JP Morgan Türkiye'de yüzde 50 enflasyon bekliyor

JP Morgan, Türkiye'de enflasyonun Mayıs ayında yüzde 55 seviyesine ulaşmasını ve Kasım ayına kadar yüzde 50 civarında seyredeceğini öngördü

JP Morgan Türkiye'de yüzde 50 enflasyon bekliyor

JP Morgan yayımladığı bir araştırma raporunda, heterodoks politika yapıcıların görüşlerinin, önden yüklemeli ve erken yapılan faiz indirimlerinin, enflasyon beklentilerindeki bozulmanın ve kurdaki değer kaybının Aralık ayında enflasyonda keskin bir yükselişe neden olduğunu belirtti.

Aralık ayındaki sürpriz enflasyondan sonra 2022 ve 2023 için enflasyon beklentilerini revize ettiklerini belirten banka, Mayıs ayında enflasyonun yüzde 55 seviyesine ulaşmasını ve Kasım ayına kadar yüzde 50 civarında seyredeceğini öngördü.

2022'nin sonunda enflasyonun yüzde 35 seviyesine düşebileceğini söyleyen JP Morgan, 2023 yıl sonu enflasyon beklentilerini de yüzde 15 olarak revize ettiklerini duyurdu.

"Politika yapıcılardan hiçbir pişmanlık işareti görmüyoruz ve bundan dolayı gelecek aylarda sıkı para politikası izleneceğini düşünmüyoruz" diyen JP Morgan, buna rağmen daha fazla parasal genişlemenin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası için bile gerçek üstü olacağını söyledi.

Goldman ilk çeyrek için Türkiye enflasyon beklentisini açıklamıştı

JP Morgan'dan önce Goldman Sachs da Türkiye'ye ilişkin enflasyon beklentilerini açıklamıştı.

Goldman Sachs müşterilerine gönderdiği notunda "Mevsim etkisinden arındırılmamış aylık enflasyonun sürpriz biçimde yüzde 13,6 seviyesine yükselmesiyle Türkiye'de enflasyonun birinci çeyrekte yüzde 40 seviyesini aşacağını ve yılın büyük bölümünde o seviyede kalacağını tahmin ediyoruz" ifadesi yer almıştı.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


PERSONEL SAĞLIK İNSTAGRAM HESABI İÇİN TIKLAYINIZ 

Reuters'ın haberine göre Goldman Sachs notunda "TL'deki volatilite dikkate alındığında enflasyon tahminlerindeki belirsizlik olağandışı şekilde yüksek ve yukarı yönlü. İdari ve kısmi mali önlemlerle desteklenen yüzde 14 seviyesindeki politika faizinin TL'yi sürdürülebilir biçimde dengeleyebilme konusunda başarılı olamayacağına yönelik görüşümüzü sürdürüyoruz" denildi.

Notta ayrıca, "Yetkililerin TL'ye istikrar kazandırmak için seçtiği olağandışı politika tercihlerini sürdürdükleri göz önüne alındığında bunun gerçekleşeceğine yönelik inancımız güçlü olmasa da, tahminlerimiz ikinci çeyrekte faiz oranlarının sert biçimde yükseleceği yönünde" denildi.

Kaynak: Bloomberg

Sercan Yılmaz


Personel Sağlık Sosyal Medya Gurubumuza Ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  KALİTEYİ UYGUN ALABİLECEĞİNİZ ADRES İÇİN TIKLAYINIZ 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kriz Fırsat
Kriz Fırsat - 2 hafta Önce

Birileri dügmeye bastı iktidarı devirebilmek için her yolu deniyorlar. Diğerleri de düğmeyi tersine çevirdi. Devlet aklı hep galip gelmiştir. 1000 yıldır bu topraklarda kaos bitmedi ve bitmeyecek. Bizde 20000 bin yıl geçse yiğitler bitmeyecek. Her kriz fırsattır. Her tuzakları bozan vardır.

Ağababalarınıza Selam Ederim
Ağababalarınıza Selam Ederim - 2 hafta Önce

TL den umduğunu bulamadı. Türkiye yi yıkamadın şimdi de değersizleştirmeye çabalıyorsun. Yemezler

Çılgın Türk
Çılgın Türk - 2 hafta Önce

Bu derecelendirme kurumlarını Pitbullar gibi kısırlaştırıp insan hayatından uzaklaştırmak gerek Sövüşleyemeyince güçlerine gitmiş. Bu şeytani sistemden ve ona hizmet edenlerden kurtulmamız gerek

kim düğmeye basmış
kim düğmeye basmış - 1 hafta Önce

2002de dolar 1.3den alıp doları 13 yaptılar tayyip erdoğan başa gelmeden önce kendi videosu var youtube da açın izleyin ne diyor dış güçlere inanmıyorum bünye sağlam olursa dış güçler size bişey yapamaz demekki ülkede bünye kalmadı! ayrıca maliye bakanı son kur artışlarında dış güçler demedi içeriye suç attı ama merkez bankası verilerine bakınca dolar alımı artmış banka mevduatlarında neyse bunlardan bahsettik şimdi asıl komik olaya gelelim cahillik kötü birşeydir jp morgan yüz milyarlarca dolar fon yöneten bir şirket bu raporları sadece türkiye için değil tüm dünya ülkeleri emtialar vs için yapar çünkü yatırımcılarına doğru bilgi vermek zorundadır yoksa yok olur gider , aynı jp morgan deutche bank gibi kuruluşlar naci ağbal başa geldiğinde zamanında dolar 6.5lara düşecek de demişti o zaman jp morgana kimse dış güç demiyordu, kendinizi kandırmayı bırakın artık markete gittiğinizde her ay başı aynı marka gramaj peynir fiyatını kağıda yazın bakalım ne oluyor kasıma kadar fiyat

Biliyorsun Sende Ama İşine Gelmiyor
Biliyorsun Sende Ama İşine Gelmiyor @kim düğmeye basmış - 1 hafta Önce

Yunanistan yangın yeri abd oraya tezgah açtı yüzlerce üssü var, niye gelmiş yunanistana, gezmeye gelmemiştir değilmi bilmem kaç km öteden....Kıbrısta ne olacağı muallak, akdenizde çevrelenmişiz savaş an meselesi ordaki yeraltı kaynaklarından yapılan açıklamalardan ve tehditlerden haberin olduğu halde ideolojik körlük yaşıyorsun görüyorsun duyuyorsun ama işine gelmiyor değilmi ? Arap baharı adı altında 30 devleti yıktılar yönetimini değiştirdiler liderlerini astılar halkını perişan ettiler. Şimdi de kardeş KAZAKİSTAN'da iç isyan çıkardılar ama sen yok yaw olur mu öyle şey diyorsun. Yalancı Kılıçdaroğlu gibi "KİM BİZE SALDIRACAK" ypg pkk terör örgütü değildir dersin ama biz görüyoruz biliyoruz sen körlüğüne devam et. Marketler benzinler vs ekonomik olan herşey 100 katına çıksada arkasındayız.

SIRADAKİ HABER