Nafaka süresinin minimum 2 ya da 3 yıl olması tartışılabilir'

Nafaka süresinin minimum 2 ya da 3 yıl olması tartışılabilir'

Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bakanlıkta basın mensuplarıyla yapılan sohbet toplantısında sorulan sorulara cevap verdi.

Bakan Selçuk'a nafaka konusu da soruldu:

- "Nafaka süresinin minimum 2 ya da 3 yıl olması tartışılabilir"

Süresiz nafaka ile ilgili çalışmalara ilişkin bir soru üzerine değerlendirmede bulunan Bakan Selçuk, halihazırda Türk Medeni Kanunu'nda "nafaka süresiz olur" gibi bir ifadenin zaten bulunmadığına dikkati çekti.

Bunun esasında bir yoksulluk nafakası olduğunu, verilecek nafaka miktarının hakimler tarafından belirlendiğini ve kanunun 176. maddesinde "Alacaklı tarafın yeniden evlenmesi, yoksulluğun ortadan kalkması, tarafların mali durumlarının değişmesi" gibi birçok husus dikkate alınarak nafakanın sonlandırılmasına ilişkin hükümlerin bulunduğunu anlatan Selçuk, yoksulluk nafakasının sadece eşe değil, çocuklara da verildiğini vurguladı.

Bakan Selçuk, bu konuda birçok formül ele alındığını, nafaka konusunda mağdur olan kişileri de anladıklarını belirterek, "Nafaka konusunda takdir yetkisinin hakimde olması, nafaka süresinin de minimum 2 ya da 3 yıl olması tartışılabilir. Çünkü evlilik kurulmuş ve boşandıktan sonra bir atlatma süreci var. Kimsenin mağdur olmasını istemiyoruz, hak temelli adaletten yana bakıyoruz. Görüşümüz bu uygulamanın minimum sınır dikkate alınarak hakimin takdir yetkisinde olması." dedi.

Hayatın akışı içerisinde evliliklerin yapısının da değiştiğine işaret eden Zehra Zümrüt Selçuk, her evliliğin kendi içinde biricik olduğunun ve bu sebeple tekil olarak değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Sercan Yılmaz

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bekar
Bekar - 2 hafta Önce

Nafaka tamamen kaldırılsın. İsteyen evlilik sözleşme ile nafaka anlaşması yapsın...

Mağdurlar
Mağdurlar - 2 hafta Önce

Bir hayat yokedin mahvedin çocuklarla ortada bırakın bakmayın sonrada iki kuruş nafaka onu da kaldrn öyle mi baba hayatını yaşasın ortaya attığı borçlarla eş sürünsün iki kuruş yatirmadigi nafaka onuda kaldirin çocuklar sürünsün zaten yatrmiyrlar o nafakayı bile çocuklarına birçok sorumsuz baba kendinize gelin ya illa meydanlara mi dokulelim bu ne sacmalik ya covid yaşam guclugu perisanligimiz yetmiyr bide bu mu yani herkes kendine gelsin artık bu ülkede acayip acayip kararları önümüze sunmayin

ahmet tuna
ahmet tuna @Mağdurlar - 1 hafta Önce

1 sene evli kaldı diye hiç bir kimse kimsenin kölesi olamaz. O paraları haksız yere yiyen kadınlara ne demeli. Allah'ın dininde mehir var ,ebedi kölelik sistemi yok.

ahmet tuna
ahmet tuna - 1 hafta Önce

Allah'ın dininde boşanan erkeğin boşandığı kadının ebedi kölesi olması emri yok, sadece; mehrini verin güzel hediyelerle boşayın, diyor. Bu nafaka ancak zulümdür, öyle ki adam 7 ay evli diye 50 sene kadına bakıyor. Bu yasayı çıkaranların akibeti belli, ahirette

SIRADAKİ HABER