Böyle Giderse Aile Hekimi ve Hemşire İstifaları Artabilir

Böyle Giderse Aile Hekimi ve Hemşire İstifaları Artabilir

Aile hekimlerine asgari ücretten daha az zam yapılması gündemde. Bu durumsa sistemi çökme noktasına getirebilir. Zaten pandemi döneminde koruyucu ekipmanlarını kendi ceplerinden karşılayarak eksi hesaba düşen aile hekimleri, şimdi de hem personel hem de sağlık merkezi giderlerini karşılayamama riskiyle karşı karşıya.

İstanbul Aile Hekimleri Derneği (İSTAHED) yönetim kurulu üyesi Dr. Sercan Ahmet Uluç, düğüm noktasına gelen krizi hakkında Diken’e konuştu. Yaklaşık 20 bin personelin işten çıkarılma riskiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çeken Uluç, hem aile hekimlerinden hem de hemşirelerden istifaların artabileceği uyarısında bulundu. Nihai noktada bu, vatandaşa verilecek olan hizmet kalitesinin de düşmesi anlamına geliyor.

Fotoğraf: AA
16 Aralık’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan asgari ücretin yüzde 50 artırılarak 4 bin 250 lira olduğunu duyurmuştu. Ancak buna karşın, yanında asgari ücretli eleman çalıştıran aile hekimlerineyse memur zammı oranında bir artış yapılması gündemde. Yani yüzde 15,7 oranında.

Maliyet yüzde 50 arttı
Türkiye’deki birinci basamak sağlık hizmetinin ciddi anlamda sekteye uğrayabileceğine dikkat çeken Uluç orantısızlığı şöyle açıkladı: “Aile hekimlerine bir gider ödemesi bir de normal maaş ödemesi yapılıyor. Bu gider ödemesi normal maaşlara endeksli olarak zam alıyor. Yani bu sene yüzde 15’lerden bahsediliyor. Ama biliyorsunuz asgari ücrete yüzde 50 zam geldi. İşverenin maliyeti de yüzde 50 arttı.”

Aile sağlık merkezlerinin (ASM) bütün ihtiyaçlarını gider ödeneğinden aile hekimleri karşılıyor. Yani sadece personel giderleri değil, sağlık merkezlerinin giderleri de aynı ödenek kapsamında.

Özellikle kurda yaşanan hızlı tırmanışla beraber alınan ürünlerin bazılarında fiyat artışı yüzde 100 bazılarınındıysa yüzde 200 oldu. Giderlerin bu kadar astronomik oranda arttığı bir ortamda devlet tarafından yapılan yüzde 15’lik zam sadece gider-gelir dengesini bozmakla kalmıyor aynı zamanda sistemin çökmesi riskini de barındırıyor.

Dr. Uluç şöyle devam etti: “ASM’lerde sınıflandırma sistemi var. Sizin her sınıf artırmanız için personel sayınızı artırmanız gerekiyor. Örneğin A sınıfı, en üst seviyede bir ASM. Bunun için tıbbi sekreter, temizlik personeli çalıştırmanız gerekiyor. Bir de hemşirelere ek olarak bir hemşire daha çalıştırmanız gerekiyor. Çalışanlara en az asgari ücret veriyorsunuz. Şimdi asgari ücret oranı yüzde 50 arttığı için insanlar bu sınıflandırmadan vazgeçip sınıflarını düşürecekler büyük ihtimalle. Bu da verilen hizmetin düşmesi demek.”

En az yüzde 50 zam
Aile hekimleri pandeminin başlarında kendilerine koruyucu malzemeler gelmediği için kendi cebinden harcama yapmak zorunda kalmıştı: “Zaten bunlarda hep eksiye düştük. Daha önce maske giderimiz yoktu. Ekstra ödenek de yapılmadı bunlar için. Yani mevcut durumda aile hekimlerinin gider ödenekleri normal giderler karşısında eridi. Bu neden en az yüzde 50 hatta yüzde 100 zam istiyoruz biz.”

Dr. Uluç’a göre gider ödeneği için ayrı bir zam kalemi olması gerekli: “Maaşımız memurlarla yine aynı oranda yapılacak mecburen ama bu gider ödeneğine ayrı kalem olarak en az asgari ücrete yapılan zam kadar zam gelmesi lazım ki biz enflasyonla mücadele edelim ve ASM giderlerini karşılayabilelim.”


