Flaş.. Bakan Koca Yeni Sağlık Personeli Alımı Hakkında Konuştu / Video

Sağlık personeli alımlarıyla ilgili Koronavirüs bilim kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Koca, "Önümüzdeki hafta muhtemelen Kasım ayının ilk haftası için ilk planda 12 bin Sağlık personeli alım ilanına çıkacağımızı müjdelemek istiyorum." dedi.

BAKAN KOCANIN AÇIKLAMALARINDAN SATIR BAŞLARI:

İlk kez bir toplantımızı Ankara dışında yaptık. Bilim insanlarımızın katıldığı toplantı az önce sona erdi. Koronavirüs bilim kurulunun Ankara dışında toplanması sıradan bir olay deildir. 3 gün önce İstanbul'daki vaka sayılarının Türkiye'deki vaka sayılarının %40'ına ulaştığını açıkladım.  Kovid-19 testi pozitif çıkan her 10 kişiden 4'ü İstanbul'dadır. Hekim ve hemşirelerden, ambulans şoförlerine kadar, tüm kurumlar olarak teyakkuzdayız. Son 7 günde ortalama vaka artışı geçen ayın ortalamasından %85 daha fazladır, oran 16.5 milyon nüfusla birlikte düşünüldüğünde korkutucudur. 

İSTANBUL'UN YAKIN TEMASLISI ŞEHİRLERDE KORKUNÇ TABLO

Artış, İstanbul'un yakın temaslısı diyebileceğimiz Balıkesir ve Tekirdağ'da %96, Bilecik ve Düzce'de %99, Edirne'de 91, Bursa'da 84, Sakarya'da 76, Kırklareli'nde 71, Kocaeli'nde %63'tür. Sadece sayılan iller değil, Tüm Türkiye İstanbul'un temaslısıdır. İstanbul'da durumu kontrol altına alamazsak, salgın baş edilebilir olmaktan çıkacaktır. Nisan ayında yaşadığımız tehlike de büyüktü. Şimdi benzer bir durumla karşı karşıyayız. Bu duruma neler yol açtı. İstanbul dünyanın en kalabalık kentleri arasında 14'üncü sırada. İç içe yaşıyoruz, virüsün yayılmasına çok elverişli hayat şartlarına sahibiyiz. Kışı burada geçirmek üzere yoğun dönüşler oldu, kurallara uyumun azalmasıyla birlikte İstanbul'da salgın hızla tırmandı.

KÜÇÜK İHMALİN BEDELİ BÜYÜK OLUR

Salgınla savaşta disipline ve uzun süreli başarıya ihtiyacımız var. Düştüğümüz yerden kalkmak her zaman mümkün olmayabilir. Kişilerin göstereceği küçük ihmallerin bedeli büyüktür. Sevgili İstanbullular, kurallara uyabilmek için baş etmekte en çok zorlandığımız engel kalabalıktır. Sosyal mesafenin uygulanabilir hale gelmesi, şartların iyileştirilmesine bağlı. Geçtiğimiz 6 gün boyunca bakan yardımcılarım ve ekibimle bu konuda çalıştık. İlgili yöneticilerle bir araya gelerek sorun teşkil eden konuları ele aldık.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

İŞ SAATLERİ, UZAKTAN ÇALIŞMA, TOPLU ULAŞIM

Toplu taşıma, pazar yerleri ve çeşitli kent alanlarında kurallara uyulması için çalışma yapılmasını, planlamaya gidilmesini, toplu taşımaya ek seferler konulmasını istedik. İş saatlerinin yeniden düzenlenmesi ele alınan konular arasındadır. Kurumlardan uzaktan erişimle evde çalışma olanağı sağlamaları istenmiştir. Toplu ulaşımda sosyal mesafe korunamıyor. Bu en büyük risk kaynaklarındandır. Bu çözümlerin üretilmesi, salgının tırmanışın sebebi olan hareketlilik ve teması azaltacaktır.

HAREKETLİLİK ŞU AN OLDUĞU GİBİ DEVAM EDERSE ARTIŞ 3 KATINA ÇIKACAK

Hareketlilik şu an olduğu gibi devam ederse, bu durumda artış birken iki, ikiyken 4 olmayacak. Birken 3 , 3 iken 9 olacak. Virüs bir kişiden üç kişiye bulaşıyor. Bugünkünün 3 katı bir tablo çok zor bir tablodur. Temel şart olarak maske , mesafe ve temizlik kuralına uyacağız. Virüs bir kişiden ortalama 3 kişiye bulaşıyorsa bizde hareketi ve teması 3'te 1'ine indireceğiz. Dışarı çıktığımızda 3 yere uğruyorsak bunu 1'e indireceğiz. Günde 3 kişiyle görüşüyorsak, 1 kişiyle görüşeceğiz. Bunu yaparsanız salgınla savaşmış olacaksınız. Kendimizi disipline sokalım, sonsuza kadar değil.

