Prof. Ceyhan'dan Biontech için flaş 3'üncü doz açıklaması!

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan Biontech için flaş 3'üncü doz açıklaması! İki doz Biontech aşısı olanların 3’üncü dozu ne zaman olacağı pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Koronavirüs varyantlarındaki artış ve özellikle en tehlikeli olarak tanımlanan Delta varyantının dünya genelinde yayılması ise akıllara “3’üncü doz aşının içeriği daha farklı ve güçlü olur mu?” sorusunu getiriyor. Bugün yapılacak Bilim Kurulu toplantısı öncesi, Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, önemli açıklamalarda bulundu.

Prof. Ceyhan'dan Biontech için flaş 3'üncü doz açıklaması!

İki doz Biontech aşısı olanların 3’üncü dozu ne zaman olacağı pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Koronavirüs varyantlarındaki artış ve özellikle en tehlikeli olarak tanımlanan Delta varyantının dünya genelinde yayılması ise akıllara “3’üncü doz aşının içeriği daha farklı ve güçlü olur mu?” sorusunu getiriyor. Bugün yapılacak Bilim Kurulu toplantısı öncesi, Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, önemli açıklamalarda bulundu.

Milliyet'ten Senim Tanay Karakuş - Betül Yasemin Keskin'nin haberine göre; Koronavirüs aşılarının tamamında belirli bir süre sonra azalan antikor oranını yeniden artırmak için hatırlatma, pekiştirme (rapel) ya da ek doz olarak adlandırılan aşılar uygulanıyor. Bu hatırlatma aşıları, bağışıklığın sağlanmasında oldukça önemli. Hatırlatma dozlarıyla ilgili iki doz Sinovac aşısı olanlara üçüncü doz aşı tanımlaması yapılırken, Biontech aşısı olanlar içinse üçüncü doza ihtiyaç olmadığı belirtilmişti.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, elde ABD'den ve İsrail'den bazı veriler olduğunu ve bu verilere bakıldığında Biontech aşısının etkinliğinin belirli bir süre sonra azalmaya başladığını söyledi. Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, ABD'de 8’inci ayı dolanlara üçüncü doz aşı uygulaması yapılırken, İsrail'de 6’ncı ayı dolanlara üçüncü doz aşının yapıldığını da belirtti.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

'6 AY DOLMADAN 3’ÜNCÜ DOZ UYGULANAMAZ'

Pfizer-BioNTech aşısı, Türkiye'de 2 Nisan'da kullanılmaya başlanmıştı. Aşının ikinci dozunu mayıs ayında olanlar için bu kasım ayında üçüncü doz zamanı geliyor.

Biontech aşısının ikinci dozunun üzerinden 6 ay geçmemiş olanlara 3’üncü doz uygulaması yapılamadığını söyleyen Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Henüz sistemde üçüncü doz aşı uygulaması açılmadı. Biontech aşısıyla ilgili 6 ay dolmadan 3’üncü dozun yapılabileceği konuşulmuyor. Sinovac aşısının üçüncü dozunun uygulanabilmesi için de ikinci dozun üzerinden 3 ay geçmiş olması gerekiyor" dedi.

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
hasan
hasan - 1 ay Önce

İyi ki varsınız hocam, ALLAH sizden razı olsun.

SIRADAKİ HABER