Personel Sağlık Sosyal Medya Gurubumuza Ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  KALİTEYİ UYGUN ALABİLECEĞİNİZ ADRES İÇİN TIKLAYINIZ 

20 bin kişi issiz kalabilir
Uluç’tan kendi çalıştığı ASM’deki durumu anlatmasını istediğimizde şöyle dedi: “Biz B sınıfı bir ASM’yiz, tıbbi sekreter çalıştırıyoruz, verilen gider ödeneği asgari ücretteki artışı karşılamıyor. Tıbbi sekreter çalıştırabilmemiz için cebimizden para vermemiz gerekecek. Biz ne yapacağız bu durumda tıbbi sekreteri işten çıkaracağız bir alt sınıfa düşeceğiz. Bunu herkes böyle düşünürse Türkiye’de ASM’lerde çalışan yaklaşık 20 bin kişi işsiz kalabilir. Bunun önüne geçmemiz gerekir.”

Zaten hali hazırda var olan sistemde bile açıklar olduğuna dikkat çeken Uluç, devletin yeni ASM’ler açmaya çalıştığını ancak gelirdeki bu düşüşler nedeniyle insanların aile hekimliğini seçmediğini söyledi.

Hatta gelir-gider dengesizliği yüzünden aile hekimliğini bırakanlar da var ve böyle devam etmesi durumunda bu sayının artacağı da belirtiliyor.

‘Asgari ücretin altında çalışan hemşireler var’
Öte yandan durum sadece aile hekimleriyle de sınırlı değil. Uluç hala asgari ücretin altında çalışan hemşirelerin olduğun belirtti: “Asgari ücret 2 bin 850 lirayken böyleydi. Şimdi 4 bin 250’ye çıkınca bu sayı daha da artacak. Asgari ücretin altında çalışan bir hemşire düşünülebiliyor mu? Bu genel iş kanununa aykırı. Hemşire yine asgari ücret altında kalacak ancak yanında çalışan temizlik personeli 4 bin 250 lira maaş alacak. Şimdi hemşire burada çalışır mı? Birçok hemşire istifa etmeyi  düşünüyor. Zaten hemşire açığı çok fazla. Sistem tıkanma noktasına gelecek artık.“

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
sağlık çalışanlarına
sağlık çalışanlarına - 1 ay Önce

ttb'si, ahef'cisi, tıpçısı, doktoru ve sağlık çalışanları hepsi ağlıyor hatta çok fakirlermiş ama bi dilekçeyle istifa edip avrupaya gitmiyorlar niye çünkü çoğu gidemez dil lazım denklik lazım orda ortam lazım biliyorlar ordaki alacakları para geçimlerine yetmeyecek. istifa edip özelde çalışamaz çünkü kamudaki rahatlığı bulamaz. keyfe gider işe gelip gidemez. kafasina göre çay içemez. buraya gelir anca laf konuşur. kimleri kışkırtabiliriz kimleri işten attırıp istifa ettirip ortalığı karıştırırız derdindeler sonra da oturup kahveleri yudumlayıp kahkahalarla gülüyorlar herkes istifa eder yorum yazanlar ve beğenmeyenler etmez.

Yaw He He
Yaw He He - 1 ay Önce

Hic biri de ballı maaşları birakip istifa edemez. Bakmayin agladiklarina en kotusunun 10binden asagi almiyor hatta bircogu haktan bahsedip en iyi yerlerdeler çoğunun ev-araba-yazliklari var. Zorlukmus aclikmis bunlar uydurduklari hikaye ttbnin yolundan gidiyorlar yavrulari yani

Sağlıklı
Sağlıklı - 1 ay Önce

Aile hekimleri kadar para alan var mı ? Bide memleketin en az maaş alan adamı kadar zam istemişler siz o parayı bırakıp aile hekimliğinden istifa filan edemezseniz... Hemşiresi doktoru kırk torpil ile aile hekimliğinde çalışıyor istifa edebilirsiniz yokluğunuz çabuk dolar

HemşirEeeee
HemşirEeeee @Sağlıklı - 1 ay Önce

Bizim buraya gelen yok. Kimse gelmiyor. Sene oldu eksik var hemşire gelmedi.. ASM ye. Paraya gelince en son aldığım aylık 4800 bile yok..

