Kahveci, enflasyon %17’lere yaklaşırken memurlar %6’lık zamma mahkûm!

Kahveci, enflasyon %17’lere yaklaşırken memurlar %6’lık zamma mahkûm!

Mart enflasyonuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, “Yıllık resmî enflasyonun %17’lere yaklaştığı bir ortamda memur ve emeklileri yıllık %6’lık zamma mahkûm etmek, sosyal devlet anlayışıyla bağdaşmıyor.” dedi.
TÜİK, mart ayına ilişkin enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre mart ayında TÜFE %1,08 yükseldi. Yılın ilk üç ayında enflasyon %3,7 olurken, yıllık bazda %16,19 olarak belirlendi.

Kamu görevlilerine ve emeklilere 2021 yılının ilk altı ayı için yapılan maaş artışı %3 iken aynı dönemde enflasyonun %3,7 olması, memur maaşlarının enflasyon karşısında resmî olarak %0,7 eridiğini de ortaya koydu.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Böylece mart ayı dikkate alındığında maaşların daha yılın ilk 3 ayında net % 0,70 eridiği ortaya çıktı. Sadece enflasyon kaynaklı bu erime aylık ortalama 34 TL olarak belirlendi. Hal böyle olunca enflasyona endeksli maaş artışlarının kamu çalışanlarının alım gücünü nasıl erittiği de bir kere daha görüldü.

Mart enflasyonuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kahveci, “Yıllık resmî enflasyonun %17’lere yaklaştığı bir ortamda memur ve emeklileri yıllık %6’lık zamma mahkûm etmek, sosyal devlet anlayışıyla bağdaşmıyor.” dedi.

Sercan Yılmaz

banner43
YORUM EKLE
YORUMLAR
Saglikci
Saglikci - 2 hafta Önce

Devletin acilen maaş reformu yapması gerekir ilk öncede şu kahveci bu kadar maaş nasıl alır onu düşürmesi lazım enflasyondan önce maaş bordro şunu yayınlasın devlet bu gibi yuzbinlerce kişiye maaş verebilmek için herşeye zam yapmak zorunda kalıyor yuksrk maaslar in durulsun enflasyon kendiliğinden duseceeeekkkk dusecekkkjjj bu kadar basit formül sonrada üretici ile aracılar kayıt altına alibsiinnnn üreticiye üretimde ödeme yapulsiiinnnn tanı ekonomist olmasa gerek varmı yok sonrada pandemi var devlete yardımcı olacağız milyonlarca kişiye odene yapıyor trt sonrada trt spikerlerinden başlayacaksın yuksrk maaş alanların maaşları yüzde 20 düşecek 600 vekilim maasi yüzde 20 dusecekkkjjj sonrada sonra ne olacak ekonomi toparlamaya pandemide özel bono çıkaracaksın karşılığı altin olacak 3 yıl vadeli belli kesimlerle diyalog içine gireceksin tüm isadamlari ya toplantı ve destek sözü bu dönemde hukumetimize herkes yardımcı olacak spekulatorler avı başlatacak bak şu an soğan patates 1 tl dünyanın en ucuzu bizde bizde yok diye birşey olmaz stokçular tespit edip cezalandiracaksiiiin devlet 3 temel maddeyi kendide rekabete girecek tigem lerde romanı koyun beskeyeveksin et fiyatlarının düşmesi için besicilik memur olaxakkkkkk

3600 EK GÖSTERGE VE 1500 TL SEYYANEN ZAM MÜJDESİ BEKLİYORUZ
3600 EK GÖSTERGE VE 1500 TL SEYYANEN ZAM MÜJDESİ BEKLİYORUZ - 2 hafta Önce

GAYRISI YALAN

SIRADAKİ HABER