MECBUR DEĞİLSENİZ DIŞARI ÇIKMAYIN, AKRABA ZİYARETİ YAPMAYIN, SEYAHAT ETMEYİN

Mecburiyetiniz yoksa dışarı çıkmayın, zorunlu olmayan ziyaretlerden kaçının, hastalığa yakalanmayı göze alacağınız ziyaretleri yapın. Zorunlu olmayan seyahatleri yapmayın, hastalığı göze alacağınız seyahatleri yapın, kalabalık ortama girecekseniz bunun hastalığa yakalanmaya değeceğini düşünüyorsanız. Maskenizi çıkarmayın, virüsün size bulaşmasını göze alacağınız bir durum varsa çıkarın. Sosyal mesafe kuralına uymak mümkünken kurala uyun, uymuyorsanız hastalığı göze alacak kadar güçlü bir sebebiniz olmalıdır. 

Testi pozitif çıkanlar temaslılarını filyasyon ekiplerimize eksiksiz bildirsin. Zorunlu olmadıkça akrabalarla, başka ailelerle bir araya gelmeyin. Zorunlu olmayan kutlama ve törenleri erteleyin. Mümkün mertebe eve misafir almayın, teması azaltın.

Bu gece mevlid kandili, kandilinizi tebrik ediyorum. Yarın Cumhuriyet'i kuruyoruz, kutlu olsun.

(HASTANELERDEKİ SON DURUM)

Özellikle son dönem bahsettiğim şekliyle , Türkiye'nin ortalama vaka sayısının %40'ının İstanbul'da olduğunu söylemiştim. Her geçen gün ağır hasta sayımızın da arttığını her gün verilen bilgilerden biliyoruz. İstanbul'da bildiğiniz gibi, sağlık altyapımız çok güçlü, ciddi bir yatak kapasitemiz söz konusu, özellikle son dönem 7 bine yakın yatak ilavesi söz konusu oldu. Şu an içinde bulunduğunmuz Çam Sakura Şehir Hastanesi hem de iki tane acil durum hastanesi devreye girdi. Her biri 1008 yataklı, her biri 432 yoğun bakımdan oluşan hastaneler. Şu dönemde sorun olmadığını söyleyebilirim. İstanbul'da yatak sayımız 48 bine yakın, yoğun bakım yatak sayımız ise 9 bine yakın. Şu an İstanbul'da servis yatak doluluk oranımız %55, Yoğun bakım doluluk oranımız ise %66. Ventilatör için doluluk oranı %33 şu an.  %66'da sadece kovidlileri kastetmiyorum. Diğer hastalar da buna dahil. 

Gece 12'den sonra bildiğiniz gibi müzikli ortamların yasaklandığını biliyoruz. Bunun daha erken saatlere çekilmesiyle ilgili bilim kurulunun önerisi oldu. Önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili İçişleri Bakanlığımız bu öneri doğrultusunda bir duyuru yapmış olur. 

EKREM İMAMOĞLU TOPLANTIYA DAVET EDİLMEDİ Mİ?

Geçtiğimiz haftaki toplantı Pandemi toplantısı, İl Hıfzıssıhha Kurulu toplantısı da değildi. Bu toplantı, Sağlık teşkilatımızla, ilçe sağlık müdürlerimiz ve başhekimlerimizin katıldığı, İstanbul'daki hastane kapasiteleri ve filyasyonu değerlendirme toplantısıydı. Bir pandemi toplantısı değildi bu. İstanbul'da ilçe belediye başkanlarıyla görüşüp, büyükşehir belediye başkanıyla görüşmeme durumu olabilir mi? Pazartesi günü ilçe belediyeleriyle de görüşme yapıldı biliyorsunuz, Büyükşehir belediye başkanımızın bildiğiniz gibi bir rahatsızlığı oldu, toplantıdan önce bugün de yer yer kendim arıyorum, arkadaşlarım yakın takipteler. Ateş bulgusunun bugün itibariyle olmadığını, kendilerini de çok iyi hissettiklerini ifade ettiler. Pandemi döneminin siyasi zemine çekilmesinin siyasilere bir şey kazandıracağına ben inanmıyorum. Siyaset zeminine çekilmemesi için mücadele edeceğimize emin olun. 

AŞI ÇALIŞMALARINDA SON DURUM! BAKAN TARİH VERDİ

16 yerli çalışması devam ediyor. Bu aşılardan insan fazı çalışmasına yakın 3 aşı olduğunu söylemiştim. Bugün deneysel araştırma labaratuvarımızı da ziyaret ettik. Hafta sonu itibariyle istenilen şekliyle aşı çalışması tamamlanırsa, gelecek hafta ilk insan uygulamaları başlayabilir. Ondan önce biliyorsunuz 5 gün karantinaya alım süreci var. Gelecek hafta karantinaya alım süreciyle birlikte ilk insan aşaması başlamış olacak. Bunun dışında Yurt dışından faz 3 çalışması Türkiye'de yapılan iki aşı var. Biri Phifizer'in biri de Çin'in aşısı.  Şu ana kadar herhangi bir yan etkinin olmadığını, muhtemelen kasım sonunda bu anlamdaki bağışıklık durumu konusunda bilgilenmemiz olmuş olur. Bu aşılarla ilgili de Aralık ayında aşıyla ilgili de 5 milyon gibi (eğer başarılı olursa) aşıyı uygulama şansımız olacak. Aralık'ın ardından aşılama devam edecek. Bizim aşımız Nisan ayı itibariyle devreye girer diye tahmin ediyoruz. En az 3-4 aşının o dönemde bir noktaya geleceğini düşünüyorum.

