Memurlar "Yeni Anayasa'dan ne bekliyor"

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın:-Mevcut Anayasadan ve arkasındaki vesayetçi, ideolojik kültür ve zihniyetten ari yeni bir anayasanın yapılması, Türkiye'de tüm kesimlerin beklentisidir. Şimdi toplumun beklentisine cevap verebilecek çerçeveyi üretme zamanıdır"

Memurlar "Yeni Anayasa'dan ne bekliyor"

Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) Genel Başkanı Ali Yalçın, "Mevcut Anayasadan ve arkasındaki vesayetçi, ideolojik kültür ve zihniyetten ari yeni bir anayasanın yapılması, Türkiye'de tüm kesimlerin beklentisidir. Şimdi toplumun beklentisine cevap verebilecek çerçeveyi üretme zamanıdır." dedi.

Yalçın, Memur-Sen Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Konfederasyonun yaptığı "Kamu Görevlilerinin Yeni Anayasadan Beklentileri" araştırmasını kamuoyuyla paylaştı.

Yalçın, 12 Eylül'ün üzerinden uzun yıllar geçmesine rağmen, anayasa konusundaki tartışmanın halen devam ettiğini belirterek, Kenan Evren dönemi anayasasının topluma dar geldiğini söyledi.

Araştırma sonuçlarının, kamu görevlilerinin hak ve özgürlüklerinin eksiksiz tanınması, ücret, iş ve aile hayatı uyumu, kılık-kıyafet ve benzeri birçok konunun daha sivil bir bakışla ele alınarak düzenlenmesi gerektiğini ortaya koyduğunu belirten Yalçın, şöyle devam etti:

"Cunta rejimlerince hazırlanmış anayasaların ürettiği mevzuat sistemi, bürokratik yapı ve kültür sürdüğü müddetçe temel hak ve hürriyetler konusundaki iyileşmeler, ancak uzun yıllara sari olarak ağır aksak bir şekilde gerçekleşecek ve sonuçta elimizde kırk yamalı bohça görünümünde bir mevzuat çıkacaktır. Şu an gelinen nokta da tam burasıdır. Bu konuda sivil, özgürlükçü, topyekun bir bakışa ihtiyaç var. Sivil anayasa tartışmaları bu çerçevede yürümelidir. Hukuk devleti prensibine uygun, insan hakları esasını gözeten ve evrensel standartlara bu anlamda atıfta bulunan bir anayasa Türkiye için elzemdir. Mevcut Anayasadan ve arkasındaki vesayetçi, ideolojik kültür ve zihniyetten ari yeni bir anayasanın yapılması, Türkiye'de tüm kesimlerin beklentisidir. Şimdi toplumun beklentisine cevap verebilecek çerçeveyi üretme zamanıdır."

Yalçın, kamuda kılık kıyafet dayatması konusunda itirazlarının devam ettiği ve sivil itaatsizliklerinin sürdüğünü ifade ederek, "Biz 82 model Kenan Evren yönetmeliğine ilişkin itirazımızı sürdürüyoruz. Yönetmelikteki anti demokratik hükümler aynen duruyor. Kamu görevlilerine, 'ense tıraşınız şöyle olacak, ayakkabı topuk boyunuz böyle olacak, kazağınızın yakasının altından mutlaka kravatınız gözükecek' gibi anlamsız şekil dayatması yeni Türkiye'ye yakışmıyor. Darbe dönemi mevzuatı ayıklanırken, bunlara mutlaka mercek tutulmalı, göz ardı edilmemelidir." dedi.

- Araştırma sonuçları


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Konfederasyonun yeni anayasa tartışmaları çerçevesinde yaptığı "Kamu Görevlilerinin Yeni Anayasadan Beklentileri" araştırmasına ilişkin bazı veriler şöyle:

"Kamu görevlileri sivil, demokratik ve özgürlükçü bir anayasaya yüzde 88,3 oranında destek vermektedirler.

