Bakanlık Merkez Çalışanları Bakanlık Önünde Eylem Yaptı

Bakanlık Merkez Çalışanları Bakanlık Önünde Eylem Yaptı

Memur Sendikaları Konfederasyonu'na (Memur-Sen) bağlı Sağlık-Sen Bakanlık Şubesi üyeleri, Ankara Şehir Hastanesi acil servisi önünde bir araya geldi. Sağlık Bakanlığı merkez teşkilatı ile bağlı kurum ve kuruluşlarda görev yapan sağlık çalışanlarının sabit ek ödemelere yapılan yüzde 20 artıştan yararlanamamasına tepki gösteren sağlık çalışanları, 'Yüzde 20 sabit ek ödemede adalet istiyoruz' yazılı pankart açıp, düzenlenmenin tüm sağlık çalışanlarına yönelik yapılmasını istedi.

'Çalışanlar arasında çok ciddi haksızlık var'

Grup adına açıklama yapan Şube Başkanı Tahir Eren, Sağlık-Sen olarak haksızlığa, adaletsizliğe, eşitsizliğe ve ayrımcılığa hiçbir zaman müsamaha göstermediklerini ve göstermeyeceklerini söyledi.

Sağlık çalışanları için eşitlik, hakkaniyet ve adaleti savunduklarını ifade eden Eren, "Kamuda görev yapan 1 milyon sağlık çalışanı, Sağlık Bakanlığı binasında idare ediliyor. Ama bu binadaki çalışanlar arasında çok ciddi bir haksızlık var. Haksızlığın nedeni, toplu sözleşme ile sabit ek ödemelere yapılan yüzde 20'lik artışın, bu binada görev yapan bazı çalışanlardan esirgenmesi. Aynı haksızlık, Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu çalışanları ile araştırmacı kadrosundakilere de yapılıyor.


Personel Sağlık Sosyal Medya Gurubumuza Ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  KALİTEYİ UYGUN ALABİLECEĞİNİZ ADRES İÇİN TIKLAYINIZ 

Bakanlık merkez teşkilatının yanı sıra, saymış olduğum bu kurumlarda olup da haksızlığa uğrayan kişilerin sayısı yaklaşık 2 bin 500. Sağlık-Sen'in toplu sözleşme kazanımı olan yüzde 20'lik sabit ek ödeme artışından yüz binlerce kişi yararlanırken, maalesef bu 2 bin 500 kişi yararlanamıyor. Soruyoruz hep birlikte, neden? Bu insanlar sağlık çalışanı değil mi? Elbette sağlık çalışanı. O halde bu haksızlık neden yapılıyor. Biri de çıkıp bunun izahını yapsın" dedi.

'Çözüm odaklı adımlar bir an önce atılsın'

Başkan Eren, 2 bin 500 sağlık çalışanının yok sayılmasına, emeklerinin hor görülmesine rıza göstermediklerini belirterek, "Aynı bakanlığa bağlı, aynı kurumda ve aynı işi yapan çalışanların, farklı mevzuatlara tabi oldukları gerekçesiyle farklı ücret almaları, 'eşit işe eşit ücret' ilkesine de aykırıdır. Bu uygulama apaçık bir eşitsizliktir. Bu eşitsizliği reddediyoruz. Geçtiğimiz hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi Sağlık Komisyonu üyesi milletvekillerimizi ziyaret ettik ve bu mağduriyet hakkında bilgi verdik. Bu ayrımcılığa son verilmesi gerektiğini, sorunun çalışma barışına büyük bir darbe vurduğunu ifade ettik. Buradan bir defa daha sesleniyoruz; yanlışın neresinden dönülse kardır. Yeter ki iyi niyetli çözüm iradesi ortaya konsun. Yeter ki çözüm odaklı adımlar bir an önce atılsın. Yeter ki çalışma barışı daha fazla zedelenmesin" diye konuştu.

Sercan Yılmaz

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hekim
Hekim - 4 ay Önce

Ahaha hekimleri dahil etmeyip teklifi hazırlayan sarı sendika eylem yapmış :)

biyolog
biyolog @Hekim - 4 ay Önce

hekim hariç diğer sağlık personelinin sabitine + %20 verildi. sabit için ortalama artış 400 tl . Ancak tavan artmadığı için performans 400 tl azalıyor. +400 -400 matematiğini size bırakıyorum. peki döner sermeyede kalan 400 tl kime gicek? Bizi susturmak için verilen ekstra %20 aslında yine hekimin cebine girecek.

Masada
Masada - 4 ay Önce

Masada da ebem oturuyordu zaten

MEHMET YALÇIN
MEHMET YALÇIN - 4 ay Önce

yanılıyorsam söyleyin 6.dönem sözleşmesine imza atan memur sen ve sağlık sen yönetimi değil miydi ki bugün eylem yapıp adalet istiyorlar. bizleri bu duruma mahkum eden sizlersiniz.10 yıldır sizler araştırmacıları yok saymadınız mı? bu sonuç tamamıyla sizlerin eseri bizler için üzüldüğünüzü söylemeyin inanan kalmadı!

oktay  değirmenci
oktay değirmenci - 4 ay Önce

adam aklıyla dalgamı geçiyor bunlar toplu sözleşemeye maddeyi niye koyamamışlar da şimdi gelip eylem yapıyorlar resmen sıvama işine dönmüş

o metni imzalayan sendika değilmi
o metni imzalayan sendika değilmi - 4 ay Önce

ya mutabakat metnini hazırlayan imzalayan Sağlık Sen, taslak hazırlanırken bu eksikler neden bırakıldı ve kalkmış şimdi bakanlıktan ne istiyorsunuz.

gakkoş
gakkoş - 4 ay Önce

reklamları izlediniz.

araştırmacı
araştırmacı - 4 ay Önce

Bu talep çok haklı ve yerinde bir taleptir. Merkez çalışanları ve araştırmacıların yok sayılması kabul edilemez.

Uzman Hekim
Uzman Hekim - 4 ay Önce

Bizi adam yerine koyup bir açıklama dahi yapmayan Sayın bakan bence bu akşam atacağı Twitter ile meşguldür.


SIRADAKİ HABER