Sağlık-Sen, Aile Hekimliği Çalışanları İçin Hakkaniyetli Ek Ödeme İstedi

Sağlık-Sen, Aile Hekimliği Çalışanları İçin Hakkaniyetli Ek Ödeme İstedi

Sağlık-Sen, Temmuz ayında Resmi Gazetede yayınlanan “Aile Hekimliği Ödeme ve Sözleşme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile getirilen kriterler nedeniyle ek ödeme alamayan aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının yaşadığı mağduriyetin giderilmesi için Sağlık Bakanlığı’na başvuruda bulundu.

 Başvuruda, ilave ek ödeme için belirlenen kriterlerin hakkaniyetli bir şekilde revize edilmesi istendi.

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’ne yapılan başvuruda, kurum tarafından koronavirüs aşısı yapan aile hekimlerine 3 bin TL, aile sağlığı çalışanlarına 1500 TL ek ödeme yapılacağının açıklandığına dikkat çekildi.

“Belirlenen Kriterler Saha Gerçekliğinden Uzak”

Başvuruda, açıklanan kriterlere ulaşmanın zorluğuna dikkat çekilerek, “Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün ilave ödeme yazısında belirlenen yaş gruplarına göre aşılama oranları ve aşılanmış nüfus oranı üzerinden verilen puanlar hesaplanarak aile hekimliği çalışanlarına ek ödeme yapılacağı belirtilmiştir. Ancak aile hekimliği birimlerinin büyük çoğunluğu belirlenen oranlara ulaşamamıştır. Ülkemizin sosyo-ekonomik yapısı ile aile hekimliği birimlerinin çalışma koşulları birlikte değerlendirildiğinde, belirtilen ilave ödeme şartlarının aile hekimliği çalışanları için uygulanabilirliği çok zordur” denildi.

Çalışanların büyük çoğunluğunun ilave ödemelerden çok düşük oranlarda yararlandığı belirtilen yazıda, “Aile hekimliği çalışanlarına destek olması için uygulanan ilave ödeme düzenlemesi, çalışanların beklentisini karşılamadığı gibi mağduriyetine sebep olmaktadır. İlave ödemenin verilmesinde tavan oranlarının dikkate alınması ve çeşitli kriterlerin şart koşulması, ilave ödemeden tam anlamıyla yararlanacak çalışan sayısını düşürmektedir. İlave ödemelerin tavan oranlarına takılmadan verilmesi gerektiği gibi aşı olma zorunluluğu bulunmadığı için aşı olmak istemeyen vatandaşlarımız üzerinden de aile hekimliği çalışanları mağdur edilmemelidir” ifadelerine yer verildi.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Başvuruda; Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nden, ilave ek ödeme için belirlediği kriterlerin saha gerçekleri göz önünde tutularak revize edilmesi istendi.

Sercan Yılmaz

banner43
YORUM EKLE
YORUMLAR
attci
attci - 2 hafta Önce

bunlar aile hekimliği dediyse orada başlar sorunlar..

GEL SANDIK GEL!
GEL SANDIK GEL! @attci - 2 hafta Önce

GEL DE YENİDEN SEÇİM YAPALIM.

ali
ali - 2 hafta Önce

masadan yüzde 5 ile kalk sonra şunu istiyoruz bunu istiyoruz dalga geç memurla

Sağlık Memuru
Sağlık Memuru - 2 hafta Önce

yav kardeşim şu sendika bir tane dişe dokunur bir iş yapmıyor bu nasıl bir karektersizliktir.

doğru
doğru - 2 hafta Önce

tsm, ilçe sağlık müdürlüğünde görev yapan dr dışı sağlıkçıların performansı sıfır, her ay düzenli olarak ücretin hesaplara yatırılması gerek.

Sağlıkçı
Sağlıkçı - 2 hafta Önce

Temmuzun birinden buyanı neredeydiniz. Millet yırtınıyor. Siz ancak mı duydunuz. Yoksa birileri bu işi düzeltmek için mücadele etti . Bunu siz mi sahipleniyorsunuz.

Sağlık
Sağlık - 2 hafta Önce

Valla ben bakanlığın dağıttığı paradan verdiği maasdan hiçbirşey anlamıyorum arkadaş yapılan iş neyse ona göre ödeme yapılır saçma sapan işler adalet yok hak yok hukuk yok gerçekten eğitim sistemimiz rezillik onu öğrendik cunki tepedekiler birşey bilmiyor okumak yetmiyor demekki

hadi ordan
hadi ordan - 1 hafta Önce

sağlık-sen namı diger hükümet-sen yandaş sen MEMNUN-sen sağlık camiasının başına gelmiş ve gelecek en büyük felakettir. Sağlık sen yöneticilerinin tek derdi var para rant makam ve siyasi koltuktur. siz kim zam istemek kim

mustafa
mustafa - 1 hafta Önce

çok iyi para veriyorlar yeni başlayan bir bekçi bile dünyaları alırken 22 yıllık fakülte mezunu bir hemşire 5700 TL. alıyor bir işçi 8-10 bin alırken ne diyelim diyecek bir şey bulamıyorum gelir dağılımı düzgün olacak


SIRADAKİ HABER