Babacan: Kimse yolumuzdan bizi çeviremez

Babacan: Kimse yolumuzdan bizi çeviremez

Ali Babacan: Memlekete baktıkça içim kan ağlıyor, yeni bir tek adam partisine ihtiyaç yok

Babacan Şirin Payzın'a konuştu: Kendimden çok eminim, her şeyi göze aldık, kimse yolumuzdan bizi çeviremez

AK Parti'den istifa eden eski Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan, yeni partinin ocak ayında kurulacağını açıkladı. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile ayda 2 kez görüştüğünü ifade eden Babacan, aktif siyasete neden döndüğünü ve Türkiye'yi nasıl gördüğünü anlatırken "İstesek başka bir şey yapardık. Ama memlekete bakınca içim kan ağlıyor, yeni bir tek adam partisine ihtiyaç yok" dedi.

Ali Babacan parti çalışmalarını yürüttüğü Ankara-Balgat'taki ofisinde Şirin Payzın'ın sorularını yanıtladı. Babacan'ın 80 dakika süren T24 söyleşisinde öne çıkan bazı başlıklar şöyle:

Parti ne zaman kurulacak: Çalışmalar beklediğimizden uzun sürdü, 2020'ye sarkacak ama bu haftalarla ifade edilecek bir sarkma değil. Partinin adını milletimiz koyacak.

Lider partisi mi olacak: Ana akım parti olacağız. Kadro partisi olacağız. Türkiye'nin bir başka tek adam partisine ihtiyacı yok. Yüzde birlik bir kesimin bile haklarını koruyacağız. Türkiye'nin ihtiyacı katılımcı ve çoğulcu demokrasi…

Şehir Üniversitesi: Eğer siyasi hesaplaşmanız varsa siyaset zemininde yapılmalı. Binlerce öğrenciyi neden mağdur ediyorsunuz?

HALKBANK İDDİALARI

Halkbank'ın dolandırıldığı iddiası: Cumhurbaşkanımız beni çok iyi tanır. Kızgınlıkla söylenmiş belli… Aksi halde beni 6 ay önce birlikte çalışmaya neden davet etsin. Bana ileride daha ağır şeyler de söylenebilir, biz her şeyi göze aldık. Kararımız tam. Bizi kimse bu yoldan çeviremez. Her şeyin hesabını vermeye hazırız. İftiralar olabilir çamur atanlar olabilir. Çamur atanların da eli pislenir o çamurdan da kolay kolay kurtulamazlar.

NEDEN SİYASETE DÖNDÜ?

Neden siyasete döndü ve durumu nasıl görüyor: Memlekete baktıkça içim kan ağlıyor. Bu ülkeye yazık, biz bunu hak etmiyoruz. Bu ülkede topyekun bir siyasi revizyon gerekiyor. '50+1 benim vatandaşım, sadece onları sahiplenirim'; böyle bir yönetim olamaz.

Demirtaş ve Kavala: Tutuksuz yargılanmalılar. Demirtaş'ın temsil ettiği siyasi çizginin önü ne kadar açık olursa, siyaset içinde olursa Türkiye için o kadar faydalıdır. Kavala herkesin tanıdığı bir isim, ne yaptığı belli. Ben şahsen tutuksuz yargılamadan yanayım.

Gezi hakkında ne düşünüyor: Samimi eleştirilere bile tahammül edememek çok yazık. Gezi davasında mağdur olarak yer almam benim talep ettiğim bir durum değil. Şahsi olarak Gezi ile alakalı hiçbir mağduriyetim yok.

İfade özgürlüğü: Her gösteri her düşünce her sesini çıkaran düşman değil. İfade ve gösteri özgürlüğüne tehdit var. İnsanlar her bir araya geldiğinde 'devleti yıkmak istiyor' denemez. Her farklı düşünene 'sen hainsin, sen beni devirmeye çalışıyorsun'; böyle bir şey yok. Baskı rejiminde grinin tonları var. Allah korusun bunun daha koyu tonları da var. Siyah noktası var, daha orada değiliz ama beyaza dönmek zorundayız. Trendler tehlikeli.

BAŞKANLIK SİSTEMİ VE EKONOMİ

Başkanlık sistemi: İçte de dışta da barış getirmedi, bu sistem Türkiye için çalışmıyor, çözüm üretmiyor. Güçlendirilmiş parlamenter sistemi savunuyoruz.

Ekonomi, yargı ve kurumlar: Çok uyarı yaptık, ülke kayıp gidecek dedik; dediğimiz oldu. Genç işsizliğin yüzde 26 olması tarihi bir oran... Üniversite mezunlarının yüzde 50'si işsiz, tablo çok çok kötü. İnşaatla sorunlar çözülmez. Pazar günü seçimi kazansak 30 günde ekonomiyi ve kurumları toparlarız. Yargıya deriz ki asla size telefonlar gelmeyecek.

Kanal İstanbul: Bir kutuplaştırma projesi. Gündemi değiştirmeye ihtiyaç var. Çünkü gündemde işsizlik var. Katılımcı demokrasi ile bu proje tartışılmalı. Montrö çok önemli, faydasını çok gördük. Bizim kanal projesine değil sanayi ve teknolojiye yatırıma ihtiyacımız var.

AĞAR'A CEVAP

Mehmet Ağar'a cevabı: Mehmet Ağar'ın (Yeni kurulacak partileri mutlaka vazgeçirmek lazım. Aksi takdirde çok ağır sonuçları olur-T24) sözleri bizim yaptığımızın ne kadar etkili olacağını gösteren ifadeler.

Sercan Yılmaz

banner43
YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİMCAN
SELİMCAN - 10 ay Önce

ALLAH HAYIRLI UĞURLU ETSİN,ÜLKEMİZİN DEMOKRASİSİ AÇISINDAN,ZENGİNLİK OLMASI DİLEĞİYLE. SAYGILARIMLA.

NE OLURSA OLSUN REİSÇİYİZ
NE OLURSA OLSUN REİSÇİYİZ - 10 ay Önce

REİS HER ŞEYDİR

Türker akbulut
Türker akbulut - 10 ay Önce

Ekonomiyi toparlar im diyorsun kemal servisin politikalarını değiştirmeden devam ettirdin düşük kur yüksek faiz uyguladın herkes borçlandı şimdi ise nasıl toplayacaksin madem toplanacak ekonomi haydi desene milletvekili maasimi 15000 tl de donduraxagim 6 adet ikramiye maaslarda vazgeçeceği dertleri davaları ç başkanımıza muhalefet ederek fırsatçılık yapmak sayın babacan varsa projen le konuş millet bilsin ben söyleyeyim turkiyede israf önleme birimi kurulursa türkiye saha kalkar asgari ucretlide vergi yarı yarıya inerse biraz rahat nefes alır asfari ücretli işsizlikle ilgili mesleki edinme projeleri zaten var başkanlığın ilk meyvesi yerli otomobil bak dünya şimdi düşünsün biz yeterki bir olalalim bu nadil oldu durup dururken mi simdi üretim için canla basla fabrikanın temeli atilmali

sağlıkçı
sağlıkçı - 10 ay Önce

Rabbim sena ve senin gibilerine fırsat vermesin demirtaş ve kavala tutuksuz yargılansın demişsin yoksa sende HDP li misin yakında ortaya çıkar

SIRADAKİ HABER