HEMŞİRE
HEMŞİRE @Sağlıklı - 1 ay Önce

Gider kaleminden hesaplarınıza aktarılan ve onda birini bile kullanmadığınız paradan ödeyin. Ayrıca aile hekimliği sistemi bu haliyle her türlü şaibeye gebe. ski sisteme yani sağlık ocakları sistemine çevirin sistemi de heki hekimliğini yapsın. Bütün aile hekimleri bu sistem sayesisinde ekonomiyi öğrenip ticarete atıldılar ve maalesef ki mesleklerini unuttular. Yzık değil mi bu seçkin meslek grubunun düştüğü bu hale. Hekime vermen gereken maaşı üst limitten öde ama oda hekimliğini yapsın

SAĞLIK FERDİ
SAĞLIK FERDİ @Sağlıklı - 1 ay Önce

ÜLKENİN TORPİLSİZ ÇALIŞILAN NADİR KURUMLARIDIR AİLE HEKİMLİKLERİ.
NE TORPİLİ YAPILIYOR?

Srp sdn
Srp sdn - 1 ay Önce

Aile hekimleri de hemşireleri de asla istifa etmezler çünkü şuanda en fazla maaşı onlar alıyor ve bir o kadar da rahat.
Nöbet yok ana nöbet tutmuş gibi parası var
Sabah 9 buçuk gibi gel akşam 4 olmadan git
Hafta sonu tatil bayram tatil yıl başı tatil nöbet yok
İstifa edilirmi bu sistem den

hasan
hasan @Srp sdn - 1 ay Önce

hatırlıyorum da aile hekimliği ilk geldiğinde kimse geçmek istemiyordu. şimdi herkes geçmek istiyor. Allah aşkına neyin kafasını yaşıyorsunuz. hiçbir şeye gelmiyorsunuz.

Sağlıkçı
Sağlıkçı - 1 ay Önce

İstifa edip acilde nöbet mi tutacakmış. Asm gideri için verilen parayı maaşa dahil gibi kendine harcayıp, ağlamaya gelince dahil etmiyorlar.

dost
dost - 1 ay Önce

hemşireleri bilmem ama aile hekimleri neden anlayamadım, birçok hastanedeki eğitim araştırma hastaneleri dahil uzmanlardan daha çok alıyorlar, neyin maliyeti arttı onuda anlamadım, cari giderleri babalar gibi harcayan vardır mutlaka ama kaçı, ee aldıkları rakamları yazalım mı, acil yok nöbet yok yoğunbakım yok ameliyat yok, hastanelerin pklinik yüklerinin alınması lazım gider de gider, lütfen ya azıcık insaflı haber...

Sağlıkçı
Sağlıkçı - 1 ay Önce

Sadece maaşla değil mobbingler ne olacak, ,iş yeri huzurunu bozanlar yüzünden de istifalar geliyor

SAĞLIKÇILAR
SAĞLIKÇILAR - 1 ay Önce

O ZAMAN TAŞERONLAR .İMAMLAR VE BEKÇİLER İSTİFA EDEN SAĞLIKÇININ İŞİNİ YAPAR .TAŞERONLARDAN BİR ŞEY KAÇARMI. HEPSİ ALIN TERİYLE İŞE GİRMİŞ OKULUNU OKUMUŞ İŞ YAPIYORLAR.DEĞİLMİ. ÜLKENİN GELDİĞİ HALE BAKARMISINIZ. TORPİL LİYAKAT.ISRAF. SENDİKALRA BAKIN ÇOK AMA ÇOK YAZIK.ÇOK ŞEY DEMEK İSTİYORUM AMA. SİZ ANLAYIN..........................................BARİ SAĞLIK SENE HALA ÜYE OLNLAR İSTİFA EDİNKİ AK KOYUN OLMADIĞINIZI ANLAYALIM.YOKSA SİZLEREDE HAKKIMIZI HELAL ETMİYECEĞİZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ


SIRADAKİ HABER