Sağlık-Sen'den sağlıkçılarla ilgili kanun teklifine ilişkin değerlendirme

Sağlık-Sen'den sağlıkçılarla ilgili kanun teklifine ilişkin değerlendirme

personel sağlık

Sağlık-Sen tarafından Memur-Sen Genel Merkezi'nde, Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname'de Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile sağlık çalışanlarının sorunlarının değerlendirildiği basın toplantısı düzenlendi.

Durmuş, burada yaptığı konuşmada, sağlıkçılara sağlanan performansa bağlı ücret sisteminin hastanenin gelirlerine göre değişiklik göstermesinin adaletsizlik oluşturduğunu vurguladı.

Bu durumun, farklı hastanelerdeki sağlık çalışanlarının unvanları aynı olsa da farklı ücretler almasına yol açtığına işaret eden Durmuş, "Aynı ilde çalışan uzman hekimlerin biri diğerinden 2-3 kat fazla ücret alabiliyor. Aynı işi yapmalarına, aynı performans puanını üretmelerine rağmen ücretlerinde 3 katlık fark olabiliyor. Ebe hemşire sağlık memurları arasında 3 bin liraya varan ücret farkları oluşuyor." dedi.

Durmuş, bu kapsamda mevcut kanun teklifinin, hastaneye bağlı ödemelerin merkezi sistemden yapılmasını sağlayacak şekilde düzenlendiğini belirterek, "Herkesin emeği ve hizmeti karşılığında belirli bir ücreti almasını istiyoruz. Bu noktada da adalete vurgu yapıyorduk. Ödemeler, merkezi bütçeye alındığında adaleti tesis edebilme imkanına kavuşmuş oluyoruz. Dolayısıyla bu düzenlemedeki en önemli maddelerden biri, döner sermaye dağılımının merkezileştirilmesi, merkezi bütçeden yapılacak şekilde olması. Bu düzenleme ücretlerde adaleti sağlayacak." değerlendirmesinde bulundu.

Kanun taslağında, sağlık çalışanlarının ücretlerinin yükseltilmesine ilişkin de düzenleme olduğunu dile getiren Durmuş, döner sermaye tavan oranlarının artırılmasının ücretlere de olumlu yansımasını beklediklerini kaydetti.

Durmuş, taslakta uzman hekim ve hekimlerin emekliliklerine yönelik düzenlemelerin de olduğunu söyleyerek, "3600 ek gösterge düzenlemesinde 600 puan iyileştirme yapılırken burada da ekstra bir düzenleme yapılacak." dedi.

Düzenlemenin üniversite hastanelerini ve adli tıp kurumlarını da kapsadığını vurgulayan Durmuş, "Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarını kapsayan önemli bir düzenleme olduğunu görüyoruz. Eğer ikincil mevzuatta bu düzenlemelerin içi boşaltılmazsa sağlık çalışanları arasında memnuniyet oluşturacak bir düzenleme olabilir." değerlendirmesinde bulundu.

- "Her yıl 60-70 bin istihdam yapılmalı"

Semih Durmuş, sağlık çalışanlarının önemli sorunlarından birinin de istihdam olduğuna dikkati çekerek, "Avrupa Birliği ülkelerinin ortalamalarına göre baktığımızda Türkiye'de bir hemşire, 4 ebe hemşirenin yapması gereken işi tek başına yapıyor. Bu sağlık çalışanlarının çalışma yüklerini çok fazla artırıyor ve çalışma sürelerini uzatıyor. Günlük 13 saat ortalamayla çalışıyorlar, ayda 13-14 gün nöbet tutuyorlar." dedi.

Bu durumun sağlık çalışanlarının aile hayatını olumsuz etkilediğini söyleyen Durmuş, bu yüzden her yıl 60-70 bin istihdamın yapılması gerektiğini vurguladı.

- Radyoloji çalışanlarının sağlık izni

Durmuş, geçen haftalarda radyoloji çalışanlarıyla ilgili yönetmelik düzenlemesi yapıldığını hatırlatarak, şöyle devam etti:

"Yönetmelikte saat hesabı yapılarak sağlık çalışanlarının, sağlık izni kullanma hakkı belli şekilde kısıtlandı. Buna itiraz ettik ve dava açtık. Çünkü kanunda açık ve net hüküm var. Radyoloji çalışanlarının, radyasyona maruz kalan çalışanların, radyasyon etkilerinden korunabilme, vücutlarını yenileyebilme adına tanınan sağlık iznini kısıtlayıcı yapılan düzenlemelerin iptali için dava açtık. Bu davayı yüzde 100 kazanırız. Çünkü kanunda yapılan bir düzenlemeyi yönetmelikle değiştiremezsiniz."

