Sendikadan Kurban Bayramı İdari İzni İçin Bakanlığa Başvuru

Sendikadan Kurban Bayramı İdari İzni İçin Bakanlığa Başvuru

SES idari izinler için bakanlığa başvurdu

SAĞLIK BAKANLIĞI YÖNETİM HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜNE

Dini bayramların çeşitli gerekçelerle uzatılması sırasında verilen idari izinler yıllardır sağlık emekçilerinin mağduriyet yaşamasına yol açmıştır. 6. Dönem Toplu Sözleşme ile bu mağduriyet giderilmiştir. 6. Dönem Toplu Sözleşmenin İdari İzinlerde Nöbet Ücreti Başlıklı 44. Maddesi ile: “657 sayılı Kanunun ek 33 üncü maddesi kapsamında sayılan yerlerde resmi ve bayram tatili sebebiyle verilen genel idari izin günlerinde fiilen görev yapanlara çalıştıkları süre ile orantılı olarak izin kullandırılır. İzin kullandırılmasının mümkün olmaması halinde ise bu çalışılan süreler karşılığında ilgililere 657 sayılı Kanunun ek 33 üncü maddesi kapsamında nöbet ücreti ödenir” denmektedir.

 Toplu Sözleşmeye göre, idari izinlerde görev yapan sağlık çalışanlarına nöbet izni veya nöbet ücreti ile dini ve resmi bayramlarda yüzde 25 artırımlı nöbet ücreti verilmesi gerekmektedir. Bir sağlık çalışanının Temmuz ayı içeresinde aktif çalışma saati 168 saattir. Kurban Bayramı tatilinin bu ay içeresinde yer almasıyla birlikte sağlık çalışanları 43 saat resmi veya idari izinli sayılacaktır. Kurban Bayramı tatiliyle birlikte 13-14 Temmuz günleri ve arife günü öğleden sonra çalışanlar için nöbet ücreti ödeneceği açık olmasına rağmen üyelerimizden ve yöneticilerimizden idarecilerin farklı hesaplamalar yaptıkları bilgisi gelmektedir.

6. dönem Toplu Sözleşme Metnine göre 13-14 Temmuz günleri ve arife gününe denk gelen toplam 3 saat için nöbet ücreti ödenmesi ve nöbet kapsamında değerlendirilen ve ücreti ödenen günlerin de aylık çalışma saatinden düşülmesi gerekmektedir ve bu durum Toplu sözleşmelerin aşağıda belirtilen hukuki nitelikleri nedeniyle idarecilerin yorumuna açık olmadığı gibi hepsini bağlayıcı niteliktedir. Aksi durumda hukuka aykırı işlem tesis edilmiş olur ve kamu yararı ilkesi zedelenir.

Anayasada (m.53), “Memurlar ve diğer kamu görevlileri, toplu sözleşme yapma hakkına sahiptirler.” hükmü ile 128’inci maddesindeki, “Memurların ve diğer kamu görevlilerinin nitelikleri, atanmaları, görev ve yetkileri, hakları ve yükümlülükleri, aylık ve ödenekleri ve diğer özlük işleri kanunla düzenlenir. Ancak, malî ve sosyal haklara ilişkin toplu sözleşme hükümleri saklıdır.” hükümleri, ancak kanun ile düzenlenebilen memurlar ve diğer kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarına ilişkin hususlarda toplu sözleşmelerle düzenleme yapılabilmesinin mümkün olduğunu göstermektedir. Bu da, toplu sözleşmelerin hukuksal sonuçları açısından yasalara eşdeğer olduğu anlamına gelmektedir. Dolayısıyla, toplu sözleşme hükümleri yürürlükte olan mevzuata rağmen ilgili tüm kamu idarelerini bağlayan ve uygulanması zorunlu bir nitelik arz etmektedir. Buna göre, dayanağını Anayasadan alan toplu sözleşme hükümlerinin, yürürlükte olan mevzuata rağmen, geçerlilik süresi olan iki yıl boyunca öncelikle uygulanmalıdır. Toplu sözleşme hükümleri ile Yönetmelik hükümlerinde çelişki bulunsa dahi toplu sözleşme hükümleri öncelikle uygulanması gerekmektedir.

Toplu sözleşmeler, kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarının korunması ve geliştirilmesi amacıyla yapıldığı için, kamu görevlilerine hak ve menfaat sağlarken, bağlayıcılık özelliği nedeniyle, uygulanacağı süre içinde, özel olarak idareye, genel olarak da uygulamanın denetlenmesi konusunda yükümlülükler getirmektedir. Dolayısıyla, ne yürütme organının, ne de yargı organının toplu sözleşme hükümlerini yok sayması, hukuk devleti ve demokrasi anlayışıyla bağdaşmaktadır.

