BK Üyesine TTB'den 15 Gün Meslekten Men Cezası

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan'a Bursa'daki bir termik santral için hazırladığı bir rapor nedeniyle Türk Tabipleri Birliği (TTB) tarafından 15 gün meslekten men cezası verildi.

BK Üyesine TTB'den 15 Gün Meslekten Men Cezası

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Bursa’da bulunan DOSAB Kömürlü Termik Santrali için hazırladığı rapor nedeniyle Türk Tabipleri Birliği (TTB) tarafından meslekten 15 gün men cezası aldı.

TTB, İlhan’ın raporunu bilimsel literatür bilgileri ile desteklenmediği, halk sağlığı ve çevresel etmenleri gözetmediği, termik santrali kurması planlanan firmayı destekleyen ifadeler içerdiği, özellikle enerji politikaları açısından gerçek olmayan ifadeler bulundurduğu, bilimsel ve etik kuralları ihlal ettiği şeklinde değerlendirdi. 


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


PERSONEL SAĞLIK İNSTAGRAM HESABI İÇİN TIKLAYINIZ 

İlhan'ın kişisel olarak hazırladığı raporunda Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı’nın logosunu kullanması ve raporun adının “Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı, DOSAB Enerji ve Buhar Üretim Tesisinin Halk Sağlığı Yönünden Değerlendirilmesine Dair Rapor” olarak belirtilmesi de ceza gerekçesi sayıldı. 

Termik santralin projeye göre yılda 524 bin ton kömür yakması planlanmakta; kömürün de Bursa dışından santrale karayolu ile taşınması öngörülmekteydi. TTB'nin denetiminde Bursa’nın hava kirliliği sınır değerlerinin çok üzerinde olmasına rağmen ÇED sürecinde Prof. Dr. Mustafa N. İlhan'ın bunu görmezden gelerek taraflı bir davranış sergilediği ve kişisel görüşünü bilimsel görüş olarak sunup projeye olumlu görüş bildirdiği belirtildi.

Türk Tabipler Birliği yaptığı çalışma doğrultusunda, Prof. Dr. Mustafa N. İlhan’ın bölgeyi ziyaret etmediğini, hazırladığı görüş bildiren raporda hiçbir bilimsel veri ve bilimsel referansın kullanılmadığını tespit etti

Gazi Tıp Dekanı BK Üyesi Prof. Dr İlhan'ın İbretlik Hayat Hikayesi

 

Sercan Yılmaz

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sağlıkçı
Sağlıkçı - 2 ay Önce

İnşAllah bunlar doğru değildir.
Değilse ciddi bir güven problemi olur. Ne derse desin yinede güvenilmez olur.
Eğer doğru ise o kurulda durup oranın doğrularınada zarar vermemeli

TTB YE Mİ GÜVENEYECEZZ
TTB YE Mİ GÜVENEYECEZZ @Sağlıkçı - 2 ay Önce

SAĞLIK BAKANIMIZ NE DİYORSA ONA GÜVENİRİZ

SAĞLIK CAMİASI
SAĞLIK CAMİASI - 2 ay Önce

HOCAM SİZİ SEVİYORUMUZ. İNŞAALLAH DOĞRU DEĞİLDİR? SİZ VE AİLENİZ BU ÜLKE İÇİN ACI ÇEKMİŞ BİR ŞEHİT YAKINİSİN.. MİLLET VE DEVLET MENFAATLERİ SİZİN İÇİN EN ÖNEMLİ OLMALI EN DERİN SAYGILARIMLA...

Sağlıkçı
Sağlıkçı - 2 ay Önce

Kendi görüşünü bilimsel görüş olarak sunması ne kadar da tanıdık geldi. Yalancının mumu yatsıya kadar yanar. Rant için oturduğunuz o koltukların diyetini ekbet bir gün ödeyeceksiniz.

Tabipler e Fransız
Tabipler e Fransız - 2 ay Önce

Verdiğin kararı beğenmedim seni meslekten atma hakkım varmı demek istemiş

SELİMCAN
SELİMCAN - 2 ay Önce

HOCA FİKRİNİ BEYAN ETMİŞ. NE VAR Kİ BUNDA.FİKRİ VE BİLİMSEL BİLGİSİ OLAN ÇIKSIN PAYLAŞSIN. SAYGILARIMLA.

SIRADAKİ HABER