'Kur korumalı mevduatta devletin verdiği miktar hibedir, faiz değildir'

CNN Türk'te Tarafsız Bölge programına katılan kamuoyunda Cübbeli Ahmet olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, 'kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı' modelinin ardından başlatılan 'örtülü faiz' tartışmalarına değindi. Cübbeli Ahmet, "Kur korumalı mevduatta devletin verdiği miktar hibedir, faiz değildir. Bunu gönül rahatlığıyla alabilirsiniz." dedi.

'Kur korumalı mevduatta devletin verdiği miktar hibedir, faiz değildir'

CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge programına katılan kamuoyunda Cübbeli Ahmet olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 20 Aralık'ta duyurduğu faiz politikalarını ve döviz garantili çevrilebilir mevduat programını değerlendirdi.


Personel Sağlık Sosyal Medya Gurubumuza Ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  KALİTEYİ UYGUN ALABİLECEĞİNİZ ADRES İÇİN TIKLAYINIZ 

Cübbeli Ahmet, "Kur korumalı mevduatta devletin verdiği miktar hibedir, faiz değildir. Bunu gönül rahatlığıyla alabilirsiniz" dedi.

20 Aralık akşamı açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dövizin muhtemel getirisine TL varlıklarda kalarak ulaşılabilmesini sağlayacak yeni bir aracın devreye alınacağını açıkladı. Erdoğan, döviz kurundaki dalgalanma sebebiyle fiyat vermekte zorlanan ihracatçı firmalara da doğrudan Merkez Bankası aracılığıyla ileri vadeli kur rakamı verileceğini duyurdu.

'Kur korumalı TL vadeli mevduat' adı verilen bir finansal ürünü birçok ekonomist, 'Örtülü bir faiz artırımı' olarak değerlendirmişti.

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Heybetli
Heybetli - 2 hafta Önce

Devletim kazansın diye yatıracağım tüm imkanlarımla destek olacağım eğer günahsa onların boynuna

meleknur
meleknur - 2 hafta Önce

VATAN MİLLET GELECEĞİMİZ İÇİN KUR ÜZERİNDEN TÜRKLİRASINA EVET DİYORUM. MÜSLÜMANLAR BURADA DİK DURMAZSA, GELECEKTE EZİLEN MÜSLÜMANLAR OLACAKTIR! KALPLERİ BİLEN MEVLAMDIR. HİÇ TEREDDÜTSÜZ REİSİN ALDIĞI KARARI DESTEKLİYORUZ!

Suçluyuz
Suçluyuz - 2 hafta Önce

İslamda neyin, hangi şartlarda faiz olduğu çok açık bir şekilde tanımlanmıştır. Bu tanımların birincisi, parayı verdiğin tarafın helal olması kesin zorunlu olan yollardan kazanmasının kesin bir şart olduğudur. Peki, devletin kesin helal olmayan yerlerden topladığı vergileri düşündünüz mü hiç ? Sadece bu bile yetmez mi ?.. Hemen yorumum üzerinden prim yapmak isteyenlere söylüyorum bu suça hepimiz ortağız hangimizin kredi kartı yok, kredi çekmiyoruz, şans oyunları oynamıyoruz. Kısaca şiddeli, şaibeli, helal olmayan ve hibe vs tanımlamalar yersizdir FAİZ HARAMDIR.

Herkes O K U S U N
Herkes O K U S U N - 2 hafta Önce

Cabir (RadiyAllahu Anh) şöyle dedi: “Rasulullah (SallAllahu Aleyhi ve Sellem) faiz yiyene, yedirene, faiz muamelesini yazan kimseye ve bu muamelenin şahitlerine lanet etti! ve: ‘Onlar günahta eşittir!’ buyurdu.” (Müslim 1598/106) ben bildirdim okudum onaylıyorum gibi birşey oluyor yani bilmiyordum diyemeyeceksiniz. Her görüşe saygım var ama hatırlatmak fayda var faiz lanetlenmiştir. Siz bilirsiniz ama şunu diyenler olabilir maaşımızda bankaya yatıyor, kredi kartlarımız var ve hayatımızın her yeri faiz peki bu durumda ne olacak diye burda da her koyun kendi bacağından asılır ben yapmıyorum sizde nasıl uygun gelirse onu yaparsınız. Ben görevimi yaptım kibarca uyardım.

Allahı'mı kandırıyorsunuz?
Allahı'mı kandırıyorsunuz? - 2 hafta Önce

Arkadaş dini sadece din adamlarına mı mahzus. Bi onlar mı anlıyor. Geçin bunları. Neymiş faiz değilmiş,hibeymiş. Bi de iki üç yandaş hoca fetva verdi mi tamam. Yok neymiş devletime destek olacakmışım. Haramla kurtuluş mu olur?Kimi kandırıyorsunuz siz. arkadaş bir bankada vadeli hesap açtıysan bu FAİZDİR. KOCAMAN YAZIYORUM FAİZDİR. HARAMDIR. Gerisi boş laf. Değil Ak parti kralı bana bilerek faiz yediremez. Bilerek haram mı işleyecem. Geçin bunları

Gürkan
Gürkan @Allahı'mı kandırıyorsunuz? - 2 hafta Önce

Memursan maaşını bankadan alma o zaman, hayatında hiç kredi kartı kullanmadın mı ? Kredi çekmedin mi ? Sanki ak parti faizi getirmiş gibi yapma faiz bu ülkenin en büyük sorunudur. Sen hiç faiz yemedim diyebiliyormusun ? Faiz günah değil demiyorum sadece "TL kur korumalı mevduat" değil hepsi için geçerli sen yazdıklarımı yapmıyorsan sorun yok vicdanınla başbaşa bırakıyorum.

adil
adil - 2 hafta Önce

Hibe kimin cebinden çıkıyor,eğer benim cebimden beytulmaldan çıkıyorsa helal etmiyorum.

SIRADAKİ HABER