Hangi yaş, ne zaman aşılanacak?

.

Hangi yaş, ne zaman aşılanacak?

Edirne’de Covid-19 hakkında açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 18 yaş üstündeki kişilerin aşılanma tarihi ile ilgili yaz sonunu işaret etti.
Yaptığı açıklamada; 40 yaş ve üstünün Haziran ayı sonunda aşılanacağını dile getiren Bakan Koca, 18 yaş üstünün ise yaz sonuna aşılanabileceğini ifade etti. Bakan Koca ayrıca, Sinovac aşısının sevkine devam edileceğini de sözlerine ekledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bölgesel Değerlendirme Toplantısı için gittiği Edirne'de çok önemli son dakika haberlerini paylaştığı bir konuşma yaptı. Bakanlığın kovid-19 vaka, şikayet, semptom ve hastane başvurularına ilişkin çok kritik verilerini paylaşan Dr. Fahrettin Koca "Tam kapanma olumlu sonuçlar verdi. Hastaneye başvurular yarı yarıya düştü. Düşüş hızı daha da artacak. 40 yaş üstünü haziran sonunda, 18 yaş üstünü bu yaz aşılayacağız. Milletimizin fedakârlığıyla vaka sayılarının ciddi şekilde düştüğü bir bayramı yaşamak istiyoruz" dedi.

TÜM NÜFUSU AŞILAMADA KRİTİK ADIMI AÇIKLADI: YAZIN BAŞLIYORUZ

Bakan Koca burada Sağlık Bakanlığı'nın elde edilen son verilerini kamuoyu ile paylaşırken tüm nüfusun aşılanmasında en önemli adım olan yaş sınırını düşürerek aşılama işlemlerinin de başlamasına ilişkin tarihleri duyurdu.

HAZİRAN SONU 40 YAŞ ÜSTÜNDE AŞI TAMAMLANACAK

Milletçe yaptığımız fedakârlığın etkisini görüyoruz. Vaka sayıları ve hastaneye yatışlar azaldı. Düşüş hızı daha da artacak. Bu, yakında ağır hasta ve vefatlara da yansıyacak. Aşı programını hızlandıracağız. Haziran sonu itibarıyla 40 yaş üstünü aşılamakta kararlıyız.


Sigara satışı yasaklandı mı? İçişleri'nden merak edilen soruya çok net yanıt...

15 Mayıs'ta ne olacak? WhatsApp'ta '120 gün' detayı...

Tam kapanma sonrası kademeli açılma planı


Bakan Koca ayrıca bu yaz tüm Türkiye'nin koronavirüs aşılama işleminde düğmeye basılacağını şu cümle ile duyurdu: Yaz döneminde 18 yaş üstünü aşılamayı planlıyoruz.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

TOPLAM 240 MİLYON DOZ AŞI

Aşı tedarikindeki iyileştirmelerle daha hızlı bir aşılama programı yürüteceğiz. Sputnik aşılarının 6 ay içinde 50 milyon doz aşı teslim edilmesi ve ilk sevkiyatın bu ay yapılması beklenmekte. Sinovac aşısı da tedarikte yaşanan olumlu gelişmelerle sevk edilmeye devam edilecek. Bizim toplam sözleşmesini yaptığımız 240 milyon doz aşıdan bahsediyoruz. 100 milyon dozu Sinovac. Sputnik'le ilgili 50 milyon doz, BioNTech'le ilgili de 90 milyon doz şeklinde sözleşme yapıldı. Haziran ayında 30 milyon doz şeklinde bir miktar söyleyebilirim.

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2021, 08:04

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bir
Bir - 3 gün Önce

KOCA bir günde seni görmesek duymasak

SIRADAKİ HABER