Sattığı dövizleri alan isimler belli oldu!

Merkez Bankası'nın sattığı dövizleri alan isimler belli oldu! ‘Kur korumalı’ sonrası Merkez’in sattığı dövizi şirketler ve yabancılar aldı. Son üç haftada yapılan alımlar dikkat çekti.

Sattığı dövizleri alan isimler belli oldu!

Uzmanlar tarafından döviz satışına ilişkin rapor yayınlandı. Rapora göre yeni sistemin açıklanmasından bir önceki üç haftada (26 Kasım - 21 Aralık) bankalardaki döviz mevduatları 6.7 milyar dolar arttı ve 261.1 milyar dolara çıktı.

DÖVİZLERİ ŞİRKETLER VE YABANCILAR ALDI
26 Kasım’da döviz mevduatları 254.2 milyar dolardı. Gerçek kişilere ait döviz mevduatı 26 Kasım’da 160.1 milyar dolar, 17 Aralık’ta 163.8 milyar dolar, 21 Aralık’ta ise 163.6 milyar dolar oldu. Ticari ve resmi kurumlara ait döviz hesapları ise 26 Kasım’da 94.2 milyar dolar, 17 Aralık’ta 96.2 milyar dolar, 21 Aralık’ta ise 97.3 milyar dolar.

Raporda, bu üç haftada gerçek kişilerin döviz mevduatlarının 3.7 milyar dolar, ticari ve resmi kuruluşların döviz mevduatlarının da 3.1 milyar dolar arttığına dikkat çekildi. Yine raporda şu detay da öne çıktı: “17-21 Aralık günlerinde sadece gerçek kişilere ait döviz mevduatlarında 122 milyon dolarlık bir azalma yaşandı. Bu azalma da kur farkından kaynaklanıyor olabilir.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


PERSONEL SAĞLIK İNSTAGRAM HESABI İÇİN TIKLAYINIZ 

1 MİLYAR DOLARLIK ARTIŞ
Ticari kuruluşlar ve resmi kuruluşların döviz mevduatı ise aynı günlerde toplam 1 milyar dolar arttı. Yaratılmak istenen havanın aksine, vatandaşların ilk iki gün döviz satmadığı gözleniyor. MB’nin 20-21 Aralık günlerinde, kamu bankaları aracılığıyla 6-7 milyar dolarlık bir döviz sattığı tahminleri yapılıyordu. Bu dövizin bir kısmını şirketlerin aldığı gözleniyor. Geri kalan kısmının ise bankalar ve yabancılar tarafından alındığı tahmin ediliyor.” -

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2021, 03:07

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sağlık Eri
Sağlık Eri - 3 hafta Önce

Ekonomik darbe yaptığınızı ve Erdoğan'ı devirmek için çevirdiğiniz dolapları biliyoruz. Reisi ve Vatanımızı koruyacağız her türlü mücadeleye hazırız.

Maşallah
Maşallah - 3 hafta Önce

Sözde Türkiye batıyor açlıktan ölüyor ama cidden millette ne paralar var "döviz mevduatları 254.2 milyar dolar Gerçek kişilere ait döviz mevduatı ise 163.6 milyar dolar Ticari ve resmi kurumlara ait döviz hesapları ise ise 97.3 milyar dolar." sadece bu bilinen para birde yastık altı 280 milyar dolar değerinde altın var. Ve her gün duyuyoruz bitcoin vurgun 2milyar dolar, kuyumcu vurgun 4milyar, çiftlikbank 1.5 milyar dolar diye daha çok param olsun hırsıyla para var ki yatırıyor harbiden Türkiye ve Türk insanında iyi para var.

Selma
Selma - 3 hafta Önce

Doları altını yükseltip Reisi zor durumda bırakmak isteyen disaridaki ve icerideki düsmanlarin oyunlarini baslarina cevir Allah'ım

Mert
Mert - 3 hafta Önce

Malı kimin götürdüğü belli oldu. Olan gariban vatandaşa oldu. İlerde bu vurgun elbet ortaya çıkar

SIRADAKİ HABER