Kamu görevlilerinin yüzde 86,4'ü, düşünce, vicdan ve din özgürlüğünün teminat altına alınmasını istemektedir.

Toplu sözleşmenin kapsamının daraltılmasına kamu görevlilerinin yüzde 91,6'sı itiraz etmektedir.

Kamu görevlilerinin yüzde 80,5'i grev yasağına karşıdır ve grev hakkının bulunmayışının hak kayıplarına neden olduğu görüşündedir.

Kamu görevlileri yüzde 88,7 oranında kamu hizmetlerinin nesnel, adil ve tarafsız yürütülmesi için iş güvencesini gerekli görmektedir."

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2021, 09:29

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
O SENİN İŞİNDEĞİL ŞOV YAPMA ALİ YALÇIN İŞİNİ YAP.MİLLET VEKİLLİĞİ SÖZÜ ALDIN HERHALDE ISINMA TURUNAMI ÇIKTIN.AMA UNUTMAKİ ALLAH SENİ VEKİL DEĞİL SEFİL EDECEK BİZİM AHIMIZA DOYMA BİZİM AHIMIZ SENİ PERİŞAN EDECEK.8 YILDIR HAYIR DUA ALIYORSUN ZALİM ADAM.
O SENİN İŞİNDEĞİL ŞOV YAPMA ALİ YALÇIN İŞİNİ YAP.MİLLET VEKİLLİĞİ SÖZÜ ALDIN HERHALDE ISINMA TURUNAMI ÇIKTIN.AMA UNUTMAKİ ALLAH SENİ VEKİL DEĞİL SEFİL EDECEK BİZİM AHIMIZA DOYMA BİZİM AHIMIZ SENİ PERİŞAN EDECEK.8 YILDIR HAYIR DUA ALIYORSUN ZALİM ADAM. - 2 hafta Önce

TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN YHS ÇALIŞANLAR. - 2351 VHKİ SAĞLIKTA SINAV KAZANIP ATANMADI.8 YILDIR MAĞDUR EDİLDİ,MADDİ MANEVİ KAYIPTA OLAN BU İNSANLARA ZULM EDİLDİ.KIZILAYDAN SAĞLIĞA GEÇEN İŞÇİMİYDİLER MEMURMU BİLİNMEYENLERE VHKİ KADROSU VERİLDİ.YİNE İLK OKULLU İTFAİYE ERLERİNE VE MÜBAŞİRLERE SINAVSIZ SINIF ATLATILDI.TAŞERONA KADRO VERİLDİ.BİZLERDE YÜKSEK OKUL VE ÜNİVERSİTE MEZUNUYUZ EK GÖSTERGESİZ VE YAN ÖDEMESİZ SEMBOLİK 1/4 MAAŞ DERECESİ AMA EK GÖSTERGE YOK.BİZİM SUÇUMUZ SINAV KAZANMAK OLSUN YANDAŞLAR BELEŞ HİÇ BİR ÖLÇME DEĞERLENDİRMEYE TABİ TUTULMADAN MÜDÜR OLUP BİZLERE MOBİNG VE BASKI UYGULAYIP HAYATI ZEHİR ETSİNLER.SENDİKA ÇIKMIŞ HAK ARIYORMUŞ YAHU BİZİM HAKKIMIZI SİZ GASP ETTİNİZ.İNDALLAHTA DAVACIYIZ MAHKEME-İ KÜBRADA HAKKIMIZI ALACAĞIZ.YAŞASIN CEHENNEM ZALİMLER İÇİN.SINAV KAZANIP 8 YILDIR ATANMAYAN 2351 VHKİDEN BİRİ.

