Ölen bebek İçin 30 Bin Lira Tazminat Ödenecek

Ölen bebek İçin 30 Bin Lira Tazminat Ödenecek

Engelli bir anne ( duyma) doğum için gittiği hastanede ebe eşliğinde yaptığı oğumda bebeğini kaybetti. Aile doğumda doktor olması gerektiği için 150 bin liralık dava açtı. Mahkeme geçtiğimiz günlerde sonuçlandı. Buna göre mahkeme aileye 30 bin lira tazminat ödenecek dedi.

Doğuma doktor yerine ebelerin girdiğine dikkat çekilen kararda; "Davacının ilk gittiği Devlet Hastanesinde anestezi ve çocuk doktoru olmadığından ikinci Devlet Hastanesine sevk edildiği, doktor yokluğu sebebiyle sevk edilen hastaya anılan hastanede de ilk müdahalenin doktorlarca yapılması gerekirken ebeler tarafından yapıldığı ve doğumun ebeler tarafından gerçekleştirildiği anlaşılmaktadır. İşitme özürlü olan davacının annesinin doğum esnasında ebeler tarafından doğumhaneden çıkarıldığı, bu nedenle davacı ile ebelerin doğum boyunca iletişim kuramadıkları, bu olayın doğumu davacı açısından daha sıkıntılı ve acılı hale getirdiği ortadadır. Anestezi uzmanı doktorun davacıya doğumdan sonra müdahalede bulunduğunun görüldüğü, davalı idarenin sağlık hizmetindeki hassasiyeti göz önüne alarak teşkilatını kurması, donanım ve personel açısından yeterli düzeye getirmesi gerekmektedir. İlk Devlet Hastanesinde çocuk doktoru ve anestezi uzmanı olmadığından davacının ikinci Devlet Hastanesine sevk edildiği, anılan hastanede davacının özel durumu dikkate alınmaksızın doktora haber verilmeden doğumun ebelere gerçekleştirildiği ve işitme özürlü davacı ile iletişim kurmada problem yaşandığı anlaşılmaktadır. İletişim kurmada yardımcı olabilecek annesinin dışarı çıkarıldığı, sağlıklı bir doğum ortamının idarece bu haliyle oluşturulamadığından bu süreçte davacının çocuğunun hayatını kaybetmesi nedeni ile idari hizmetin bu yönüyle hatalı işlediği ve kamu hizmetinin gereği gibi eksiksiz olarak sunulmadığı ortadadır. Bölge İdare Mahkemesi; mahkeme kararının kaldırılmasına, davanın kısmen kabulü ile 30 bin manevi tazminatın idareye başvurulduğu tarihten itibaren hesaplanacak yasal faiziyle birlikte davacıya ödenmesine, fazlaya ilişkin tazminat talebi yönünden davanın kısmen reddine karar verilmiştir.İdare Mahkemesi'nin kararına yönelik olarak yapılan istinaf başvurusunun kabulü ile davanın kısmen kabulü, kısmen reddi yolundaki temyize konu Bölge İdare Mahkemesi İdari Dava Dairesi'nin kararının; davanın kabulüne ilişkin kısmının onanmasına oy birliği ile hükmedilmiştir." ifadeleri yer aldı.

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Dr.yanlı yasalar yapmanın acı sonucu
Dr.yanlı yasalar yapmanın acı sonucu - 9 ay Önce

Üzülerek okudum,insanın canı yanıyor kaldi sızlıyor,ebelik mesleğine ömrümü verdim,orta okul düzeyinde sağlık okulu mezunu bir ebe olarak köylerde binlerce doğum yaptrdım,ne doktorundan bahsediyorsunuz körmü gözleriniz doğumu ebe yaptırır sünneti ebe yapar,doktorlara yetki vermeye devam edin de sezeryanlar hortlasın,sünnet için ameliyathanelerin kapısında kuyruklar oluşsun,bumu çıkarılan kanunlar,sonuçmu işte dokorlar çok para kazansın diye sağlık personelinin yetkilerini kısarsanız Allah sizi affetmez,cennet yüzü göremezsiniz,köye ebeleri,sağlık memurları hemşireleri neden yetkisizleştiriyonuz,bilgili ve tercübeli insanlardan faydalansın millet,şimdide doktorlar sünnet yapar diye kanun çıkmış,Adaletmi,Acilen sağlık bakanlığı bu konuyla ilgili yasal düzenleme yapmak zorunda,doğum,sünnet,enjeksiyon gibi müdahaleler sadece doktorlara değil tüm sağlık personeline tekraran verilmeli,adında adalet yazan partiye hiç yakışmıyor,adalet eşit dağıtmak demek,sizce sadece doktorlara vermek adaletmi,kalın sağlıcakla

mevcut durum
mevcut durum @Dr.yanlı yasalar yapmanın acı sonucu - 9 ay Önce

mevcut durumu özetleyen bir paylaşım,eleştiren yorumcu sünnetci yazmış ilginç ebe ,hemşire sağlık memuru diyemiyor olmanın sebebi ne acaba,sağlık bakanlığında doktor,sağlık memuru,hemşire,ebe gibi bir sürü ünvanlar varken,meslek etiğine uymayan üslup kendi bindiği dalı kesmekle özdeş,ayrıca meslek manasında kimsenin kimseye üstünlüğünün olmadığı aşikar,eğitimli sağlık personeli yetkisizleştirilmemeli zira eğitimli adı belli

a
a @Dr.yanlı yasalar yapmanın acı sonucu - 9 ay Önce

bak bak alakayı işine geldiği gibi nasıl kurmuş sünnetçi. bu cümlelerden bunu çıkarmış çıkara çıkara

Ensar ALEMDAROĞLU
Ensar ALEMDAROĞLU - 9 ay Önce

Demek ki sağlık mensupları cinayet isleyince 30.000 lirayla yirtiyor. Arkada acili anne baba kalmiş, bir can gitmiş, umitler, hayaller yok olmuş bedeli 30.000 lira. Sizde bunu bir sendika olayina yer vediginiz kadar heyecanlı paylasmiyorsunuz.

SIRADAKİ HABER