Bombayı Patlattı: Turkovac Yaptırın Diyemem !

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan yerli aşı Turkovac'la ilgili net konuştu: "Burada söz konusu olan insan sağlığı… Ben önümde veri olmadan, 'Bunu kullanın, bunun yerine şunu yapın' diyemem." Ceyhan, Prof. Ateş Kara'yla ilgili de, "Ateş Bey benim yanımda çalışan bir öğretim üyesi… Hayatında aşıyla ilgili bir faaliyeti olmadı. Açıklamalarını ciddiye almıyorum" dedi.

Bombayı Patlattı: Turkovac Yaptırın Diyemem !

Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Turkovac aşısını SÖZCÜ için değerlendirdi.

Prof. Dr. Ceyhan, “Kara’nın açıklamalarını nasıl anlamalıyız” sorumuza, “Anlamak için kafanızı çok yormayın. Bunu söyleyen arkadaşın ne salgınla ne aşıyla ilgili deneyimleri var. Tamamen işte böyle yanlış tahminlerde bulunarak, yanlış öngörülerde bulunarak, salgını bu hale getirdiler zaten” dedi.

“CİDDİYE ALMIYORUM” 

Ceyhan net konuştu:

“Ateş Bey benim yanımda çalışan bir öğretim üyesi… Hayatında aşıyla ilgili bir faaliyeti olmadı. O başka konularla ilgiliydi. Salgınla ilgili bir deneyimi olmadı ama bakanlıkla ilişkiler falan farklı yürüdü herhalde ki öyle bir pozisyona getirildi. 

Yoksa aşıda biraz deneyimi olan bir insan, “antikorları hoplatıyor, zıplatıyor” gibi, son derece gayri bilimsel ifadeler zaten kullanmaz. Onun için ben o söylenenleri ciddiye bile almıyorum.” 


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


PERSONEL SAĞLIK İNSTAGRAM HESABI İÇİN TIKLAYINIZ 

“SİNOVAC’LA TAMAMEN AYNI YAPIDA” 

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Turkovac ile ilgili verilerin açıklanması gerektiğini vurgulayarak şöyle konuştu:

  • Turkovac, açıkçası elimizde bir verisi olmayan ama sadece bildiğimiz Sinovac'la tamamen aynı yapıda olan bir aşı… Yani içindeki katkı maddeleri ve miktarları dahi Sinovac’la tamamen aynı… 
  • Şimdi birisi “Bizim aşımız Sinovac'tan daha iyi” diyorsa buna bir açıklama getirmek zorunda. Yani tamamen aynı yapıda bir aşı neden daha iyi olsun? 
  • Hiç böyle bir neden belirtmeden, hiçbir veri sunmadan, yani Faz-3 çalışmasına kaç hasta alındı, kaç hastanın sonuçları var ellerinde… Bunlar belli olmadan, bu açıklamalar bilimsel bir yaklaşım olmaz.
  • Ama bunlar belli maksatlarla söyleniyorsa ben bilemem tabi…

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, ” Sonuçta bu yerli bir aşı… Sinovac'la eş değer bile olsa, “Kullanılmalı” diyebilir miyiz? Vatandaşa tavsiyeniz nedir?” sorumuzu ise aynı netlikte cevapladı:

  • Burada söz konusu olan insan sağlığı… Ben önümde veri olmadan, “Bunu kullanın, bunun yerine şunu yapın” diyemem. Onun için bu Faz-3 çalışmasında neler bulundu, “Hopluyor, zıplıyor” dedikleri antikor düzeyleri nedir, bunları bilmem lazım ki yorum yapayım.
  • Bu sadece antikor seviyesiyle de ilgili değil. Bu koruyuculuk ne kadar sürüyor bilmiyoruz.