VAY BE VAY.ADALETİN KİTABINI YAZMIŞ    ADALETSİZ ZALİM ALİ BEY YENİ ANAYASAYA KATKI SUNMAYA HAZIR KENDİNDEN EMİN BİR FUKARA DÜŞMANI ADAM ALİ YALÇIN KARŞINIZDA.GÜNDOĞDU VE KAÇAR GİBİ GELECEK DÖNEME VEKİL OLARAK GÖREBİLİRİZ HİÇTE SÜRPRİZ OLMAZ.KAÇAR VE GÜND
VAY BE VAY.ADALETİN KİTABINI YAZMIŞ ADALETSİZ ZALİM ALİ BEY YENİ ANAYASAYA KATKI SUNMAYA HAZIR KENDİNDEN EMİN BİR FUKARA DÜŞMANI ADAM ALİ YALÇIN KARŞINIZDA.GÜNDOĞDU VE KAÇAR GİBİ GELECEK DÖNEME VEKİL OLARAK GÖREBİLİRİZ HİÇTE SÜRPRİZ OLMAZ.KAÇAR VE GÜND - 2 hafta Önce

YAHU ŞU ÜLKEDE ANAYASA VARMI?ANAYASANIN EŞİTLİK İLKESİ VARMI?EĞER VARDA BEN ADİLİKMİ EDİYORUM? EY ADALET VE HAKKANİYETİ KENDİ KOLTUĞUNA,SALTANATINA VE ETRAFINDAKİ MUTLU AZINLIĞA SATAN ZALİM HAKKANİYETSİZ FUKARA DÜŞMANI ALİ YALÇIN.SAĞLIKTA 2351 VHKİ 8 YILDIR SINAV KAZANDIĞI HALDE ATANMIYOR.SİZ YANDAŞLARINIZI HİÇ BİR ÖLÇME DEĞERLENDİRMEYE TABİ TUTULMADAN,SÖZLEŞME KILIFIYLA MÜMESSİLİ,HATTA TERMİNALDE SİMSARLIK YAPANI GETİRİP BAŞIMIZA MÜDÜR YAPTINIZ BİZLERE MOBİNG UYGULUYORSUNUZ.TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN SINIF YHS.TAŞERON KADRO ALDI,İLK OKULLU İTFAİYE ERLERİ ,KIZILAYCILAR VE ENSONDA SAĞOLSUN ADALET BAKANIMIZ MÜBAŞİRLERİ SINAVSIZ SINIF ATLATTI.BUMU ANAYASANIN EŞİTLİĞİ NEDEN SESSİZSİN ADALET TİMSALİ ALİ BEY.ANAYASA VAR TAMAM KİTAPÇIKTA VAR UYGULAMADA VARMI?.TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN SINIF YHS NEDEN TOPLU SÖZLEŞME MASASINDA ÇÖZMEDİN.MİLLET VEKİLLİĞİN GARANTİ HERHALDE GÜNDOĞDU VE KAÇAR GİBİ.SINAV KAZANIP ATANMAYAN 2351 VHKİDEN BİRİ.ALLAH SALTANATINI BAŞINA YIKSIN ALİ YAÇIN, SEMİH DURMUŞ. AMİN AMİN AMİN.ANAYASANIN PAS ,PAS OLAN EŞİTLİK İLKESİ BİR AN EVVEL HAYATA GEÇİRİLSİN.HERKES EŞİT OLSUN BAŞKA BİRŞEY İSTEMİYORUZ.ZATEN SONRASI GELİR HAK HUKUK VE ADALET YERİNİ BULUR.SINAV KAZANIP ATANMAYAN 2351 VHKİDEN BİRİ.ALLAH CEZANI VERECEK ALİ BEY. SEMİH BEY RAHAT OL.

ZAM MAM ÖNEMLİ DEĞİL
ZAM MAM ÖNEMLİ DEĞİL @VAY BE VAY.ADALETİN KİTABINI YAZMIŞ ADALETSİZ - 2 hafta Önce

ÖNEMLİ OLAN ANAYASA..

AÇ AÇ DA GEZSEK YENİ ANAYASA KARNIMIZI DOYURACAK HER HAL!