- Sağlık turizmi

Hizmete açılan ve açılacak olan şehir hastanelerinin, sağlık turizminin artırılmasına katkı sağlayabileceğine işaret eden Durmuş, "Türkiye'de sağlık turizmi özel sektör tarafından yapılıyor ama kamu tarafından sağlık turizmi yeteri kadar yapılmıyor. Şehir hastanelerinin, Türkiye ekonomisine yıllık 20-25 milyar dolar bir katma değer getirebilme imkanına sahip." değerlendirmesinde bulundu.

Semih Durmuş, sağlık turizminin artırılarak gelir sağlanmasının sağlık hizmetlerine olumlu yansıyacağını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Türkiye, sağlık turizmini kamuda etkin hale getirirse döner sermaye dağıtımını, kaynağı oradan rahatlıkla finanse edebilir. Türkiye'de 20-25 milyar dolar, 2-3 milyon sağlık turistinden elde edebilecek olduğumuz gelirdir. Bu 20-25 milyar dolar, 84 milyona sunulan sağlık hizmetinin Türkiye bütçesine maliyetidir. Bu sağlık hizmetlerinin kalitesini de artırır, sağlık çalışanlarının ücretlerini artırır, vatandaşın sağlık hizmeti alımını da çok güçlendirir."

personel sağlık 

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ay
Ay - 3 hafta Önce

Ya arkadaş böyle bir omurgasızın Başkan olduğu bir sendikaya üye olanlara şaaaaşıp kaşıyorum. Acaba mı demeden olmuyor...

tabela sendika!
tabela sendika! - 3 hafta Önce

bırak ya..! dağ fare doğurdu desene..! sağlık çalışanları olarak yine hüsran yine hüsran..!boşa umutlanmışız 4 aydır..! dr.dışı sağlıkçıların iş bırakması nı ertelemiştiniz..zam sözü aldık diye..! ne oldu bu mu yani..!

zam yok
zam yok - 3 hafta Önce

İKİ FARKLI HABER.
-''Kanun taslağında, sağlık çalışanlarının ücretlerinin yükseltilmesine ilişkin de düzenleme olduğunu dile getiren Durmuş,
-Genel Müdür İtiraf Etti: Sağlıkçı Maaşında Artış Yok.

Siz kim taslağı yorumlamak kim. . Zam yok dostum, sonuç ne çıksa papağan gibi ; kazanım, kazanım, kazanım deyip duruyorsunuz. perişan ettiniz sağlık çalışanlarını.
ALLAHTAN KORKUN!!!!

''Allah'a döndürüleceğiniz, sonra da herkese hak ettiğinin eksiksiz verileceği ve kimsenin haksızlığa uğratılmayacağı bir günden sakının.''' (BAKARA 281)

İsa Malik
İsa Malik - 3 hafta Önce

VAllahi hükümet 657 Tabi devlet Memurları bitirdi.Adil davranmadi .Çiftte standart uygulaması yapıldı.
Çok az alan memur hiç bir şey vermedi ,Çok alan memur ise dahada aradaki farkı artırdı.
Yazık Bu kadar ayrımcılık olurmu açık

MEHMET02
MEHMET02 - 3 hafta Önce

Bilindiği gibi 2005 yılında memur sendikaları ile hükumet arasında imzalanan Toplu Görüşme Mutabakat Metninde; "Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışanların öğrenim durumlarına göre bir defaya mahsus olmak üzere sınavsız atanmalarının sağlanması" için çalışma yapılacağı kararı yer almıştır." ON YEDİ YIL OLDU BİR GELİŞME YOK

YAHU BUNLARDA ALLAH KORKUSU YOK UTANMA ARLANMA YOK
YAHU BUNLARDA ALLAH KORKUSU YOK UTANMA ARLANMA YOK @MEHMET02 - 3 hafta Önce

BUNLAR ARSIZ UĞURSUZ EN ZALİM ACIMASIZ VEEGOİST BİR AVUÇ ZAVALLI ALLAH CEZALARINI VERECEK

göksema
göksema - 3 hafta Önce

30 yataklı hastane çalışanı ile 3000 yataklı şehir hastanesi çalışanları aynı parayı mı alsın.Hadin ordan hesap bilmezler

Avukat
Avukat - 2 hafta Önce

İnanılır gibi değil içi boş bir düzenlemeyi öven bir başkan var .Bunlara kazanım diyebiliyor.Bu sendikaya da 228.000 kişi üye olabiliyor.Sorun yok demekki .Sonrada vay halimize demenin bir anlamı yok anlaşılan durmuş efendi bazı sözler almış vah vah..Hakediyor her şeyi Sağlık Personeli

MEHMET02
MEHMET02 - 2 hafta Önce

2351 KİŞİ DEN BİRİ OLARAK SINAVI KAZANDIĞIMIZ HALDE ATAMAMIZ YAPILMADI HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ


SIRADAKİ HABER