“YAPTIKLARININ TUTAR TARAFI YOK”

  • Bakın aynı insanlar maalesef tamamen gayrı bilimsel bir yaklaşımla “Efendim inaktif aşı daha bilinen bir yöntemle yapılıyor, Biontech'in bilinmiyor” gerekçesiyle Sinovac aldırdılar.
  • Ben de dahil özellikle risk grubunda olan herkese Sinovac aşısı yaptırdılar. Ama şimdi dünyada örneği olmayan 5'inci doz kararı alıyor aynı grup…
  • Yani şunu demek istiyorlar: “Bu Sinovac'ların size hiçbir etkisi olmadı. 3 doz Biontech yaptırın.” 
  • Hiçbir yaptıklarının tutar tarafı ya da açıklanabilecek tarafı yok ki… 

Sercan Yılmaz

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Gargat Ağacı
Gargat Ağacı - 2 hafta Önce

Lütfen kanı bozuk olanlar bu aşıyı yaptırmasın AĞIR GELİR çarpar felaket perişan eder. Hazımsızlara, doyumsuzlara ve hizmet düşmanlarına yararlı değildir. Geriye kalan tüm Türkiye halkı gönül rahatlığıyla yaptırabilir koruyuculuğu diğerlerinden fazla olduğu bilimsel olarak kanıtlandı. Seri üretime geçildiğinde dünya sıraya girecek. Tüm mazlumlara UMUT olacak. İyi ki varsınız Türk Bilim İnsanları yukardaki zatta çatlasın hırsından konuşsun dursun.

sağlıkçı
sağlıkçı - 2 hafta Önce

sinovac ve biontec de acil kullanım onayıyla yapıldı.o zamanda elinizde doğru dürüst bir veri yoktu.bu konuştuklarınızı o zaman niçin söylemediniz.yerli aşımız gayet güvenli bir aşı.insanların aklını bulandırmayın lütfen.

Handan
Handan - 2 hafta Önce

Hacettepe Üniversitesinin internet sitesinde Dr.Ateş KARA'nın künyesi " fungal enfeksiyonlar, immunkompremize ve nötropenik hastalarda gelişen enfeksiyonlar, probiyotikler, aşılar " olarak yazılmış. Aşılar konusunda bilgisi olmasa Hacettepe Üniversitesi neden böyle yazsın. Bu Dr. Mehmet CEYHAN'a artık dayanamıyorum. Gidip onunla röpörtaj yapanlarda suç.

Anzeige
Anzeige - 2 hafta Önce

Şimdi gerçekler ortaya çıktı almanın adamıymışsın çok kısa sürdü ifşa olmanız 2 yıl size inandi insanlar ama firildak olmussunuz her hizmetimize nankorlerden ne farkiniz var. Turkovac yerli ve güvenli çünkü Türk bilim insanı yaptı sen içinde yer almadin diye almanimi ovuyorsun bize bilimsel çalışmayıpta sen yap git izin iste rica et deki yardımci olurum neden kaos çıkariyorsun ben iyice killandim senden

Abdurrahim Karakoç
Abdurrahim Karakoç - 2 hafta Önce

Sağlıkçı var aşı üretir,

Sağlıkçı var bilim için çalışır,

Sağlıkçı var hayat için mücadele eder,

Sağlıkçı var masa başından elindeki telefonundan para için çalışır, sürekli açlıktan yakınır, fakirmiş numarası yapar.
Her habere maaş/zam/para diye yorum yazar. Sosyal medyada gezinip açım/fakirim/yetmiyor diye yazar.

Kimiside Mıgırcıyı severde Osmanı Sevmez zındık!

El insaf..!
El insaf..! - 2 hafta Önce

Çekememezlik, haset gırla gidiyor camiada..! Madem aşıyı beğenmiyorsun...sen de bir tane üreteydin...!

Recep
Recep - 2 hafta Önce

Bu adamın yorumlarını dikkate alıp haber yapıyorsunuz ya sizede aşk olsun diyorum bu adam kendini beğenmiş kibir abidesi zavallı biri kendisi biontecin Türkiye sorumlusu gibi konuşuyor dibine inseler belkide kendiside alman menselidir böyle gereksiz insanların yorumlarını paylaşmaktan vazgeçin

öbür aşılar çıktığında
öbür aşılar çıktığında - 2 hafta Önce

öbür aşılar çıktığında onay aldığında veriler mi vardı onlara neden bi şey demediniz aşıyı siz bulmanız lazımdı kendiniz bulsaydınız aşıyı bu açıklamayı yaparmıydınız üzülüyoruz bu açıklamalara gölge düşürmekten başka amacı yok öbür yeni çıkan aşılara böyle bir açıklamanız oldumu olduysa özür dikerim şimdiden


SIRADAKİ HABER