YA RABBİ, SEN BÜYÜKSÜN!

BEKLEYELİM ŞAPKADAN TAVŞAN ÇIKACAK
BEKLEYELİM ŞAPKADAN TAVŞAN ÇIKACAK @VAY BE VAY.ADALETİN KİTABINI YAZMIŞ ADALETSİZ - 2 hafta Önce

SAYIN BAŞKAN ARTIK BUNLARA KİMSE KANMIYOR KANMAZ. - 3SAYIN BAŞKAN BENDEN EVVEL ÖLÜRSENİZ NE ARKANIZDA SAF TUTUP HÜSNÜ ŞAADET EDERİM NEDE HAKKIM HELALDİR.SİZ SALTANAT İÇİNDE YAŞAYIN BİZLER YILLARDIR SEFALETE MAHKUM OLALIM.ALLAH İCRA ETSİN.EĞER ISPATSIZ VE MESNETSİZ HAKSIZ SİZE BİR ŞEY SÖYLÜYORSAM ALLAH BENİMDE BELAMI VERSİN.SİZİNDE HAKKINIZ VARSA BİZE HELAL ETMEYİN.ALLAH HERŞEYİ HAKKIYLA BİLEN GÖRENDİR.BEYAZ ÖNLÜKLÜLERİN BAŞKANI.SINAV KAZANIP ATANMAYAN 2351 VHKİ...DEN BİRİ.

YAHU SEN NE KONUŞUYORSUN SEN KENDİNİ NE SANIYORSUN SEN ASLİ İŞİNE BAK AŞAĞIYI OKU VE GÖREVİNİ BİL YATACAK YERİN YOK SENİN VEBALİN BÜYÜK.ALLAH CEZANI VERECEK.
YAHU SEN NE KONUŞUYORSUN SEN KENDİNİ NE SANIYORSUN SEN ASLİ İŞİNE BAK AŞAĞIYI OKU VE GÖREVİNİ BİL YATACAK YERİN YOK SENİN VEBALİN BÜYÜK.ALLAH CEZANI VERECEK. - 2 hafta Önce

TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN YHS ÇALIŞANLAR. - SAYIN BAŞKAN İNSANLARI ÖTEKİLEŞTİREN,AYRIŞTIRAN VE KAMPLARA BÖLEN SEMİH BEYE SORMAK LAZIM.GÖZÜ BEYAZ ÖNLÜKLÜLERDEN BAŞKASINI GÖRMEYEN.YARDIMCI HİZMETLER SINIFINA HUSUMET BESLEYİP,KİN NEFRET TOHUMU EKEN SEMİH BEYE SORMAK LAZIM 2351 VHKİ SINAV KAZANIP ATANMADIĞINDA İSE ÜÇ MAYMUNU OYNAYAN SAYIN BAŞKAN,KIZILAYDAN SAĞLIĞA GEÇENLERİN VHKİ YAPILMASINA,İLK OKUL MEZUNU İTFAİYE ERLERİNİN TORBA YASAYLA SINIF ATLAMASINA,TAŞERONUN KADRO ALMASINA VE EN SONDA SAĞOLSUN SAYIN ADALET BAKANIMIZIN MÜBAŞİRLERİ SINAVSIZ SINIF ATLATMASINA SESSİZ KALDI.SÖZLEŞMEYLE İDARECİ ATANIP SINAV KAZANDIĞI HALDE VHKİ ATAMAYAN BİR BAKANLIKTADA ÇALIŞMA BARIŞI VE HUZURDAN BAHS EDİLEMEZ.İNSANLARI BİRİ BİRLERİNE HUSUMET BESLER HALE GETİRDİLER.HERKESİN ÇOLUK ÇOCUĞU VAR ALLAH SORSUN BİZDE SEMİH BEYİ VE SEBEB OLANLARI ALLAHIN MAHKEMESİNE BIRAKTIK.MAHKEME-İ KÜBRAYA ORADA DAVACIYIZ ÖLÜMDE VAR.2351 VHKİDEN BİRİ.KENDİ SALTANATI İÇİN MÜCADELE VERENLERE ALLAH GÜN YÜZÜ GÖSTERMESİN.CAN SAĞLIĞI HUZUR BULAMASIN.ALLAH HAKSIZLIĞA GÖZ YUMANLARI SES ÇIKARMAYANLARI KAHRU PERİŞAN ETSİN.SINAV KAZANIP ATANMAYAN 2351 VHKİDEN BİRİ.EK GÖSTERGE VE YAN ÖDEME ALAMAYAN TEK HİZMET SINIFI YARDIMCI HİZMETLER SINIFI ÜNİVERSİTE MEZUNUDA OLSAN SEMBOLİK1/4 DERECEYLE SEFALETE,HAKSIZLIĞA MARUZ KALAN YARDIMCI HİZMETLERDİR.KÜFÜR SÜRER ZULM SÜRMEZ ZULM İLE ABAD OLANLARINDA SONU BERBAT OLUR. VEKİLLİK GARANTİLENDİMİ VEKİLLİK.KAÇAR VE GÜNDOĞDU GEÇMİŞTE MİLLET VEKİLİ OLDULARYA UNUTMADIK.

