İşte Türk Doktoru... Hareketin Kralı

9 aylık hamile kadın ve doktorunun başına gelenler duyanları hayrete düşürdü. 37 yaşındaki kadının kanaması durmayınca acil ameliyat kararı alındı.

İşte Türk Doktoru... Hareketin Kralı

Türkiye'deki bir hastanede eşine az rastlanır bir olay yaşandı. Yabancı uyruklu bir hastasının 9 ay boyunca hamileliğini yakından takip eden Operatör Doktor Cem Ardıç, 36 hafta sonra hastasından gelen görüntüyle adeta şoke oldu.

ASIL ŞOKU HASTAYI YAKINDAN GÖRÜNCE YAŞADI
Söz konusu videoda gebeliği normal süren hastasının kanaması olduğunu gören doktor, kontrol için 37 yaşındaki Kamerunlu hastasını çağırdı. Ama asıl şok, hastayı yakından görünce yaşandı.

"HER YER KAN GÖLÜYDÜ"
Kontrol için gelen hastanın kanaması videoda görülenin aksine çok daha kötüydü. Yaşadığı şaşkınlığı "Bana bir video attı, kanaması olduğuna dair. Ben de nöbetçiydim hemen kontrol için çağırdım. Attığı videoda az bir kanama gözüküyordu. Ama buraya geldiğinde sanki kurşun yemişçesine bir kanama söz konusuydu. Her yer kan gölüydü. Kan değerleri de çok düşüktü. 12 olması gereken kan değeri 9'a kadar düşmüştü." sözleriyle özetleyen Doktor Cem Ardıç, acil ameliyat kararı aldı.

 DAHA DA KÖTÜLEŞTİ: "İNANILMAZ BİR DURUMLA KARŞILAŞTIK"
Başarılı bir sezeryan operasyonuyla kız çocuğu dünyaya gelirken, ameliyatın sonuna doğru işler daha da kötüye gitmeye başladı. "Bir türlü hastanın kanamasını durduramadık. İnanılmaz bir durumla karşılaştık. Akan kanı durdurmak için basınç uyguladıkça rahimden büyük miktarda kan geliyordu. Nabız ve tansiyon iyice düştü. Vücut rengi bir anda soluklaştı. Hastayı kaybetme durumumuz oluştu." diye konuşan Dr. Ardıç, en sonunda kadının rahmini almaya karar verdi.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


PERSONEL SAĞLIK İNSTAGRAM HESABI İÇİN TIKLAYINIZ 

ZAMANLA YARIŞ BAŞLADI
37 yaşındaki hastanın rahmi yeni bir operasyonla alınsa da çok fazla kan kaybeden hasta için bu kez acil kan ihtiyacı doğdu. 30 dakika içinde hastaya kan takviyesi yapılmazsa hastanın oksijensiz kalması, beyin ve böbreklerde hasar oluşması söz konuydu.

 CERRAH İLE HASTANIN KAN GRUBU UYUŞTU
Hasta için süre giderek azalırken en büyük şans, operasyonu gerçekleştiren cerrah ile hastanın kan grubunun uyuşması oldu.

"BEN BAYILANA KADAR BENDEN KAN ALIN"
Hastasını ameliyat masasında bırakan doktor koşarak, kan vermeye gitti. Kendisini kan tutan doktor, kan merkezindeki personele 'Ben bayılana kadar benden kan alın. Ben size durun derim' diyerek kendisinden kan alınmasını istedi.

Hastasına 1 litre kadar kan veren doktor, ameliyata devam etti ve hastasını kurtarmayı başardı.

 "ÖLÜMÜN UCUNDAN DÖNDÜ"
Eşine ender rastlanan durumu başarıyla atlatan doktor, yaşadıklarını "Ölümün ucundan döndü. Adeta hastaya ölebilir gözüyle bakıyorduk hasta yakınları da ciddi anlamda korkmuştu. Çok şükür bir hasar olmadan döndü. Buradaki en büyük şansımız cerrah ile hastanın aynı kana sahip olmasıydı." sözleriyle özetledi.

 Yaşanan olay; sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin arttığı bugünlerde, doktorların önemi ve yaptıkları mesleğin ne kadar kutsal olduğunu bir kez daha ortaya koymuş oldu

Sercan Yılmaz

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Efsanesin
Efsanesin - 3 hafta Önce

Doktorlarımız bitanesiniz vicdan merhamet kanıyla canıyla ötesi yok saygıyla önünüzde eğiliyorum

ali
ali - 3 hafta Önce

Okurken gözlerim doldu... Allah selamet versin...

nedim malik
nedim malik - 3 hafta Önce

kan tutan cerrah mı olur yaa, haberin de suyunu çıkarmayın

Sevgül diri
Sevgül diri - 3 hafta Önce

Şovmen doktorlar iş başında o hasta niye o hale düşmüş mağdem kendisi takip ediyormuşta. Hasta kendisini dava etmesin diye numaradan kan vermiştir. Kardeşim hemşire neler duyuyoruz bizim doktorlar dünyanın en art niyetli doktorları ne yazık ki gerçekte

sağlıkçı
sağlıkçı - 3 hafta Önce

birincisi hastaya kan verme protokolleri bellidir bir sürü test yapılması gerek bunlar yapılmadan çok çok istisnai durumlar hariç vericiden alınan kan hemen verilmez, ikinci olarak bu hastane İstanbul gibi bir yerde hastaya uygun kanı tedarik edemiyorsa hastanede bir sıkıntı var. özel hastanenin PR çalışması gibi geldi.

SIRADAKİ HABER