Bunca Ölüme Rağmen Aşıya Direnenler Var

Başkent Üniversitesi Sağlık Yönetimi tarafından yapılan maske ve aşı araştırmasından endişe veren sonuçlar çıktı

Bunca Ölüme Rağmen Aşıya Direnenler Var

Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Simten Malhan öncülüğünde yürütülen çalışmaya araştırmada 3 bin 213 kişiye ulaşılırken, basit sorularla insanların aşı konusundaki görüş ve tercihleri soruldu.

Milliyet'ten Mert İnan'ın haberine göre; Ankara genelinde yapılan araştırmada 18-30 yaş arasındaki genç kuşağın üçte birinin halihazırda Kovid-19 aşılarına yönelik olumsuz fikirler taşıdığı anlaşıldı. Katılımcıların yüzde 32'si aşı olmak istediğini, yüzde 30'u aşı olmak istemediğini ve yüzde 38'i ise kararsız olduğunu ifade etti.

Aşı olmak istemeyen veya kararsız olan grup yeralanların yüzde 18'i aşının ileride sağlık üzerinde olumsuz durumlar yaratacağını, yüzde 21'i aşının işe yaramayacağını, yüzde 38'i aşının yan etkilerinden korktuğunu, yüzde 57.5'i aşıya güvenmediğini dile getirdi.

Alman aşısı tercih


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

En çok hangi aşının tercih edildiği yönündeki soruya katılımcıların büyük kısmı Almanya'da geliştirilen 'mRNA aşısı' cevabını verirken, diğer tercihler için, Çin, Amerikan ve Rus aşıları sıralaması oluştu. Prof. Dr. Malhan eğitim düzeyinin aşı olma konusundaki görüşler üzerinde anlamlılık ifade etmediğini şaşkınlıkla karşıladıklarını dile getirirken, "Ne yazık ki, eğitim düzeyi fark etmeksizin aşılara tahminizin üzerinde güvensizlik duyulduğunu anladık. Bunca ölüme rağmen halen aşıya direnenlerin olmasını anlamak mümkün değil" dedi.

Yarısı her gün bile değiştirmiyor!

Halkın maske kullanımına yönelik davranışlarını tespit etmek amacıyla Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Simten Malhan öncülüğünde yürütülen ve 8 bin 791 kişiyle yapılan araştırma birçok kişinin maske kullanımı konusunda bilinçli olmadığını ortaya koydu. Katılımcıların yüzde 60'ı kağıt maske ve yüzde 40'ı bez maske kullandıklarını ifade etti. Maskesini her gün değiştirenlerin oranı sadece yüzde 46 çıktı.

Sercan Yılmaz

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Z kuşağı
Z kuşağı - 1 ay Önce

Yeni nesil sorguluyor. Devlet baba emretmişse vardır bir bildiği demiyor. Aşı hangi faz aşamasında güvenilir olur diye internete yazdıkları zaman istedikleri bilgiye ulaşıyorlar. Favipiravir kullanılacak diyen sözde bilim insanları bugün bu ilacın hiçbir etkisi olmadığını söyledi. Faz 3 bitince aşı için de aynı şey söylenebilir. Aşı meselesi siyasi bir mesele haline geldi artık tüm insanlık aşı dan ölse bile hiçbir ülke bunu kabul etmeyecek.

QR Kod Kuşağı
QR Kod Kuşağı - 1 ay Önce

Hala deney aşamasında olan bir aşıyı neden vurdurmak istesin insanlar?! Nedir bu saçma baskı?! Ayrıca işe yaradığını gösterir hiçbir çalışma yokken(Bakan' ın salladığı içi boş rakamları boşverin) bir de madem aşı oldum ve koruyuculuğu var neden halen maske ve mesafe saçmalığına maruz kalıyorum!? Asemptomatik bulaştırıcı diye bir şey olmadığı zaten ispatlandı öyleyse mevzu nedir yani nedir!!!???

Gg
Gg - 1 ay Önce

Aşi olanlar neden hasta oluyor mu. Yada aşi olup hasta olanların sayısal oranı (somut)var mı. Ölenler arasında aşi olanların oranı nedir. Şeklinde açıklansa belki daha ikna edici olur.

SIRADAKİ HABER