Tam Kapanmada Sağlık Çalışanlarının Çocukları Kime Emanet?

SAĞLIK-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, tam kapanma kararı ile birlikte kreş ve okul öncesi eğitim kurumlarının kapatıldığını belirterek, "Çocuğu olup da bir başına yaşayan veya karı-koca sağlık çalışanları ne yapacak? Başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere siyasi iradeyi, tam kapanma süreci başlamadan önce kararlarını tekrar gözden geçirmeye davet ediyoruz" dedi.

Tam Kapanmada Sağlık Çalışanlarının Çocukları Kime Emanet?

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş,  tam kapanma sürecinde sağlık çalışanlarının çocuklarını bırakabilecekleri kreş ve okul öncesi eğitim kurumlarının kapatılması üzerine aşağıdaki açıklamayı yaptı:

“Kovidle mücadelenin en ön safında yer alan sağlık çalışanları, 17 günlük tam kapanma sürecinde bir defa daha hayal kırıklığına uğradı.

Beklentileri, geçmiş tecrübelerin dikkate alınarak, yüklerinin hafiflemesi, gözlerinin arkada kalmamasıydı.

Ne yazık ki yine tam tersi bir tabloyla karşılaştılar… Bir önceki kapanma sürecinde olduğu gibi alternatif tedbirler ortaya konmadan kreş ve okul öncesi eğitim kurumları kapatıldı.

Çocuğu olup da bir başına yaşayan veyahut karı-koca sağlık çalışanları ne yapacak, nasıl yapacak maalesef hiç düşünülmedi bile.

Bakıma muhtaç aile fertlerinin yükümlülüğünü taşıyan binlerce sağlık çalışanı için de aynı durum geçerli.  

Evlerinden çok hastaneleri, çocuklarından ve bakıma muhtaç yakınlarından çok hastalarını gören sağlık çalışanlarının, yasaklı günlerde ne yapması gerektiğine Bakanlığın açıklık getirmesi gerekir.

Acı sonuçlar doğuran bu filmi, bir önceki kapanma sürecinde sendika olarak görmüş ve yetkilileri uyarmıştık.

Küçük çocukları ve bakıma muhtaç yakınlarının yer aldığı çaresizlik denizinde, on binlerce sağlık çalışanı günlerce adeta çırpınıp durmuştu.

İzin, istifa, emeklilik ve esnek çalışma haklarından muaf tutuldukları için kendileri işte, akılları sürekli evde kalmıştı. O süreçte bazı çocukların hayatını kaybettiği trajik olaylara da tanık olmuştuk.

O dönem vermiş olduğumuz mücadeleler ve uzun uğraşlar neticesinde, yanlıştan geri dönülmesini sağlamıştık.

Şimdi tüm bunlar olmamış, yaşanmamış gibi benzer uygulamaları yürürlüğe sokmayı izah etmek ve sağlık çalışanlarının da buna rıza göstermesini beklemek mümkün değildir.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Bakanlığa düşen, bu zorlu süreçte sağlık çalışanlarının yükünü hafifletmek, sorunlarını çözmek, önlerini açmak ve motivasyonlarını artırmaktır.

Ücretlerinde herhangi bir iyileştirme yapmadan, salgınla mücadelelerini takdir noktasında herhangi bir ilave ödeme sunmadan, dahası ek ödeme sistemindeki mevcut haksızlıklar orta yerde dururken, sağlık çalışanlarının gücünü bir de bu hesapsız uygulamalarla test etmeye kalkmanın izahı olamaz!

Siyasi irade tavrını ve tercihini, sorun üretmek yerine, çözüm ortaya koymaktan yana kullanmalıdır.  Böyle yapıldığı takdirde sağlık çalışanlarının çözülemeyecek hiçbir sorunu olmadığı inancındayız.

Küçük çocuğu ya da bakıma muhtaç yakını bulunan sağlık çalışanlarına, bu sürece özel bakıcı desteği sunulması ve bu durumdaki emekçilerin esnek çalışma hakkından yararlandırılmaları, çözüm yolunda atılabilecek adımlardan biri olabilir.

Sağlık-Sen olarak başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere siyasi iradeyi, tam kapanma süreci başlamadan önce kararlarını tekrar gözden geçirmeye davet ediyoruz.

