Yıldırım "Sağlık Bakanlığının yanlış politikaları çalışanları tüketti"

Yıldırım "Sağlık Bakanlığının yanlış politikaları çalışanları tüketti"

Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Erdal Yıldırım, “Sağlık çalışanları adına uzun süredir mücadele verdiğimiz ek ödemelerin iyileştirilmesi talebi, geçen hafta yayımlanan yönetmelik ile beklentileri karşılamamış ve çalışma barışının daha da bozulmasına zemin hazırlamıştır. Bu düzenlemeyi kabul etmemiz mümkün değildir

Sendikamızın her fırsatta gündeme getirdiği Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) fiyatlarının artırılması hususu önceki gün itibariyle gerçekleşmiş olması memnuniyet vericidir. Bu artışla birlikte Sağlık Bakanlığı tarafından uzun süredir üzerinde çalışılan ek ödeme yönetmeliğinde yapılacak değişiklik çalışması beklentileri artırmıştır. Ancak Resmi Gazete’de yayımlanan ek ödeme yönetmeliği, meslek gruplarını olumlu etkilemesi ve hizmet alanında işbirliğine katkı sunması gerekirken bu beklentileri boşa çıkarmıştır. Düzenleme sağlık çalışanlarının ihtiyacını gözetmekten uzak, ekip çalışması ve disiplinler arası işbirliğini olumsuz etkileyecek bir sonuç doğuracaktır. SUT’taki fiyat artışı da adaletsiz dağılıma bir çözüm olamayacaktır.

SAĞLIK, EKİP İŞİDİR
Bizler sağlık ekip işidir demekten tükendik ama siz “sağlık hekim işidir” demekten vazgeçmediniz diyen Yıldırım, performansa dayalı ek ödeme sisteminin çöktüğünü 5 yıldır söylüyoruz ve yeni hazırlanması gereken sistemin herkese adaletli ve eşit olması gerekir söylemimizi de duymadınız veya duymak istemediniz. Sağlık Bakanlığı yanlış politikalarıyla iyice dibe vurmuş bir kez daha Hekim Bakanlığı olduğunu tüm çalışanlara göstermiştir. Hekim dışı sağlık çalışanlarının isyanını görmeyen anlayışı kabul etmiyoruz.

HEKİM DIŞI ÇALIŞAN YOK SAYILAMAZ

Sağlık çalışanlarımız çalışma şartlarının zorlukları göğüs geren; gecesi gündüzü, hafta sonu, bayramı tatili, kar tatili, yaz tatili gibi argümanlarının olmadığı bir çalışma sisteminde bir gün izinliyim duygusunu yaşayamamaktadır. Ne deprem de, ne afet de, ne çığ felaketinde, ne de salgın hastalıklarda biz yokuz demedi ve hep vardı. Vicdanla, samimiyetle ve merhametle yaptığı mesleğinde artık tükendi ve tüm kamuoyu da duydun ki Sağlık Bakanlığının yanlış politikaları çalışanları tüketti.

Ne yazık ki sağlık çalışanlarımızın mutsuzluğunu görmezden gelen Sağlık Bakanlığı yetkilileri hekim ve hekim dışı ayrımına girmesini kabul etmiyoruz. Performansı yapan hekim ise hakkını verin ama hekim dışı çalışanı da artık yok saymayın.

TALEP İVEDİLİKLE REVİZE EDİLMELİ
Ek ödeme mevzuatının ana kurgusu değişmeden 2003 yılındaki kurgu üzerinden yapılan bu düzenleme sorunların katlanarak büyümesine sebebiyet verecek ve sağlık çalışanlarının mali açıdan daha büyük mağduriyetler yaşamasına neden olacaktır.

Sağlık Bakanlığı, tüm paydaşlarla işbirliği içerisinde beklenti ve ihtiyaçları gözeterek, sağlık çalışanlarının her birini dikkate alacak şekilde kuşatıcı ve kapsayıcı bir anlayışla yönetmeliği gözden geçirmelidir. Karar vericilerin, bu adımı atması temel talebimizdir. Bakanlık bu haklı talebi ivedi bir şekilde gündemine alarak yönetmeliği revize etmelidir."dedi.

Ceren YILDIZ

banner43
YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİMCAN
SELİMCAN - 9 ay Önce

EYYYYY SAĞLIK SEN,TOPLU SÖLEŞMEYİ SEN YAPIYORSUN,BİRDE YÜKSÜNÜYORSUN,OLMAZ ÖYLE ŞEY. SAYGILARIMLA.

