani görüş yazısında idari izinde çalışan personelin zaten 40 saatini tamamladığı değerlendirmesi yapılmıştır.

Sağlık Bakanlığı’nın çeşitli birimleri arasında yaşanan görüş farklılıkları nedeni ile uygulayıcı birimlerce idari izinli sürelerde çalışan sağlık emekçilerinin nöbet saati hesabında farklı, hatalı uygulama ve değerlendirmeler yapılarak, sağlık emekçilerine izin veya ödeme yapılmadığı ya da yapılan ödemelerin geri tahsili gündem olmuştur. Cumhurbaşkanı Genelgesi’nde belirtildiği gibi bahse konu günlerde fiilen çalışan sağlık personeline idari izin ilan edilen günlerde çalıştığı süre kadar daha sonra izin veriliyorken,  nöbet esasına göre çalışıp idari izin ilan edilen günlerde çalışmayan personellerin o günler için çalışmış kabul edilmesi gerekirken,  aksine idari izin ilan edilen günler için ayrıca mesai yaptırılarak ödemeye esas nöbet saatlerinin düşmesine neden olunmaktadır. Sağlık emekçilerinin kapasitelerinin çok üstünde insanüstü bir gayretle ölümüne çalıştığı böyle bir dönemde bu tür mağduriyetlerle karşılaşmaması, yoksulluk sınırında aldıkları maaşın telafisi olan emeklerinin karşılığının ödenmesi hassasiyetle gözetilmesi gereken bir durumdur. Aksi durum Anayasanın 10. Maddesinde düzenlenen “eşitlik ilkesine ve angaryayı yasaklayan 18. maddesine” aykırılık teşkil edecektir.

     

Yukarıda ifade etmeye çalıştığımız gibi nöbet tutan sağlık personelinin ödemeye esas nöbet saatlerinin tespitinde Bakanlığınız Hukuk Müşavirliğinin söz konusu konuyla ilgili tereddütlerin giderilmesi amacıyla yayımladığı 15.04.2015 tarihli ve 89432283\045.01\6021 sayılı görüş yazısını tüm kurumlara göndererek uygulama birliği de sağlanarak sağlık emekçilerinin mağduriyetine son verilmesi hususunda;  gereğini bilgilerinize sunarız.   

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Att
Att - 3 gün Önce

İşçi sendikalarına geçemiyormuyuz ya? Ne isteseler yapılıyor...

Hemşire
Hemşire - 3 gün Önce

Keşke yetkili sendika siz olsaydınız

Sağlıkcı
Sağlıkcı - 3 gün Önce

Bu konuda Mayıs ayı aylık çalışma saati hesaplamasında bütün Hastanelerde karışıklık ve farklılıklar var. Bazı hastaneler aylık çalışma saatini 120, bazı hastaneler 141, bazı hastaneler idari izinli günlerde 10-11 Mayısta 08-16 yada 12 Mayısda 08-13 arası çalışan personelin çalışması gereken saati belirtilen tarihte ve saat aralığındaki kadar artırarak hesaplıyor. Yani 120,125,128,133,136,141 saat hesaplamalar yapılıyor. Kamu Hastaneleri genel müdürlüğü, strateji geliştirme başkanlığı yada Hukuk işleri genel müdürlüğü tüm Türkiyeye bir Genelge gönderse en azından uygulama Birliği olur.

sağlık
sağlık - 2 gün Önce

her bayram olduğu gibi yine bu saçmalıla uğrsşıyoruz.

SIRADAKİ HABER