Aksi bir yaklaşım, sağlık çalışanlarının yükünü artırıp, moral ve motivasyonunu sarsacaktır ki bu durumun salgınla mücadeleye olumsuz etki edeceği açıktır.”

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2021, 10:55

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
ASDASD ASDADS
ASDASD ASDADS - 1 hafta Önce

YALANDAN KÜKREYİP DURUYOR SAYIN BAŞKANIN NE İNANDIRICILIĞI KALDI NEDE İŞ BECEREBİLİRLİĞİ HER LAFA HER İŞ KOFTİDEN

SADECE İNANDIRICILIĞI DEĞİL SEVGİLİ KARDEŞİM ADALET VE HAKKANİYET DUYGUSUDA BİTMİŞ ALLAH ISLAH ETSİN.
SADECE İNANDIRICILIĞI DEĞİL SEVGİLİ KARDEŞİM ADALET VE HAKKANİYET DUYGUSUDA BİTMİŞ ALLAH ISLAH ETSİN. @ASDASD ASDADS - 2 gün Önce

YAHU SEN BİZİM BAŞIMIZIN BELASIMISIN NESİN DÜŞ YAKAMIZDAN ARTIK YILLARDIR SIRTIMIZDA KAMBURSUN SEN .ADALETTEN HAKTAN BAHSEDECEK ENSON KİŞİ SENSİN SEN.ZALİM FAKİR FUKARA DÜŞANI ADALET YOKSUNU İNSAN.YANDAŞLARINI SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATAT BİZDE SINAVLA KAZANDIĞIMIZ VKİ KADROMUZU ALLAMAYIP 8 YILDIR SANA BED DUA OKUYORUZ BEDDUA HAKLI VE ADİLSİNYA ALLAH OROÇLARINI KABUL ETSİN SEN KUŞ SÜTÜ EKSİK SOFRADA İFTAR AÇ BİZDE ETİN TADINI UNUTTUK ZALİM.KIZILAYCILAR,İTFAİYECİLER VE EN SONDA MÜBAŞİRLER SINAVSIZ SINIF ATLADI SEN BAŞKA ÜLKEDEMİ YAŞIYORSUN YETKİLİ SENDİKA YANDAŞLARINI BİRDE GENEL MÜDÜR YAP ZATEN YOLU AÇIK SİZE HER YOL MÜBAH.ALLAH CEZANIZI VERECEK SINAV KAZANIP ATANMAYAN 2351 VHKİDEN BİRİ.SEN SALTANATA DEVAM SEFALET YARDIMCI HİZMETLERE.DAHA BİR MAAŞINI BİLE ÇIKIP AÇIKLIYAMADIN AMA BU DEVRAN BÖYLE GİTMEZ İLAHİ ADALETTEN KAÇILMAZ.SÖZLEŞMELİ ATATTIĞIN YANDAŞ MÜDÜRLERİNDE SANA BİR HAYRI OLMAZ MUTLAK ADİLOLAN ALLAHTIR.ALLAHA HAVALESİN.

babaları ve anneleri kime ait ise çocuklarıda ona emanet...
babaları ve anneleri kime ait ise çocuklarıda ona emanet... - 1 hafta Önce

babalarını ve annelerini ortada bırakan komik sen şimdi yalandan çocuklarını mı ? düşünmeye başladı. maşAllah komik sen ....:))

Sağlıksız sağlıkçı
Sağlıksız sağlıkçı - 1 hafta Önce

Semih durmuş u oruç çarpmış heralde hiç böyle şeyler söylemezdi ama oruç bitmeden bir de greve gitsek belki 3600 seyyanen zam ve özlük haklarda iyileştirmeler yıpranma payı gibi sorunlara çözüm bulunurdu ama iftardan sonra unutur yine bunları semih bey bunca zamanki tepkisizlik artık ne sôylerseniz söyleyin samimiyetsiz geliyor hiç inandırıcı değil

Kreş sorununu bile çözmekten aciz sendika özlük hakları mı savunacak
Kreş sorununu bile çözmekten aciz sendika özlük hakları mı savunacak @Sağlıksız sağlıkçı - 1 hafta Önce

Bu sendika ve ahalisi kara mizah gibi

Hemsire
Hemsire - 1 hafta Önce

Hastaneler de kreş olsa çocuklar için iyi olurdu

SIRADAKİ HABER