Üzerinize düşen yükümlülükler kapsamında konu ile ilgili mağduriyet yaşanmaması için gerekli çalışmaların yapılmasını talep eder, çalışmalarınız da kolaylıklar dileriz.

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sağlıkçı
Sağlıkçı - 1 ay Önce

Torpil-sen değil gerçek sendika işte...

Saglikci t
Saglikci t - 1 ay Önce

Sayın saglik bakanımız artık saglikcilari üzdüğünüz yeter bizde anne baba evladıyız ç baskanimiz ayrı sen ayrımının kabinede 9 gün tatil denmesini e neyin tasarrufu edeceksin sayende bittik helal be bak senelik izinlerinizi bile pazarlıkla zoraki alıyoruz haberin varmı teşekkür ederiz selametle kal bakanım koltuk gelir koltuk gider

Hakikat
Hakikat - 4 hafta Önce

Hayret HDP den izin almadan da talep yapabiliyorlarmış. Sizi genellikle polise askere taş atarken gördüğümüz için şaşırdım . SES in gerçekte ne oluğunu bilmesek içim yanmaz.

Sağlık
Sağlık - 1 ay Önce

Kamudaki Maden işçilerinin hakkı olsa hemen verirsiniz kömür işletmeleri zarar ediyor ama onlara verdiğiniz mesailerin haddi hesabı yok ama bizim gibi okuyup kpss de başarılı olup torpilsiz atanan hayatı boyunca emeğiyle bir yerlere gelmiş insanlara neden bu haksızlık anlamadım.koskoca ülke ekonomisini ayakta tutmak için hakedenin 3 5 kuruşuna el koyanların haram işlediği gerçektir ve bu insanların bedduası oldukça da hicbir şekilde problemler bitmez Allah büyük o herşeyin hakkını görür hakedene ödül etmeyene cezası yakindir hakkımızı hakkımız olanı vermeliler

Halo dayı
Halo dayı - 4 hafta Önce

Binlerce memuru mağdur eden siyasete oynayan Memur-Sen az kaldı tabela partisi olmaya bekle gör

Hayret
Hayret - 4 hafta Önce

Bu sözde sendika genelde apoya Özgürlük isterdi, bir yanlışlık olmasın

Sağlıkçı
Sağlıkçı - 4 hafta Önce

Taserondan kadroya geçen vhki güvenlik ascı temizlik vs personel o günlerde çift yevmiye alıyor bizimkilerde bize nasıl o yüzde 25 vermeyeceklerinij hesabını yapıyor ama biz hakkediyoruz birini müdür başhekim bilmem ne yapacağız diye yüzde seksen sarı sendikalı yani haktır bize

Saglikci biri
Saglikci biri - 4 hafta Önce

Saglikci t kardeşim hep maasa endekslendi dönere endeksle di herkes evet sayın bakanımız gerçekten saglikcilar kanuni izinlerini istedikleri süre alamıyorlar bazı illerde alt yöneticiler sinir koyuyorlar hatta yanarsa yansın diyor izinler bu konuda çalışanlar sizden yardım bekliyor hep çalışmakla iş yürümez araba bile yıllık bakım yapıyor görülüyor bizlerde insanız yolda birde bile memlekete giderken hep üzülerek girmek istemiyoruz sonra stres ve yorgunluk aramıyor saglik ta devaşak problem olan senelik izinler çoğu zaman 1 hafta ile sinurlanduriliyir çoğu zaman 12 günle birde üst üste 2 ay liste bile müsait olsa izin olmazmış neden 4 yıllık mezun olmayanlar servis sorumluluğu tapıyor bur yerde 10 yıldır yapanlar ve işin suyunu çıkaranlar var sayın bakanımız bi konularda içekilişle çözüm olacak sizlersiniz 1 izinler havuz kurulup verilebilir planlamalar yapılabilir 2 mesailer gün aşırı olmayabilir vs vs esas saglikcilarin 1 numaralı konusu izinler ve çalışma koşular maddi olarak devlet güçlendirme daha iyi şeyler yapıyor ben şahsen maasimdan memmun 13 bin tl saglik memuruyum acilde çalışıyorum net maaslari ejstralarsa en minimal 2000 tl oluyor 15 bin tl Allah bereket versin biz sağlıkta sayın bakanımız dan izinler ve çalusta koşulları ile ilgili duzenleme bekliyoruz takdir kenfusinindir calusan olarak biz onun çalışanlarıyiz inanıyorum bu mesajı saglik bakanlığında basın rakip birimi bakanimiza iletir saygilar saygilar


SIRADAKİ HABER