Vekil ebe-hemşirelere verilmeyen nöbet ücreti için dava

Sağlık-Sen, Sağlık Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı'nın verdiği "vekil ebe-hemşirelere nöbet ücreti verilmez" kararına dava açtı.

Vekil ebe-hemşirelere verilmeyen nöbet ücreti için dava

Vekil ebe-hemşirelerin talep ettiği nöbet ücretine istinaden görüş istenen Sağlık Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı, Devlet Memurları Kanunu Ek 33. Maddesinde yer alan "memurlara ve sözleşmeli personele" ifadesini delil gösterilerek, vekil olarak atananlara nöbet ücreti ödenmeyeceğine dair değerlendirmede bulundu. Bunun üzerine Sağlık-Sen, nöbet ücreti alamayan vekil ebe-hemşireler adına konuyu mahkemeye taşıdı.

Davada dilekçesinde, COVID-19 pandemisi sürecinde statülerine bakılmaksızın tüm sağlık çalışanlarının bu sürecin bir parçası olduğu dile getirilerek, "Vekil ebe-hemşireler de pandemi döneminde görev yerlerine bağlı kalmaksızın tüm il bünyesinde hem filyasyon hem de aşı uygulamaları kapsamında nöbet tutmak suretiyle kesintisiz hizmetin devamına katkı sağlamaktadırlar" ifadeleri kullanıldı.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Salgın sürecinde büyük özveriyle çalışan vekil ebe-hemşirelerin tuttukları nöbet karşılığında hak ettikleri ücreti alamadıklarına vurgu yapılan dilekçede, davalı idarenin söz konusu işleminin açıkça hukuka ve hakkaniyete aykırı olduğu belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2021, 03:08

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
hemşiree
hemşiree - 1 ay Önce

bende zamanın da vekil hemşirelik yapmış biri olarak söylüyorum onlarada hakettiği verilsin.4 sene boyunca yıllık izin bile kullanmadan çalışmıştım.bari pandemi de görev alanlara ücretleri verilsin.sonuçta bunları bilerek sınavsız olarak başlıyoruz ama pandemide çalışmak ayrı bi olay her sağlıkçı gibi canını hiçe sayıyosun bu konuda ayrım olmaz.(not:vekil hemşirelikten kadroya geçmedim kpss puanı ile atandım.)

SIRADAKİ HABER