mehmet02
mehmet02 - 2 hafta Önce

2351 KİŞİ DEN BİRİ OLARAK SINAVI KAZANDIĞIMIZ HALDE ATAMAMIZ YAPILMADI HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ

SIGIR SENDIKA VE SIGIR UYELERI
SIGIR SENDIKA VE SIGIR UYELERI - 2 hafta Önce

kılık-kıyafet DEMISLER MALLAR... DEVLETTE BI CIDDIYET KALMADI ZATEN.SAKALLI TIPLER.TISORT LE GELEN.EGER SERBEST BIRAKSALAR ŞORT LA GELECEK MILLET. PARMAK ARASI TERLIK ...SIĞIR SENDIKACILAR DEFOLUP GIDIN

SAYIN EDİTÖR ALLAH RIZASI İÇİN YORUMLARIMIZI SANSÜRLEMEYİN BİNDEFADA OLSA YAZARIM ÜŞENMEM TARAFSIZ OLUN YORUMLARIMI YAYIMLAYIN.
SAYIN EDİTÖR ALLAH RIZASI İÇİN YORUMLARIMIZI SANSÜRLEMEYİN BİNDEFADA OLSA YAZARIM ÜŞENMEM TARAFSIZ OLUN YORUMLARIMI YAYIMLAYIN. - 2 hafta Önce

ŞU ADALET VE HAKKANİYET YOKSUNU FUKARA DÜŞMANI SÖZDE BAŞKANA YAZDIKLARIMI OKUSUN ANAYASANIN EŞİTLİK İLKESİ SADECE KİTAPÇIKTA.O UYGULANSA ZATEN ÇÖZÜM KENDİLİĞİNDEN GELİR AMA MALESEF ANAYASANIN EŞİTLİK İLKESİ AYAK ALTINDA PAS PAS OLMUŞ.

MEMURLAR MEMURSENDEN DAHA NE BEKLİYOR?
MEMURLAR MEMURSENDEN DAHA NE BEKLİYOR? @SAYIN EDİTÖR ALLAH RIZASI İÇİN YORUMLARIMIZI SANS - 2 hafta Önce

YÜZYILIN BAŞARISIZLIĞINI BAŞARI DİYE PAZARLADILAR..

ENFLASYONUN ÜÇTE BİRİ KADAR DA ZAM ALDILAR..

KENDİ MAAŞLARINA DA %85 ZAM YAPTILAR...

MEMURLAR MEMURSENDEN DAHA NE BEKLİYOR?


SIRADAKİ HABER