Şehir hastaneleri 5 bakanlığın bütçesini yuttu

Şehir hastaneleri 5 bakanlığın bütçesini yuttu

Cebimizden 5 kuruş çıkmayacak denilerek yapılan şehir hastanelerine bütçeden bu yıl yapılacak ödeme, 5 bakanlığın bütçesini bile aştı. Kur artışı yüzünden 13 şehir hastanesini işleten 4 şirkete yapılacak 2022 yılı ödemesi 33 milyar 769 milyon liraya ulaşırken 5 bakanlığa yıl sonuna kadar yatırımlar da dahil tüm giderleri için 33 milyar 247 milyon lira harcama yetkisi verildi.

DOLAR ARTTI, KİRA UÇTU

Hükümet, Orta Vadeli Program'da (OVP) şehir hastanelerine 2022 yılı kira bedeli olarak 14 milyar 92 milyon lira, hizmet bedeli olarak da 7 milyar 473 milyon lira ödeneceğini hesapladı. Böylece şehir hastanelerine halkın bütçesinden toplam 21 milyar 565 milyon lira ödenek konuldu. CHP Milletvekili Dr. Fikret Şahin, şehir hastanelerinin kiralarında dolar kurunun dikkate alındığını, kurun artması yüzünden yıllık kira bedeline şimdiden 12.2 milyar lira ilave yük geldiğini söyledi.


KİRA 26 MİLYAR LİRAYI GEÇTİ

OVP'nin açıklandığı tarihte dolar kurunun 9.27 TL, 14 milyar 92 milyon liralık kiranın o günkü kurla dolar karşılığının da 1 milyar 520 milyon dolar olduğunu belirten Dr. Şahin, kurun 17.30 TL'ye çıkmasıyla ödenecek kiranın 26 milyar 296 milyon liraya yükseldiğini iddia etti. Dr. Şahin hizmet bedelinin TL, kiranın ise dövize endeksli belirlendiğini, bu yüzden sene başında 21.5 milyar lira olan şehir hastanelerinin kira ve hizmet bedeli maliyetinin şimdiden 33 milyar 769 milyon liraya ulaştığını söyledi.


Ucuz dendi, aşırı pahalıya mal oldu
■ Bu yıl Dışişleri, Kültür ve Turizm, Enerji, Çevre ile Ticaret bakanlıklarına toplam 33 milyar 247 milyon lira bütçe ödeneği verildi. Bu 5 bakanlığa 33.2 milyar TL verilirken şehir hastanelerini işleten 4 şirkete 33.8 milyar lira para ödenecek. Türkiye Ekonomi Politikaları Vakfı (TEPAV) tarafından yayımlanan Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) analiz raporunda, şehir hastanelerinin maliyetinin düşük gösterildiği ortaya çıkarılmış ve devlet hastanelerinden daha ucuza mal olacağı iddiaları çürütülmüştü

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
OSMANLI TORUNU
OSMANLI TORUNU - 6 gün Önce

Bana sağlık sisteminden öve öve söz etmeyin. Parası olana hastalık mübah. Derdin varsa cebine bak paran yoksa sus çek acını. Yada partinin mahalle temsilcisi bile olsa tanıdığın olsun yeter kırmızı halıyla karşılıyorlar hatta... Ben pes ettim yarı aç yarı tok derdimi çeke çeke ölüp gitmek istiyorum artık. Nasip bitince eyvAllah der giderim. Adam kayırmacılar, siyasi torpilli aşırı tok'lar, hamili kart yakinleri, inanç sömürücüleri, zengin ve şirket dostları hepinizi Allaha şikayet ettik bekleyin sonunuzu...

Yorum
Yorum - 6 gün Önce

YORUM YAPMAYINNNNNNN

SIRADAKİ HABER