SEYAHAT YASAĞI GELECEK Mİ? 

Şu an böyle bir kısıtlama düşünmüyoruz.Bir buçuk ay önce Antep'te yükselmişti, Mardin'de, Batman'da vaka sayıları yükselmişti. Ankara'da İstanbul'un 5 hafta önce iki katıydı, şu an İstanbul Ankara'nın 5 katı. Ankara tedbirlerle geriledi. Ankara'da sokağa çıkma yasağı vesaire yapılmadan bu sonuçlar alındı. 16.5 milyon vatandaşımız tedbirlere uyma konusunda hassasiyet gösterir, bizler de üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirirsek, bundan çıkacağımıza inanıyorum. Seyahat kısıtlaması düşünmüyoruz.

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2020, 22:32

Sercan Yılmaz

banner43
YORUM EKLE
YORUMLAR
Saha
Saha - 6 ay Önce

Personel almakla ol ulmuyor bu işler, sahada, tasrada çalışan ebe, anestezi tek, lab tek, sağlık memuru kaçı halinden memnun, bir anket yaptırında sonuçları görün. Özlük haklar geç de olsa iyleştirilmeli. Verilen 3600 sözü 2008 öncesi ve sonrası memurları kapsaycak şekilde verilmeli.Maaslar tek kalemde verilmeli.... duyun bu sesleri...

3600 EK GÖSTERGE GERÇEKTİ
3600 EK GÖSTERGE GERÇEKTİ @Saha - 6 ay Önce

HAYAL Mİ OLDU?

SAĞLIKSEN NERDE VE NE İLE MEŞGUL???

Ünvan
Ünvan - 6 ay Önce

Görevde yükselme ve ünvan değişikliği sınavında barajı geçenlere mülakatsız ünvanları verilsin birazda sahadaki çalışanların isteklerine kulak verin

Asgari
Asgari - 6 ay Önce

Asgeri ücretten biraz fazla alan sağlıkçıların özlük hakları iyleştirilmeli. Dr dışı personelin taban maaşına 1500 tl ıyleştirme yapılmalı

* 3600 butun sağlıkçılara verilmeli
* Sabit ve performans kaldırılak tek üctete geçilmeli
* SAĞLIKÇILAR İYİLİĞİ DE KÖTÜLÜĞÜDE UNUTMAZ

Cemal
Cemal - 6 ay Önce

TİYATRO SAHNESİNE YENİ KURBANLIK KOÇ LAZIM.

İzinler
İzinler - 6 ay Önce

Arkadaş bakanlıkta çalışan ve tüm personeli ilgilendiren kararları verenler hangi akla kâr karar veriyor anlamış değilim, izinleri, emekliğe ayırmayı yasalara aykırı olarak yasaklıyorsun, onu yapacağına taze kan olarak ve bekliyen binlerce sağlık çalışanını alsana...

Başka bir bakış açısı
Başka bir bakış açısı - 6 ay Önce

Sendikanın peşinden koştuğu tek icraat bu. Çünkü yeni memur, yeni üye, yeni aidat demek. Gelir gelmez göz korkutup üye yaparlar. Bunun dışında personelin hiçbir mağduriyetine çözüm üretmez, hatta çözüm aramazlarki, siyasetle araları bozulmasın.
Ayrıca kamuda personel eksikliği değil, personel planlamasında hata vardır. Liyakat yada ihtiyaç gözetilmeden 10 binlerce personel saha dışında çalıştırılmaktadır. Hep bir tiyatrodur gidiyor. Sahipsiz, arkasında Allah tan başka kimsesi olmayan personel ezildikçe eziliyor. Bu işlerin referansı da maalesef sendikalar. Benim adamım senin adamın olayı bitmediği sürece, kamu yararı ve hukuk gözetilmeden görevlendirmeler devam ettiği sürece bu sıkıntılar devam edecek. Bir milleti topla tüfekle yıkamazsın ama adaletsizlikle yıkarsın. Bir an önce devlet büyüklerimizin bu işlere bir dur demesi lazım.

ahmet tuna
ahmet tuna - 6 ay Önce

İlana çıkılıacak da zamanı gelecek de seçilip alınacak bahara galiba

zeynep baki
zeynep baki - 6 ay Önce

sayın bakan 2020 puanları zaten çok düştü 50-55 ile memur mu alacaksınız neden 2020 kpss ön lisans sonucunu beklemiyorsunuz yazık değil mi insanları emeklerine


SIRADAKİ HABER