Sağlık Bakanlığı, sigara bırakma tedavisi kapsamında dağıtılan nikotin replasmanları ve ilaçların ücretsiz olması için adımlar attı.

 

ADEDİ SINIRLANDIRILDI

Bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, sağlık kuruluşlarında sigara bırakma tedavisi alan hastaların kullanacakları nikotin replasman preparatları ve ilaçlar 500 bin adetle sınırlı olmak üzere ücretsiz olacak.

Emine Erdoğan: Anadolu toprakları kadim tıp kaynakları açısından önemli bir konumdadır Emine Erdoğan: Anadolu toprakları kadim tıp kaynakları açısından önemli bir konumdadır

 

KAPSAM GENİŞLETİLDİ

Bu kararla doğrultusunda, sigara bırakma tedavisi gören hastaların ilaç masrafları 4736 sayılı kanun hükmünden muaf tutularak, kamu hizmetlerinden ücretsiz veya indirimli yararlanabilecekler kapsamına alındı. 

 

HER YIL MİLYONLARCA İNSAN HAYATINI KAYBEDİYOR

Her yıl milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine neden olan sigara halk sağlığını ciddi anlamda tehdit ediyor. Kanser gibi hastalıkların ortaya çıkma oranını artıran sigarayı bırakma tedavisinin ücretli olması nedeni ile bir çok vatandaş bu hizmetten yararlanamıyordu.

Kaynak: rss