Bu rol kesen sağlıksen yönetimi anca laf üretir.
Bu rol kesen sağlıksen yönetimi anca laf üretir. @SELİMCAN - 9 ay Önce

Bunların iş ürettiğini göreyim, kafamı kıracam

Sağlıksen kendi Ek Ödeme Yönetmeliğini yazmalı ve kamuoyuna açıklamalı
Sağlıksen kendi Ek Ödeme Yönetmeliğini yazmalı ve kamuoyuna açıklamalı @SELİMCAN - 9 ay Önce

Böylece sağlıkçılar olarak hakkımızı savunma görevi verdiğimiz sendikanın ne istediğini biz de anlarız.

eski
eski - 9 ay Önce

bay başkan, yanlış politika derken öncelikle kendi bölgenize bi bakın! onca liyakatsiz adamı hastanelere yönetici yaparken baktığınız tek kriter sendikanızın yönetici, temsilcisi olmasına bakmadınız mı? Türkiyede bütün illerde promosyon anlaşmaları il sağlık müdürlüklerince açıklanırken kocaelinde siz çıkıp açıklamadınız mı? hastanelerde bir yönetici yanlış yaptığında toplanıp hep beraber desteğe gitmediniz mi? yanlışı eleştirmek veya değişimine ortak olmak yerine savunup devam etmesini sağlamadınız mı? onca yanlışı siz yapıp sonra da bakanlığın yanlış politikaları derseniz herşeyden önce vebale girersiniz (inançlı bir profil çiziyorsunuz). Bugün siz ve sendikanız sağlık çalışanlarına yönelik liyakat, adalet ve hakkaniyet adına hangi mücadeleyi verip bakanlıkla hangi anlamda mücadele ettiniz? bakınız sadece yönetici atamada gösterdiğiniz çabayı 3600 de, sabitlerin maaşa eklenmesinde ve diğer personel haklarında gösterseydiniz bakanlık yanlış politika üretmek yerine birlikte birşeyler yapardı.

lab tek
lab tek - 9 ay Önce

sayenizde desek yalan olmaz sanırım. Siz çalışanın yanında olsaydınız bu kadar kolay olmazdı bu işler. Hoş Yöneticilerin ve çalışanların aynı sendikada olduğu bir yapılanmadan beklenti olur mu? olmaz tabi ki...

SAĞLIKSENDEN İSTİFA KAMPANYASI BAŞLADI
SAĞLIKSENDEN İSTİFA KAMPANYASI BAŞLADI @lab tek - 9 ay Önce

DUYAN DUYMAYANA SÖYLESİN

gerçek söyler
gerçek söyler - 9 ay Önce

sağlık bakanlığının değil sağlık sen in adam kayırma isteği diğer çalışanları tüketiyor. Bir aynaya bakın ne kazandırdınız üyelerinize

Yağız Tr
Yağız Tr - 9 ay Önce

Danışıklı dövüş ha... Güldürmeyin artık yemiyoruz...

Cemil
Cemil - 9 ay Önce

Ben bu söyleme katılmıyorum. Sağlık çalışanlarını en çok tükenmişliğe iten kurumların arasında yetkili sendika olan Sağlık-Sen’inde bakanlıkla birlikte başı çektiğini düşünüyorum. Çünkü bakanlık tarafından yapılan liyakatsiz ve yönetim becerisinden yoksun yöneticilerin referansı Sağlık-Sen’dir. Sağlık-Sen tarafından atamada referans olunan kişilerin liyakat ve yönetim becerisi sahibi olmasından ziyade sendika şube başkanlarına el-pençe divan durması yeterli görülmektedir. Hal böyle olunca yönetimde boşluklar ve haksızlıklar oluşmaktadır. Ayrıca Sağlık-Sen, birçok ilde sağlık müdürleri kanalıyla yapılması gereken işin doğrusunu belirten ve sendikanın görüşüne katılmayan sağlık çalışanları üzerinde evlerinden uzağa geçici görevlendirme kozunu kullanarak sindirme politikası uygulamakta olup; yapılan bu uygulama sağlık çalışanlarını tükenmişliğe sürüklemektedir. Sağlık Bakanlığımızın bir an yapılan su yanlıştan dönmesi, yönetici atamalarında sendikayı devreden çıkartması gerekmektedir. Eğer böyle olursa kaybolan çalışma barışı yakalanabilecektir.

yorumcu
yorumcu - 9 ay Önce

Başkanın dediği adamları Kocaeli de yönetici yapmamışlar herhalde...!

MEHMET 02
MEHMET 02 - 9 ay Önce

2351 KİŞİDEN BİRİ OLARAK SINAVI KAZANDIĞIMIZI HALDE ATMAMIZ YAPILMADI HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ


SIRADAKİ HABER