İş yerinde cep telefonu ile konuşmak yasaklanabilir mi?

İş yerinde cep telefonu ile konuşmak yasaklanabilir mi?

İşyerinde cep telefonu işin niteliğinden dolayı veya işverenin takdiri gereği yasaklanabilir. Bazı işler vardır ki, herhangi bir talimata gerek duyulmaksızın işçinin mesai saati içinde cep telefonu görüşmesi yapmaması gerektiği açık bir şekilde ortadadır.Örneğin otobüs şoförlüğü yapan bir işçinin araç kullanırken cep telefonu görüşmesinin kanuni bir yasak olduğu açıktır.Bu durumun dışında bir de,


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

İşverenin yönetim hakkı gereği takdiren işyerinde bir takım kurallar koyma hakkı vardır ki; Örneğin,bir giyim mağazasında satış elemınına yada markette görev yapan kasiyere patronu cep telefonu kullanımını yasaklayabilir. Burada önemli olan husus; telefon yasağının yazılı olarak bildirilmesi ve önceden ihtar çekilmesi şartlarına bağlı olmasıdır. Nitekim Yargıtay 9. Hukuk Dairesinin 17/03/2008 tarihli, 2007/27583 esas ve 2008/5294 karar sayılı kararında bu konu tartışılmış olup, kararda özetle,

'...acil durumlarda ve işine ilişkin sebepler gibi meşru bir neden yoksa işçinin mesai saatleri içinde özel telefon görüşmesi yapması geçerli fesih nedeni olarak kabul edilebilir....özel telefon görüşmesi nedeni ile iş sözleşmesinin feshi için bu konudaki yasağın daha önce işçiye bildirilmiş olması veya önceden ihtar verilmesi şarttır....' şeklinde ifade edilmiştir.

mahkeme kararından da anlaşılacağı üzere, telefon görüşmesi yapan işçinin iş akdinin feshi için,

1-işçinin telefon görüşmesi acil bir durumdan kaynaklanmayacak.

2-görüşme işle ilişkili olmayacak

3-işyerinde mesai saatlerinde telefonla görüşmenin yasak olduğu işçiye yazılı bildirilmiş olacak.

4- ve en az birkez önceden uyarılmış olacak.(ihtar)

Ancak bu şartların olması halinde sözleşmenin feshi gündeme gelebilir.

Peki kıdem tazminatı alınabilecek mi? İşin niteliği gereği cep telefonu ile görüşmesi kanuni yasak kapsamında ise o zaman, İş Kanununun 25. maddesine girer ve bunun anlamı, kıdem tazminatsız fesih olur. Ancak İşverenin takdiri gereği telefon yasağı getirilmiş ise, o zaman İş Kanunu 18. maddeye girer ve (yukarıda açıkça anlattığımız şartlarında varolduğunu düşünüyoruz) ki, bunun da anlamı, kıdem tazminatı ödenerek işten çıkarılır.

Sercan Yılmaz

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
...........
........... - 1 hafta Önce

iş yerinde cep telefonu kullanmak, iş den atılma gerekçesi olmalıdır. insanlar geyik gibi, telefondan başlarını kaldırmıyorlar.

SIRADAKİ HABER